Сценарий интеллектуально-развлекательной игры для учащихся 3 классов.The funny zoo.


Сценарий интеллектуально-развлекательной игры для учащихся 3 классов.The funny zoo.Teacher’s name Kokina N. V
Number of students 14 Day Wed
Time 14.00
Date 23. December, 2015.
Внеклассное мероприятие проходит в рамках недели английского языка в школе.
Цель мероприятия:
Формирование у учащихся системы знаний о животных, повышение уровня мотивации при изучении английского языка, формирование мето- предметных учебных действий в процессе подготовки и проведения мероприятия.
Задачи:
Образовательные : расширение лингвистического кругозора учащихся
Развивающие: развитие коммуникативных способностей, развитие и поддержание интереса к изучению английского языка
Воспитательные: воспитание умения работать в команде и уважительно относиться друг к другу; воспитание бережного отношение к природе и животным.Оборудование: фонограммы песен, бейджики с картинками травоядных и плотоядных животных , 2набора фломастеров и цветных карандашей ,2 листа ватмана для творческого конкурса , «волшебная» коробка синего цвета с крышкой; несколько мягких игрушек-животных, призы по несколько бананов и косточек из цветного картона для «Травоядных и плотоядных»
В процессе подготовки и проведение мероприятия проводится работа по формированию следующих метопредметных компетентностей:
Коммуникативных: умение организовывать учебное сотрудничество и совместную деятельность с учителем и сверстниками; работать индивидуально и в группе.
Познавательных: формирование и развитие компетентности в области использования информационных технологий.
Регулятивных: умение планировать пути достижения целей; корректировать свои действия в соответствии с изменяющейся ситуацией
Предметные результаты:строить связное монологическое высказывание с опорой на зрительную наглядность.
Ход мероприятия:
Show host 1:
Hello, my friend!
How do you do ?Fine? It’s Ok.
Let’s go to the Zoo.
Show host 2:
Oh ,the Zoo is quite grate fun!
This place can master everyone!
Show host 1:
Master? The Zoo?I don’t understand .
What do you mean?
Tell me, dear friend
Show host 2:
It’s easy, my dear!
Listen to me!
Let’s turn info animals
And you will see!
Show-host1:I’llclimb like monkeys
Show-host 2: I’ll hop like hares
Show –host 1:I’ll fly like parrots.
Show –host2: I’ll swim like bears
Show- host1:
But I like small kittens,
Dogs and rabbits , too
Oh ,it’s great . Let’s go
To the funny Zoo!
Show –host 2:
Would you like to play with us ?Children : with great pleasure!
Show host1 :Let’s form two teams.
The first team is «Tigers» and the second team is «Pandas».
(Участники игры выбирают карточки на которых нарисованы травоядные животные (слон, обезьяна, утенок, кенгуру, заяц, панда)и плотоядные(собака, тигр, пантера, медведь, кошка, крокодил);так формируются команды. Участники команд прикалывают эти знаки себе на одежду
Show-host 2 : So, now we have two teams Our first contest is to represent the team. Please, say some words about the animals in your teamThe team «Tigers»are you ready?
(Члены этой команды представляют свою команду. Каждый участник команды, читающий стихотворение ,должен его инсценировать)
Kitten:
I’m a little kitty.
I love to tippy toe .Ready now, let’s go.
Bear:
If I were a bear,
And a big bear too,
I shouldn’t much care
If it froze or snew :
I shouldn’t much mind
If it showed or friz-
I’d be all fur lined
With a coat like this!
Crocodile:
I am an alligator
Sitting on a log.Down in the pool
I see a little frog.
I want to catch it quickly
But round goes the log.
Splash goes the water.
Away swims the frog.
Panter:
I am a clever panther,
So graceful and so strong,
And I enjoy my hunting
When nights are dark and long.
Tiger:
I am a big tiger,
I climb like a cat,
I swim like a fish,
I am quick like a rat
I live in the jungle,
My coat is bright,
That’s why clever tigers
Go hunting at night
Show-host 1:So, now we would like to listen to the team «Tiger»
Kangaroo:
When you go to the zoo,
Please watch my mother kangaroo.
Inside her skin she has a pocket
She puts her baby there to rock it.
