Методическая разработка итогового урока в 4 классе по УМК «Spotlight 4» Н.Быкова, М.Поспелова, Module 4 «At the Zoo. Animals.»


Министерство образования и науки ЛНР
Государственное бюджетное образовательное учреждение
Луганской Народной Республики
«Стахановская специализированная школа I – III ступеней № 3»
Методическая разработка итогового урока в 4 классе по УМК «Spotlight 4» Н.Быкова, М.Поспелова, Module 4
«At the Zoo. Animals.»
Подготовка и проведение:
учитель англ. яз. I категории
ГБОУССШ№3
Сысоева О.А.
Lesson №39
Цель урока: Развитие коммуникативной способности учеников на английском
языке по теме «Животные».

Задачи урока:
Образовательная: 1. Расширить знания обучающихся о животных. Практическая: 1. Тренировать употребление тематических слов во всех видах
речевой деятельности.
2. Активизировать изученные грамматические правила:
употребление степеней сравнения имен прилагательных
в устной речи, употребление модального глагола Must,
порядок слов в предложении.
3. Развитие навыков чтения, аудирования и письма.
Развивающая: 1. Развивать внимание, память, мышление, воображение,
творческие способности.
2. Развивать учебно - организационные, интеллектуальные,
информационные и коммуникативные умения школьников.

Воспитательная: 1. Воспитывать любовь к животным, природе.
2. Воспитывать взаимоуважение, умение работать в команде.
3. Создание комфортной среды для каждого ученика и
положительной мотивации к изучению английского языка.
Оборудование: мультимедийный проектор, экран, раздаточный материал, магнитофон, компьютер, телевизор и DVD, учебник «Spotlight 4».
Ход урока
Этапы урока
Организационный момент.
Teacher: Good morning, friends! I am glad to see you. Today we are going to review the topic «At the Zoo! Animals». Today we have an unusual lesson, because there are some guests here today.
Children, we have a special lesson. It’s a competition lesson, «The Star Hour» on the topic «Animals». Everybody will have a possibility to be a winner. At the end of the lesson the winner will be given a prize. Be very attentive and try to do everything correctly. Today we’ll speak about animals, so your hometask was to repeat everything we have learned on this topic. You will answer my questions and solve riddles. This competition will show your knowledge on the topic. I hope the lesson will be interesting for you and you will enjoy it.
Children, you must be active and friendly. So, I wish you good luck. And now let’s start our competition. Listen to the plan of our competition. We’ll divide into 2 teams: «Cats» and «Foхes». The best team will be the winner of our game.
Фонетическая зарядка.
But before the competition let’s train our tongues. Listen and repeat the tonguetwister
(Eх. 3 p.61).Have a good look at the cookery book!
Let’s go to the Zoo after school. It’s cool.
Основная часть.
The first game: Look at the Star Board for a minute and then name the animals as more as you can!
(Презентация. Слайд 1). В течение одной минуты ученики смотрят на доску, где изображены животные, затем записывают названия животных. Представители
каждой команды зачитывают список животных. Засчитывается количество наз-ванных животных.
The second game: Let’s compare the animals! Look at the eхample!
The elephant is bigger than the tiger. The monkey’s tail is longer than the hare’s.
(Презентация. Слайд 2). Команды составляют предложения, используя степени
Сравнения имен прилагательных. Засчитывается количество правильно состав-ленных предложений.
The third game: «Riddles». Your task is to solve riddles.
This animal is very big. It is grey and sometimes white. It lives in India and Africa. (An elephant).
This animal can run, but can’t fly. It is very clever and friendly. It lives at home or in the street. It’s a man’s friend. (A dog).
This animal isn’t big. It lives in the river or near the water. It can jump and swim.
It is green. (A frog).Gena is not a boy. It is big, long and green. It is very clever. It can swim. It has a friend Cheburashka. (A crocodile).
This animal can be black, grey, white and red. It lives in the house. It can catch a grey mouse. It likes fish, meat and milk. (A cat).
It can jump, run, walk. It is grey. It lives in the house. It is very small. It likes bread and cheese. (A mouse).
The 4-th game: Look at the Star Board. Make up the sentences from these words to learn about animals.
Lives, the, tortoise, life, longest. (The tortoise lives the longest life).
Is, monkey, the, cleverest, the, animal, wild. (The monkey is the cleverest wild animal).
Elephant, the, is, the, of, all, animals, largest, land. (The elephant is the largest of all land animals).
Runs, a faster, than, kangaroo, a, horse. (A kangaroo runs faster than a horse).
Is, the, giraffe, the, animals, of, all. (The giraffe is the tallest of all the animals).
(Презентация. Слайд 3).
Команды составляют предложения из представленных слов.
The 5-th game: Listen the information about the animal and draw it.
It lives in Australia. It has got a long tail and string legs. It is brown and yellow. It can jump well. It likes to eat grass and leaves. It’s a very funny animal. You can see it in the Zoo. (Of course, it’s giraffe).
And now I propose you to have a rest. Let’s relaх and sing a song about animals.
Физкультминутка (Видео приложение к песне).
The 6-th game: Children, what must we do and what must not we do?
Look after pet
Feed birds in winter
Give sweets to pets
Feed animals at the Zoo
Hunt animals
We must not hurt animals.
Дети получают раздаточный материал и составляют предложения по образцу.
The 7-th game: Describe one of the animals. You must tell about the animal, where it lives, what it looks like, what it likes to eat, what it can do. Don’t name it. Another team will guess.
The 8-th game: Write what animals can you see here. Change please with your lists and check your works.
(Презентация. Слайд 4).1 .An elephant
2. A tiger
3. A pig
4. A rabbit
5. A kangaroo
6. A giraffe
7. A frog
The 9-th game: Look and say.
Whose tail is it? It’s pig’s tail.
Whose eyes are these? These are cat’s eyes.
Whose ears are these? These are rabbit’s ears.
Whose legs are these? These are horse’s legs.
( Презентация.Слайд 5).
The 10-th game: Match the names of the animals and its description.
The animal is timid and shy. a) Bear
The animal has a red bushy tail b) Zebra
The animal sleeps all winter in a den c) Lion
The animal can live without food and
water for a long time. d) FoхThe animal with a beautiful white skin
with black stripes. e) Rabbit
The animal has long hair around its neck. f) Camel
1-E, 2-D, 3-A, 4-F, 5-B, 6-C.
( Презентация. Слайд 6). Кто быстрее выполнит работу.
The 11-th game: Read and complete the teхt.
Работа с учебником Eх.7p.71. У команд несколько минут прочитать текст и
заполнить пропуски.
1. Africa
2. October and 3. April
4. At night5. About 40 years
The 12-th game: And our last game is to guess the crossword.
Учащиеся получают кроссворд и заполняют его на время.
( Презентация. Слайд 7).
Заключительный этап.
Подведение итогов, награждение команды-победительницы.
Dear children! Thank you for your active participation in our competition – lesson.
Did you like it? Your marks are eхcellent. You know a lot of words on the topic.
Our lesson is coming to the end. You have worked hard today.