Открытий урок по казахскому языку на тему Мені? отбасымны? келбеті
Сынып :6
Тақырып: Менің отбасымның сыртқы келбеті
Мақсаты: 1.Жинаған сөздік қорын өмірдегі жағдаяттарда пайдалана алу үшін әр түрлі әдістер қолданып, тілдесім әрекетін жандандыру; Топта жұмыс істей білуге, өз ойын дәлелдей алуға дағдыланадыру Сабақтың түрі: Жаңа білім беру сабағы Қолданатын әдістер: ЖИГСО, ЖЕСО, ДжТО, СТОҮ «10 сұрақ» стр. , АКТ, диалогтік оқыту, Керекті құрал – жабдықтар: Интербелсенді тақта,плакат, үлестрмелі материалдар, электронды мультимедиялық кешен, бағалау парағы
Сабақтың кезеңдері Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті Уақыты
А кезеңі
Білу , түсіну
В кезеңі
Қолдану, Талдау
Сергіту ойыны
1.Шаттық шеңберін құру; Сиқырлы сөз білеміз бе? Топқа бөледі ЖИГСО
Бағалау парағын үлестіру
Оқушының
аты -жөні Әңгіме «Досым
ның туған күні» Мәтіннің
мазмұны Сөйлем құрастыру Постер Мітін бойынша
сұрақтар: сұхбат
0 1 2 3 0 1 2 3 0 1 2 3 0 1 2 3 0 1 2 3
2. Өткен сабақтың соңында қалдырған оқушылардың сұрақтарымен жұмыс жүргізеді
3. «Досымның туған күні» тақырыбына сөйлетеді 4. АКТ арқылы тақырыпқа көшу; «Салыстыру» стр. Екі слайдты салыстырыңдар
5. Жаңа сөздермен таныстыру: Әдептілік -воспитанность, екеуіміз - вдвоем, аялдамаға- на остоновку, бос орын жоқ -нет свободных мест, ұсынды -предложил, риза болып -одобряя, үлкенді сыйлағаны үшін- за уваженик к старшим
6. 107-б. 4-ж. «Ойландыру» Дұрыс сөйлем құрастыртып үйрету
7. Мәтін бойынша жеке, жұптық, топтық жұмыс ұйымдастырады:
А) Жеке, жұптық жұмыс ұйымдастырады.
1. Бір –біріне жақсы сөз айтады; қарындаш, маркер, магнит арқылы үш топқа бөлеміз 2. Түсінеді, сөйлейді, толықтырады 3. Топ ішінде құрастырған әңгімелерін оқып, өз ара бір- бірін бағалайды
(Жұптық жұмыс, бір-бірін бағалау)
4. Слайдтағы суреттерді салыстырып тақырыпқа шығады: «Әдептілік»
5.Жаңа сөздерді қайталайды, сөйлем құрастырады
6. 107-б. 4-ж: 1. Рақмет айтты, сатушыға, бала. 2. Менің, әдепті, інім, бала.
7. Мәтінді түсініп оқиды: а) ақпаратпен алмасады; ә) толықтырады. (Жұптық жұмыс, бір-бірін бағалау)
2 мин
3 мин
5 мин
2мин
4 мин
4 мин
5
С кезеңі
Жинақтау, бағалау
Б)Постер жасайды, талдайды 8. Мәтін бойынша сұрақ құрастыр
9. Смаилинк арқылы сабаққа қатысты көңіл күйін білдіреді
Жиынтық баға:
Оқушының
аты -жөні Әңгіме «Досымның туған күні» Мәтіннің
мазмұны Сөйлем құрастыру Постер Мәтін бойынша
сұрақтар: сұхбат
0 1 2 3 0 1 2 3 0 1 2 3 0 1 2 3 0 1 2 3
ДТО (ғаламторды пайдаланып әдептілік туралы мақал іздеп табады) 8. Сұрақ құрастырады, сұхбаттасады
9. Өзіңді бағала 10 мин
6 мин
2 мин
Үй тапсырмасы Сөздік, әдептілік тақырыбына мақал. Күнделікке жазады 2 мин
Сынып:6 сынып
Тақырыбы: Нәтиже сабақ
Оқыту мақсаты: мәтін мазмұны негізінде өздерінің таңдайтын сыйлықтары туралы әңгіме құрастыра білу тәуелдік жалғауларын білу.