Elephant:
The elephant walks
Like this and that.
It’s very fat.
No fingers, no toes,
But oh, what a nose!
Parrot:
I wonder have you ever heard
A parrot? I am a talking bird.
I say «Hello» to any man.
I eat ,I sleep and talk again.
Rabbit:
I’m a little rabbit.
I love to hop ,hop ,hop.
Come on, and do it with me.
It’s fun;we’ll never stop.
Monkey:
Little monkeys like to play,
We eat bananas every day,
When we grimace we make you laugh,
All people look at us, with love
Panda:
I like my living at the Zoo,
There is a lot of green bamboo.
For I am pretty and so kind
You look at me with great delight.
( После этого члены 2 команд поют песню «Ba-ba black sheep»)
Show- host 2:Let’s listen to our jury .Which team could tell about its animals better?
(Члены жюри подводят итоги первого конкурса. Победитель получает очко –банан или косточку сделанную из картона)
Show-host 1:It’s time to start the second contest. You should guess some riddles about animals. Look and listen to them and put down your answers on these pieces of paper.
(Загадки заранее приготовлены на интерактивной доске)
1 .Quickly ,quickly ,hop ,hop ,hop,
Up he goes to the three top !
Quickly, quickly, round and round,
Down he jumps to the ground (a squirrel)
2. This animal cats grass, so juicy and so green,And gives us milk, so fresh and white.
We can make cheese, we can make cream
That we will drink from mugs tonight . (a cow)
3.He can be bright, he can be while,
We know he is never blue.
In the morning we can hear
He cows «Cock a doodle –doo!»(a clock)
4.This quiet animal gives much wool,
Grey and white, three bags are full.
We make warm mittens and sweater, too
We make warm mittens and sweater, too
We make warm socks for us and you.(a sheep)
Show-host 1: So, let’s read your answers aloud.
(Ведущий снова читает загадки, участники команд зачитывают свои ответы)
Show-host 1: Who will get a bone or a banana ?
(Жюри подводит итоги конкурса и вручает победителю банан или косточку)
Show-host 2:And now we have a very interesting contest. You should draw a fantastic animal and tell about him. Give him a name. Tell what he eats and drinks ,where he lives ,what he can do. Here are your pencils. Please draw your fantastic animals on these sheets of paper. You have five minutes to do this task.
( Участники команд приступают к выполнению задания. На листах ватмана, укрепленных на доске, они рисуют фантастическое животное.)Show-host 2:
Well, time is out. The team «Tiger» will start.
(« Травоядные » представляют свое животное и рассказывают о нем.)
-Please,» Panda» It is your turn now.
(«Плотоядные»представляют свое животное и рассказывают о нем.)
Show-host 2:Let’s listen to our jury. Who can get a bone or a banana now?
(Жюри проводит итоги конкурса и вручает победителю банан или косточку.)
Show-host 1 : The next contest is called «blue box». There are some toy-animals in this box .You should guess what it is. You may ask me questions to get « Yes –or No-answers». The team that can guess this animal quicker is the winner .Your questions may be «Is it big ?»Does it live in the forest?» «Does it eat grass?»or «Can in it swim?» So, «Tiger», it is your turn to start.
(Члены команд задают вопросы ведущему и пытаются угадать, какое игрушечное животное спрятано в черном ящике. Побеждает команда,которая смогла угадать, что это, и задача при этом меньше вопросов.)
Show –host 1:Dear jury! Whom will you give a banana or a bone now?
(Жюри подводит итоги конкурса и вручает победителю банан или косточку.)
Show-host 1:
I love all kinds of animals:
Dogs and cats and rabbits,
I love all kinds of animals
Despite their little habits.
Show-host 2:
If I had tons of monkey
Do you know what I’d do ?I ‘d buy lots of animals
And have my own little Zoo.
Show-host 1 :But they wouldn’t be in cages,
They’d be free to run around .
And there’s one thing they would feel:
And that is safe and sound.
Show –host 2 :My dear friends .It was the last contest .
Thank you for your play.
Show –host 1 :Dear jury! Which team is more cunning and cleaver
( Жюри определяет победителя игры. Призы вручаются обеим командам. В заключительном слове члены жюри должны сказать несколько слов о бережном отношении к природе и животным.)\