Урок Вышивка шелковой лентой
Тема. Вишивання шовковою стрічкою і поєднанням її з іншими видами декоративно - прикладного мистецтва.
Мета: створити умови для формування поняття про поєднання вишивки стрічкою з іншими видами декоративно - прикладного мистецтва; розвивати наочно - образне мислення та творчу уяву учнів; навчити створювати нескладні композиції для вишивання стрічками і виконувати їх, доглядати за виготовленими виробами; виховувати інтерес до декоративно –прикладного мистецтва, акуратність, позитивне ставлення до роботи, любов до Батьківщини.
Наочність: зразки та ілюстрації робіт, виготовлених у техніці «плетіння тасьмою», «вишивка стрічкою», «плетіння бісером», «вишивка хрестиком».
Інструменти і матеріали: голки, ножиці, п’яльці, стрічки, нитки для вишивання, бісер, тканина,крейда.
Міжпредметні зв’язки: історія, образотворче мистецтво.
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: урок – презентація
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Перевірка присутності учнів, готовності їх до уроку, наявності робочого одягу.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Мозговий штурм
1. Які види декоративно – прикладного мистецтва ви знаєте?
2. Які види орнаментів є найбільш характерними для української народної вишивки?
3. Від чого залежить краса хрестикових швів?
4. На якій тканині вишивають стрічкою?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Наш сьогоднішній урок я хочу розпочати з історії..
З давніх давен вузькі смужки тканини застосовувалися в повсякденному житті та господарській діяльності людей. Вже в Стародавній Греції жінки вплітали у волосся смужки тканин, щоб «освіжити» свій образ. Пов’язки, прикрашені золотом і коштовним камінням впліталися у волосся в Стародавньому Римі. Крім того, кольоровими стрічками оброблявся одяг, до того ж кожному соціальному класу відповідав свій колір і матеріал. В середні віки в Італії вже декорували стрічками спинки стільців і балдахіни, а також підв’язували важкі завіси, якими закривалися вікна для захисту від холоду в зимовий час.
В XV сторіччі у Франції з’явилася вишивка шовковими стрічками. Спочатку знатні дами стали прикрашати свої сукні, оформляючи корсажі дрібними трояндочками «а ля рококо», листям і безліччю розкиданих кольорів з перлинами і кришталиками.
Україна також славиться своїми майстрами, а серед них ті, котрі присвятили себе мистецтву народної вишивки, художнього в’язання, плетіння бісером, вишивання стрічкою та інше. Ось ці роботи виконані майстрами нашого селища.
ІV. Повідомлення теми уроку
З таким мистецтвом, як вишивання шовковою стрічкою і поєднанням її з іншими видами декоративно - прикладного мистецтва, ми сьогодні познайомимось.
V. Вивчення нового матеріалу
Стрічками вишивають картини, оздоблюють одяг, аксесуари, скатертини, подушки, тощо і діапазон застосування стрічкової вишивки дедалі розширюється. Використовуючи відомі прийоми вишивання стрічками, можна самостійно створювати оригінальні роботи, розробляти власні композиції, добираючи незвичні фактури, використовуючи нові кольорові рішення.
Загальновідомо, що досконалості немає меж, будь-яка галузь людської діяльності, і мистецтво зокрема, прогресує, розвивається, у ньому з’являються нові напрями й ідеї.
Ми з вами уже опанували мистецтво вишивки гладдю, хрестиком, плетіння бісером, тому проекспериментуємо сьгодні шляхом поєднання кількох видів мистецтва в одному виробі. І таке поєднання дає цікаві результати, оскільки стрічкові узори виглядають ніби живі, то вони гарно вписуються в живописне тло картини.
Грати полюбляють всі, навіть дорослі. Ми сьогодні пограємо у гру «Майстерня».
На дошці знаходиться таблиця «Структура майстерні»
Директор
Зам.директора
технологи
Модельєри
конструктори
(Учням видаються бейджики з назвою відділів ).
Жодне підприємство не існує без директора, який керує роботою всіх відділів. Сьогодні директором буду я (вчитель).
До нас звернулись працівники швейної фабрики із замовленням на оздоблення тканин. Тому необхідно провести засідання працівників відділів з метою, який саме вид оздоблення наша майстерня запропонує. Допоможе нам в цьому план роботи над проектом. Ви вже знаєте, що кожен проект починається з обґрунтування проблеми, визначення конкретної задачі, плану організації роботи, банку ідей, вибір матеріалів.
