Конспект урока. Тема: О. Кобилянська «Земля». Людина і земля. Злочин і кара. Новаторство О. Кобилянської. Поняття про модернізм.

10-А (Б) Українська література Урок №
Тема: О. Кобилянська «Земля». Людина і земля. Злочин і кара. Новаторство О. Кобилянської. Поняття про модернізм.
Мета: Продовжувати вчити визначати тему, проблематику, ідею твору, конфлікт, розкрити суперечливий образ українського села кінця XVIII ст. через образи головних героїв та їх вчинки; визначати роль землі у конфлікті; формування морально-етичних принципів селянства; розкрити новаторство
*
О. Кобилянської в розкритті злочину і кари через психоаналітичну мотивацію дій і вчинків; прищеплювати любов до народної моралі, формувати духовну особистість. Тип уроку: комбінований.
Обладнання:* текст повісті «Земля», портрет О. Кобилянської; прислів'я про землю; інформаційне гроно «земля».
Хід уроку
І. Організаційні моменти
II. Перевірка знань, засвоєних на попередньому уроці. 7. Тести:
Хто назвав О. Кобилянську «пишною трояндою в саду української літератури» (М. Старицький)
Перші твори О. Кобилянської написані мовою...(німецькою)
Перший друкований твір О. Кобилянської («Людина»)
О. Кобилянська активно розвивала в українській літературі тему... (становище освіченої культурної жінки в суспільстві)
Укажіть головного героя повісті «Земля» (земля)
Розмістіть епізоди повісті відповідно до сюжетної послідовності.

Весілля Парасинки й Тодорики
Михайла забирають у військо
Марія проганяє зі своєї хати Анну
Рахіра дізнається, що Анна чекає дитину
Сава убиває Михайла 2. Повісті «Земля» викликала в мене почуття... (учні зачитують свої
записи щодо повісті)
Слово вчителя про твір: «... Кожна книга залишає в душі уважного читача слід і життєву науку: так робити добре, а так - не можна, гріх».
III. Повідомлення теми і мети уроку.
На дошці записано прислів'я про землю (коментар учнів).
Повідомлення учня (Олег М.) «Тема землі і людини в світовій літературі».
Відгуки сучасників про твір «Земля».
Повідомлення учня про життєву основу та історію написання повісті.
Бесіда про роль землі в житті українця (за змістом повісті).
»
Яким постає українське село кінця XIX поч. XX ст.?
Чи можна засуджувати селян у фанатичному ставленні до
землі?
VI. Робота з текстом повісті «Проблема злочину і кари в повісті О. Кобилянської «Земля»
Як ставляться односельці до Івоніки і чому?
Як Федорчуки ставляться до синів? У чому помилка?
Що змусило Михайла по-іншому глянути на світ?
У чому причина гріхопадіння Сави?
Як на образі Марійки реалізовано проблему злочину й кари?
Чи однакова любов Сави до Рахіри і Михайла до Анни?
Прокоментуйте афоризм Т. Сковороди «Любов виникає з любові коли я хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю». Підсумок учителем: У повісті домінує християнсько - етична тема злочину і його внутрішніх причин.
Коментар учнями виписаних цитат до образів твору.
V. Психологізм і символізм у творі «Земля»
Визначити жанр твору (соціально-психологічна повість, суперечності, що виникають, мають не лише побутовий, а й соціальний характер).
Відшукати образи символи у творі (обривається струна і замовкає музика, коли Михайло запрошує Анну до танцю; смерть улюбленого Михайлового теляти ; кров неживого уже Михайла, що з'явилась на подушці, коли вбивця підійшов до жертви; падає свічка, що горіла в головах покійного Михайла, і гасне біля ніг Сави;
образ Івоніки символ багатостраждального Йови; символи природи: ліс, місячне сяйво, земля).
З'ясування поняття «Модернізм» за таблицею на дошці.
VI. Рефлексія
Чи актуальна проблема злочину й кари та духовного очищення сьогодні, у XXI ст.?
Чи є в творі орієнтири, до яких треба прагнути в житті? ^ Які персонажі близькі до вашого ідеалу людини? ^ «Гармонійна людина» - хто з героїв повісті відповідає цій характеристиці?
VII. Підсумок уроку вчителем.
Домашнє завдання: підготуватися до уроку позакласного читання за повістю «Людина».

15