Н?мірленген ж?не маркерленген тізімдер.


Қысқа мерзімді жоспар

Сынып Информатика 25.01.17 Нурбаева К.З
Тақырыбы Нөмірленген және таңбаланған тізімдер. Бағандар. Практикалық жұмыс №4
Мақсаты Оқушыларға мәтіндік редакторда тізімдерді нөмірлеу және маркерлеу, бағандар туралы түсінік беру, практикалық тапсырмалар арқылы компьютерлік сауаттылықтарын арттыру.Компьютерде жұмыс жасауға дағдыландыру.
Түйінді идея Оқушылардың тізімдерді нөмірлеу және маркерлеуді пайдаланып, құжатты бағанға бөліп тапсырмалар орындау құзыреттілігін, логикалық ойлауын дамыту, ой - өрісін кеңейту және жұмыс жасай білу.
Күтілетін нәтиже Оқушылар мәтіндік құжаттарды тізімдер және маркерлеу түрінде жаза алады,құжатты бағандарға бөле алады, ақпараттық сауаттылығын арттырады.
Модуль АКТ-ны қолдану, оқытудың жаңа әдіс тәсілдері.
Ресурс Интерактивті тақтадан техника қауіпсіздігі ережелері беріледі. Слайд
Әдіс-тәсілдер Топтық, жеке, сұрақ-жауап «Жиксо» әдісі, «Теңге алу» ойыны.
Сабақ кезеңдері
Білім Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Білу
(5 мин) Қызығушылықты ояту Good afternoon, children.
How are you?
Who is on duty today? Who is absent?
Сәлемдесіп, оқушылардың сабаққа қатысын тексеріп, оқу құралдарын тексеру. Назарларын сабаққа аударту.
Бағалау парақтары таратылады. Интерактивті тақтадан сұрақтар беріледі. Сәлемдесіп, оқу құралдарын дайындайды.
Сұраққа жауап береді.
Түсіну
(10 мин)
Миға шабуыл. «Теңге алу» ойыны
Мәтіндік редакторға қандай бағдарламаны жатқызамыз?
Мәтіндік редакторды қалай іске қосады?
Мәтінді пішімдеу қатары қай мәзірде орналасқан?
Жоларалық интервалды өзгертуге болатын қандай батырма?
Экранды пішімдеу сызғышы жоқ оны қалай іске қосамыз?
Мәтіннің атауын жолдың ортасына қалай орналастырамыз?
Егер мәтіннің сол жағы мен оң жағын туралап жазу керек болса, қай батырманы көмегімен іске асады?
Шегіністі қандай батырманың көмегімен іске асырамыз? Let’s begin our lesson now.
What was your home work?
Олай болса үй тапсырмасын «Теңге алу» ойыны бойынша пысықтайық. Слайд арқылы әр турлі теңге суреттерінің астында сұрақтар жасырылады. Оқушылар өздерінің таңдаған теңгелерінің артында жасырылған сұрақтарға жауап береді.
Come to the blackboard. Жекелеп қойылған сұраққа жауап қайтару, тапсырманы орындау
Қолдану
(23 мин)
Реттелген ақпараттарды тізім түрінде жазу өте ыңғайлы. Нұсқауларды, пәндердің тізбесін немесе нысандарды нөмірленген, маркерленген тізімдер түрінде ұсынады.
Нөмірленген тізім- бұл нөмірленген абзацтар қатары.
Маркерленген тізім- әрбір пункті бірдей маркерлермен белгіленген абзацтар.
Жазылған мәтінді нөмерленген немесе маркерленген тізімге ауыстыру үшін қажетті мәтінді ерекшелеу керек. Содан -635320040соң келесі әрекеттерді орындаймыз:
8953528575
Бағандар- кәсіби құжатты жасаудың бір тәсілі – бағанға бөлу. Құжаттағы мәтінді толығымен бағандарға бөлмей, тек белгілі бір бөлігін ғана бағанмен жазу керек болса, оны жеке ерекшелеп алган жөн.
1-тапсырма: «Информатика» сөзін септік жалғауға жіктеңдер және нөмірлеу мен таңбалау тізім командасын қолданып екі түрде жазыңдар. Және көшіру бұйрығын пайдалану арқылы бірнеше рет көшірмелеп әр түрлі тізім түріне салыңыздар.
2-тапсырма: Мәтінді белгілеп алып, Разметка страницы-Колонки командасы арқылы бетті екіге, үшке бөліңіздер.
Сөздік қор
Определить новый маркер-
жаңа маркерді анықтау
Нумерация- нөмірленген
Главная(негізгі)-Абзац (шегініс)
Разметка страницы- беттерді белгілеу
Параметры старницы- бет параметрі
Колонки-БағандарТүсіндіре отырып, әр оқушыға тапсырмалар беріледі.
Бүгінгі тақырыпқа байланысты сөздік тақтаға жазылады. Жек отырып, тапсырмаларды орындайды.

Бүгінгі тақырыпқа байланысты тақтаға жазылған сөздікті дәптерге жазу
Талдау
(3 мин) Рефлексия
Менің білгенім...
Қызық болғаны....
Қиын болғаны...
Енді мен орындай аламын... Сұрақтар беріледі Сұрақтарға жауап береді
Бағалау
(1 мин) Өзін-өзі бағалау Бағалау парақтарын жинайды. Бағалау парақтарын тапсырады.
Кейінгі тапсырма Check you home work .§ 4 page 66. Our lesson is over. Thank you. Good bye