VІ. Робота в групах.
Для цього ми проведемо засідання відділів. Доповідачам треба було підготувати інформаційні проекти.
Для цієї роботи розділили клас на 3 творчі групи:
І група: Інформаційно – модельне бюро.
ІІ група: Конструкторське бюро.
ІІІ група: Технологічне бюро.
Кожне бюро мало своє завдання. Про це нам розкажуть самі працівники бюро і покажуть, як справились з роботою. Кожен відділ відділ підготував усну презентацію.
Звіт інформаційно – модельного бюро
Нашим завданням було підібрати інформацію про всі види декоративно - прикладного мистецтва, які використовуємо в своїй роботі, та підібрати малюнки. Розробити правила ТБ та санітарно – гігієнічні вимоги.
У пошуковій роботі ми дізнались, що виникло вишивання у глибоку давнину, за часів первісної культури людства,й пов’язане воно з появою першого стібка під час виготовлення одягу зі шкір тварин. Матеріалом для вишивання слугували жили тварин, волокна кропиви, конопель, льону. А щоб зручніше було шити й вишивати, людина виготовила голку. Найдавніші вишивки, які дійшли до наших днів, датуються VI – VII ст. до н.е. Вони були виконані в Стародавньому Китаї на шовкових тканинах золотими та срібними нитками.
В Україні в стародавніх похованнях були знайдені залишки одягу знатних скіфів та сарматів, прикрашені вовняними, шовковими, золотими та срібними нитками. А жили вони 2100 – 2700 років тому.
За часів Київської Русі вишивали в панських майстернях, у палацах і селянських хатах.
Кожна місцевість і навіть окремі села в Україні мають свої традиції вишивання.
Бісер – це світ, у якому переплітаються найрізноманітніші грані людського таланту від майстрів, які його створили, до майстрів, які творять з нього. Мініатюрні намистинки спалахують різнокольоровими вогниками, поєднуючись разом, створюють рідкісний чарівний світ, таємничий, немов казка.
Вироби з бісеру проходять через історію всіх цивілізацій світу. Уже чотири тисячі років людство знайоме зі склом – « каменем, що тече ». Розум та вміння людей перетворюють скло в найвишуканіші речі, але цим займаються майстри. Бісер дає можливість творити всім без винятку й одержувати від цього радість та задоволення.
Вишивка шовковими стрічками – яскраве явище культури, яке збагачує, приносить радість спілкування зі справжнім мистецтвом.
Мистецтво виготовляти шовк зародилося в Китаї. Протягом багатьох століть китайці зберігали секрет отримання шовку, і таємниця його виготовлення дуже довго залишалася нерозгаданою. Мистецтво вишивки розвивалося й удосконалювалося у слов’янських народів. У Києві, в Андріївському монастирі, сестрою Володимира Мономаха княгинею Анною – Янкою була створена перша вишивальна школа (1107 р.), у якій навчали вишивці металевими і шовковими нитками.
Справжня слава декоративних стрічок розпочалася із Франції з 14 століття, коли у Європі почали виготовляти шовкову нитку.
Пейзаж (від франц. paysage — країна, місцевість) — жанр в образотворчому мистецтві, в якому об'єктом зображення є природа.Пейзаж лише в XVII ст. став самостійним об'єктом художньої творчості, а до цього він слугував лише тлом для різних композицій.
Правила техніки безпеки та санітарно – гігієнічні вимоги
1. Зберігати ножиці із зімкнутими лезами.
2. На робочому столі ножиці із зімкнутими лезами класти праворуч.
3. Не відвертати уваги тих, хто працює з ножицями.
4. Передавати ножиці кільцями вперед.
5. Не можна підносити голку з ниткою до обличчя, вколювати її в свій одяг.
6. Закінчивши роботу, голку слід вколоти в подушечку.
7. Працювати з бісером тільки на білій серветці.
8. Бракований бісер – рубка має дуже гострі сколи, які можуть поранити руку, а впавши зі столу, потрапити у взуття та поранити ногу.
Звіт конструкторського бюро
Перед нами стояло завдання розробити малюнки, скласти перелік необхідних інструментів і матеріалів.
Для роботи ми використаємо схеми для вишивання косим хрестиком, тому що в своїх картинах ми поєднуємо і цю техніку.
Спочатку підбираємо малюнок так, щоб можна було використати декілька видів декоративно – прикладного мистецтва.
