Ашы? саба? ?аза? тілі Сан есім 4 сынып


Шу ауданы, Мәншүк Мәметова атындағы орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі Жомарт Гүлжан Жомартқызы
Сыныбы: 4 Пәні: ана тілі
Тақырыбы: Сан есім
Сабақтың мақсаты: Сан есім туралы алған білімдерін кеңейту
Сабақтың міндеттері:
Сөз таптарын ажырата білуге , мәнін терең ұғына білуге үйрету
Сөйлем ішінен сан есімді тауып дұрыс сұрақ қоюға , қай сөзбен байланысып тұрғанын анықтай білуге дағдыландыру
Сандарға қатысты ұғым бере отырып, халқымыздың салт- дәстүрі туралы білімдерін байқау
Күтілетін нәтиже
- Сөз таптарын ажырата біледі , мәнін терең ұғынады
- Сөйлем ішінен сан есімді тауып дұрыс сұрақ қояды, қай сөзбен байланысып тұрғанын анықтайды
-Сандарға қатысты ұғымын тереңдете отырып, халқымыздың салт- дәстүрі туралы біледі
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сілтеме: оқулық, әдістемелік журналСабақтың әдіс-тәсілдері сұрақ-жауап, әңгімелеу «Ізденіс айдары» ТВ- шоу Т- кестесі, семанткері әсер парағы.,
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: стикерлер.қима қағаздар, маркер
Сабақың
кезңері, Ұйымдастыру
Формасы
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық сәт
Сауалдар қорабы
Алтын ережені еске түсіру
1. Сабаққа назар аудару
2. Құралдарын түгендеу
Кеудемізде дүрсіл қағып соғып тұратын не? (жүрек)
«Жүректегі жылы сөз»
топ 7 ата
топ 7 күн
топ 7 қазына
Бір- бірімізді мұқият тыңдау
Өзгенің сөзін бөлмеу
Топ мүшелерімен ақылдасу
Бағалау кезінде шынайы болу. Бір- біріне жылы, мейірімге толы сөздер айтады
Қораптан қағаздар алу алу арқылы топқа бөлінеді
Алтын ережені еске түсіру
Білу
ТВ- шоу
«сіз қалай ойлайсыз?»
«мен қандай
мын?»
Ментальды карта Сөйлем құрап келу

Сөз таптарын атап бере алсың ба?
Тұрлаусыз мүше сөйлемде қандай қызмет атқарады?
-зат есім деген не?
Етістік деген не
Сын есім деген не?
Қарсы мәндес сын есім деген не?
Дара және күрделі сын есім деген не?
Мен тәртіптімін
Мен ұқыптымын
Сіздің топтың аты
7 күн
Қасиетті күн – жұма
Сәтті күн- сәрсенбі
7 қазына
7 ата
7 санына байланысты не білесіңдер? Сын есімге байланысты
Сауалдарға жауап береді
Сын есімді ала отырып өзін сипаттайды
Топтастырып, өз ойларын жазады
түсіну
Адасқан сандар
Т- кестесі
Топтас
тыру
10, 20, 50, 25, 45, 5, 7, 9
ішіне сыртына
Сан есім

мағынасына

Есептік реттік
Құрамына қарай
Дара күрделі
Сұрақтары

Қанша? Неше? нешінші? Сөздерді жіктеп, кестеге жазады
қолдану Ойлан /топтас/ бөліс
Оқулық
пен жұмыс
Ізденіс айдары
топ
Бір ,екі, үш,, бес, он,
Жиырма, елу,жүз екі жүз мыңы бар
Әрқайсысының құны бар (теңге)
топ
Білімі жетсе шамасы
Мектептен алар аласын
Бір мен бестің арасы (мектеп бағалар)
топ
Үш қазық, екі желі, тоғыз ноқта
Теңселіп тербеледі адам соқса.
Шешен тіл, сөзге жүйрік болғанымен.
Не пайда, үндемейді адам жоқта
(домбыра)
2- жаттығу
Мақалды жатқа жаз
Сан есімнің қай сөзбен байланысып тұрғанын айт
3- жаттығу
Берілген сан есімдерді қатыстырып сөйлем құра
біреу, бес, жетінші
«Ойнайық та, ойлайық»
Қима қағазбен жұмыс
10- жаттығу
Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзге әңгіме құра Жұмбақтың шешуін табады
әр топ өзіне берілген сөзден сөйлем құрайды
талда Үш қадамды сұхбат
1-топ сан есімдерді сөз құра мына талда
Өзгертпе сөзді шеш
Бірінші менің бөлігім
Шұңқырмын- екі ақ әріппін
Екінші менің бөлігім-
Бәр түсті жұртқа таныттым
Екеуін қоссақ жөнімен
Орасың шөпті онымен
2- топ
Өлең есептің шешуін тап
Ертеңгісін атам
Екі серкені қорадан қуып еді.
Егіз бөрте лақ ере шықты
Бөрте лақтардың енесі
Олармен ере шықты
Сонда барлығы неше ешкі далаға шықты?
3-топ
Жұмбақтың шешуін тап
Бір ағаштың он екі бұтағы бар
Әр бұтақтың отыздан жапырағы
Жапырақтың бір жағы ақ, бір жағы қара Жұмбақ, өзгертпе сөздерді шешеді, өз құрамына талдайды
жинақтау
Семантикалық карта

Сөз табы түрлері сұрақтары
мағынасына құрамына Сауалдарға жауап бередікестені толтырады
бағалау Смайликтер арқылы бағалау
Топ басшысы бағалап отырады
Бағалау парақшалары арқылы бағалайды
Үйге тапсырма 4 жаттығу 144 бет
Күнделіктеріне жазады
Кері байланыс
Кері әсер Сабақтан алған сезімдерін, табиғат құбылыстары арқылы білдіреді