Октава музыка саба?ы 4-сынып
Күні/айы Пәні
Музыка
Сабақтың тақырыбы Октава
Жалпы мақсаты музыкадағы дыбыстарды өткен сабақтар мысалдары арқылы білім беріледі.
Сабақтың түрі Жаңа сабақ
Оқыту әдістері Баяндау, сұрақ-жауап
Күтілетін нәтижелер . Нота арқылы дыбыстар байланысын ұғынады.
Ресурстар Оқулық, муыкалық орталық
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық тренинг
Топқа бөлу Тренинг НОТАЛАР
І Қызығушылығын ояту
(Көңіл-күйлерін бақылау сабаққа дайындығын тексеру.)
Психологиялық дайындық.
Үй жұмысын тексеру Сабаққа психологиялық жағынан дайындалады
Бір-біріне деген жақсы қарым-қатынас орнатады
Сабаққа назар аудару
Негізгі бөлім ІІ Мағынаны ашу.
І. Жаңа материалдар бойынша жұмыс.
Музыка еліндегі ертегі:
Ертеде Гам мен Ма өмір сүріпті. Олар бір-бірін жақсы көріп, үйленеді. Олардың жеті баласы болады. Оларға ата-аналары қойған есімдері: До, Ре, Ми, Фа, Соль, Ля, Си екен.
Әр баланың есімі төмендегідей сөздерді білдіреді:
До - домбыра, достың.
Ре - ребус, рельс.
Ми - минут, микрофон.
Фа - фабрика.
Соль - солдат.
Ля - ля-ля.
Си - сиыр.
- Жеті нотаның ретпен орналасуын музыкада октава дейді. Музыкада бірнеше октава бар: 1-октава, 2-октава, кіші октава, үлкен октава.
Дәптермен жұмыс.
Ал, балалар, дәптерді ашып, бүгінгі күн мен тақырыпты жазыңдар. Жазып болсақ, оқулықтағы ережені жазып алайық.
Сергіту сәтіОктаваны аспабта көрсетуҮлестірмелі қағазбен жұмыс«Жоғалған нотаны тап» дидактикалық ойыны1. До, ре, фа, соль, ля, си. /Ми/
2. Ре, ми, фа, соль, ля, си. /До/
3. Ми, фа, соль, ля, си, до. /Ре/
4. До, ре, ми, соль, ля, си. /Фа/
5. До, ре, ми, фа, ля, си. /Соль/
6. До, ре, ми, фа, соль, си. /Ля/
7. Си, соль, фа, ми, ре, до. /Ля/
Балалр, енді біздің ноталарды қосатын не жетіспейді?
«Музыканың кілті» кіреді.
Тақтамен жұмысНотаның кілтін тақтаға салу.
- Балалар, сендердің араларында аспапта ойнайтын балалар бар ма?
- Әділ домбыра тартады.
- Музыка кілтімен қоштасу.
- Нота ойыныӨткенді қайталайды
Оқушылар топта талдайды, бір-біріне түсіндіріп жазады
Балаларға үш нотамен сольфеджио айтқызу.
Бекіту, қорытынды ІІІ Ой толғау
Сұрақтар мен тапсырмалар:
1. Музыкада неше дыбыс бар?
2. Ноталарды атап шық.
3. Октава дегеніміз не?
4. «Си» нотасы қай сызықта орналасады?
5. Музыка кілті қалай аталады?
6. «Соль» нотасы қай сызықта орналасады? Оқушылар ойымен бөліседі
Бағалау: Сыныпта жасаған жұмыстары және үй жұмысы ретінде оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма Өлең сөздерін жаттау..
Үйде оқу Ноталар туралы қосымша мәлімет
Рефлексия Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктенЕң жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1.
Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты1.
Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім?