Ашы? саба? Дауыссыз дыбыстар 2сынып


Қазақ тілі пәні бойынша 2-сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар
4-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Дауысты және дауыссыз дыбыстардың түрлері
Дауыссыз л мен р
Сабақтың мақсаты: Дауыссыз дыбыстар туралы туралы алған білімдерін кеңейту. Ұқсас дауыссыз дыбыстардың жазылу ерекшеліктерін, ұяң, үнді, қатаң болып бөлінетіндігін білуі тиіс. Сауатты жазуға үйрету.
Күтілетін нәтижесі: Ұқсас дауыссыз дыбыстардың жазылу ерекшеліктерін, ұяң, үнді, қатаң болып бөлінетіндігін біледі. Сөздерге сөйлем құрауға, сауатты жазуға төселеді.
Әдістер: АКТ, «Ыстық орындық», «Жұптық әңгіме» стратегиясы, «Қар үйіндісі» стратегиясы, топпен жұмыс, жұптық жұмыс
Ресурстар: оқулық, постер, тірек сызба, суреттер, қима қағаздар, маркер, стикер, суреттер, үлестірмелі материалдар,
Блум
таксономиясы Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті
Кіріспе
І. Білу.
ІІ. Түсіну.
8мин Сыныппен сәлемдесу
Топқа бөліну: Пазлдар арқылы топқа бөліну
Сабақ барысында біздің сақтайтын ережелеріміз.
Бір-бірімізді мұқият тыңдау
Топ мүшелерімен ақылдасу
Бағалау кезінде шынайы болу
- Қазір қай сабақ? – Қазақ тілі.Үй тапсырмасын тексеру, пысықтау
Ребус шешу, шешуіндегі гүлді сипатта
«Раушан» Әр топтан 3 - 4 оқушыға оқыту.Сұрақ - жауап арқылы өткен сабақтағы л мен р дыбысының жазылу емлесін пысықтау.
Ыстық орындықЖаңа білім:Миға шабуыл:
І,Ы дыбыстары кездесетін қандай сөздер білеміз?
Сөздерді оқып, көшіріп жазу, мағынасын ашу.
Іле, ілгіш, ілгек, ірі, ілесу, ылди, ылғал, ырыс, ірімшік, ірі, ылғи. Мұғаліммен сәлемдесу
топтарға бөліну
Топ ережелерін еске түсіреді
Оқушылар дауыссыз дыбыстар туралы білімдерін толықтырады.
Сұрақ-жауап
Оқушылар дауыссыз л мен р дыбыстары кездесетін сөздер ойлап айтады
ІІІ. Қолдану
15 мин. Топтық жұмыс «Дана үкі»
1- бақ, бас
2- жайық, тайым
3- кезде, лағыл
4- жақтыру, тай Топпен жұмыс жасайды.
IV.Талдау
8мин. Оқушылардың арнайы қателерді бағалауы
Жұптық жұмыс
Сергіту сәті Оқушылар жұптасып қателерді табады
Жаттығу жасайды
V.Жинақтау
7мин. Интербелсенді тақтамен жұмыс
- Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді?
Олардың қандай ерекшеліктері бар?
Айтылуы мен жазылуының арасында қандай айырмашылық бар?
Мысалдар айту
Үй тапсырмасын беру
Берілген кестені толтыр
Дауыссыз дыбыстар нешеге бөліне
ді Ұяң дауысты дыбыс
тар Қатаң дауыссыз дыбыстар Үнді дауыссыз дыбыстар Үш сөз жаз:
Ұяң, үнді, қатаң
Сұрақтарға оқушылар жауап береді, алған білімдерін жинақтайды
Әр топ өздеріне берілген кестені толтырады
VI.Бағалау
7мин.
Оқушыларға өзін-өзі критерий арқылы бағалауды ұсынады
Оқушыларды формативті бағалау
критерий Бәрін біле
мін
5 ұпай Жартылай білемін
3 ұпай Білмеймін
0 ұпай
Қатаң дауыссыз
дарды білемін Ұяң дауыссыздар
ды білемін Ұяң дауыссыздар
ды білемін Қорытынды баға Кері байланыс
Сауалнама жүргізу Берілген критерийлер бойынша өз білімінің
деңгейін анықтайды
Оқушылар өткен сабақ бойынша сауалнама толтырады