Потім складаємо перелік матеріалів та інструментів.
Для роботи нам потрібні наступні матеріали:
1) стрічки можуть бути шовкові, синтетичні, бавовняні, атласні. Найпопулярніші – шовкові стрічки, які дають можливість виконати дуже витончену роботу. Атласні стрічки мають яскраво виражену лицьову та виворітну сторони, які дещо відрізняються за кольором, що надає вишивці різнобарв’я відтінків. За шириною стрічки бувають 2, 4, 7, 10, 13 мм. Стрічки мають бути міцного фарбування.
2) тканина: при вишиванні стрічками для основи можна використовувати найрізноманітніші види тканин. Основні вимоги: тканина має бути настільки міцною, щоб на ній утримувались стібки, але щоб крізь неї легко проходила стрічка з голкою; тканина не повинна тягнутися, при пранні не линяти.
3) нитки для шиття: для закріплення стрічки або окремих елементів, виготовлених із стрічки, використовують нитки шовкові або бавовняні відповідного кольору № 40 -60.
4) Нитки для вишивання.
5) Бісер та бісер – рубка різних кольорів.
Інструменти
Голки: вушко голки має відповідати ширині стрічки, яка вільно проходитиме через отвір, що утворюється голкою в тканині. Голки мають велике вушко, товстий стержень, гострий кінчик та розміри 13 – 24.
Гобеленові голки: це голки з довгим широким вушком, тупим кінчиком, який не розриває нитки тканини та стрічки.
Звичайні швацькі голки для шиття нитками.
Ножиці маленькі.
Пристрої П’яльця: Під час вишивання стрічками тканина має бути добре натягнута, це гарантує рівномірність стібків. Натягнути тканину можна за допомогою п’ялець. Вони можуть бути дерев’яні, металеві, пластмасові.
Звіт технологічного бюро
Ми повинні були розробити інструкційні картки повузлових обробок, технологічну послідовність виготовлення виробу та поради.
Наше бюро продовжило роботу конструкторського бюро. За їхніми малюнками ми підібрали види квітів, які будуть виготовлені, підібрали колір бісеру.
Вибрали стрічку для вишивання квітів, колосків та нитки для вишивання.
Після цього ми склали технологічні картки та розробили поради.
Поради
1. Перед початком вишивання перевірити тканину та стрічки на линючість.
2. Для роботи використовувати стрічку завдовжки не більше 30-40 см, щоб вона не обсипалася. Якщо стрічка закінчилася, її можна доточити.
3. Якщо є значна перерва у процесі виконання роботи, тканину необхідно звільнити з п’ялець.
4. Після закінчення вишивання стрічкою певного кольору її спочатку треба закріпити нитками для шиття, а потім відрізати залишок стрічки.
5. По завершенню роботи, при необхідності, вишивку слід пропрасувати з виворотного боку, крім місць, заповнених стрічкою.
6. Якщо вишиті вироби потребують прання, їх треба прати вручну з пральним засобом у прохолодній воді.
7. Щоб не утворювалися заломи на тканині, п’яльця можна обмотати.
8. Щоб шви не деформувалися, не втрачали своєї якості, довжина стібків має бути невеликою.
9. Стрічку зручно зберігати намотаною на картонну основу.
VII. Формування умінь та навичок учнів.
Практична робота
1. Аналіз завдань практичної роботи.
Велике значення для якісного виготовлення роботи має правильна організація роботи та дотримання послідовності за технологічною картою.
2. Забезпечення необхідними матеріалами і інструментами.
3. Дотримання правил техніки безпеки, організації робочого місця та санітарно – гігієнічних вимог.
4. Самостійне виконання завдань практичної роботи.
VIІI. Підсумок уроку
Звичайно, була проведена велика робота. А кожна праця, в яку вкладено багато сил, здоров’я, часу, терпіння, любові вінчається успіхом.
Кошик знань--- Гра «Ти мені – я тобі» (робота в парах) учні називають, що дізналися на уроці.
IX. Мотивація оцінок і виставлення їх у журнал та щоденники.
Підбиття підсумків практичної роботи:
- демонстрація кращих робіт;аналіз недоліків у роботах та шляхи їх усунення;
- оцінювання завдань практичної роботи.
X. Завдання додому: підготуватись до наступного заняття, користуючись інтернет-ресурсами, сайт вконтакті- на сторінці вчителя, на стіні – відео майстер клас з вишивки стрічками. Спробуйте виконати завдання.