Күтілетін нәтиже: «Туған күн» модулі бойынша білімдерін жинақтап, тілектер, шағын мәтін құрастыра біледі, тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғай алады.
Кезең Уақыт Ресурстар Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Модуль
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин. «Шаттық шеңбері» Амандасу, түгендеу.
Психологиялық дайындық: оқушыларды шеңберге шақырады. Шеңберге тұрып, қол ұстасып, бір-біріне тілек айтады. ОмОЖТ
Білу
Кіріспе бөлімі 3 мин. «Блум түймедағысы» әдісі Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қояды Өткен тақырыптар бойынша материалды қайталап, сұрақтарға жауап береді Әр жауап фишкамен бағаланады Оү Б
Қызығушылықты ояту.
Жаңа тақырыпқа шығу 3 мин. Суреттер арқылы сыйлауға болатын заттарды таңдау
«Миға шабуыл» әдісі Суреттерді дайындап, интербелсенді тақта арқылы көрсетеді.
Сабақтың тақырыбына жетелейді:
-Балалар, қалай ойлайсыңдар бүгінгі, сабағымыздың тақырыбы қандай?
Сабақтың мақсатын анықтау:
Мәтіннің мазмұнын түсініп, өз сыйлығы туралы әңгімелейді. Керекті суреттерді таңдап алады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
СТОү
ОмОЖ
АКТ
Түсіну
Мағынаны тану
Сергіту сәті 10 мин
2 мин Сөздік:
Сыйлық подарок,
Әрқашанда всегда
Мәтінмен жұмыс.
Флипчарт қағазы, маркер
Моноблок Жаңа сөздер банкісін ұсынады.
Мәтінмен жұмыс ұсынады, топтарды бақылап, кеңес беріп отырады.
Алгоритмі:
Мәтінді оқып, таныс емес сөздерді анықтайды.Жұппен талқылайды.
Анықтап, білгендерін топпен талқылайды. Бір-бірінің білгендерін толықтырады.
Өздерінің білгендерін жаңадан алған ақпаратпен байланыстырып постерге түсіреді.
Видеороликті көрсетіп, оқушыларды бақылайды. Жаңа сөздермен танысып, мағынасы мен аудармасын біледі.
Алгоритм бойынша жұмыс істейді, ойларын постерге түсіреді.
Шынығып, сергіп қалады. Қолпаштау, шапалақ ұру СТОү
ТжДБО
КжБ
Қолдану 6 мин Үлестірмелі материал
Кілт арқылы тексеру. Мәтіннен тәуелдік жалғауы бар сөздерді көшіріп жазу керек. Тапсырманы орындап, бір-бірін кілт бойынша тексеріп, бағалау парақтарына ұпайларын қояды. Вербалды бағалау ОЖЕСО
ТжДБО
КжБ
Талдау Үлестірмелі материал. А-4 қағазы, маркер Жағдаят бойынша диалог құрастыру.
Жағдаят бойынша топта диалог құрастыра
ды. Баға
лау парақтарына ұпайларын қояды. ОмОЖТ
КжБ
ТжД
Синтез Синкэйн» әдісі
«Сөз құрастыру» әдісі 1 топқа: Сыйлық сөзіне 5 жолды өлең құрастыру.
2 топқа: Ұсынылған әріптер арасынан бүгінгі тақырыпқа қатысты сөздерді табыңдар.(сыйлық, қуанық, құрмет)
3 топқа: «сыйластықта» деген сөзден бірнеше сөз шығарыңдар (сыйлық, лас, ыстық, тақ, тас, ай, саты,тақта, сал) Берілген сөзден сөйлемдер құрастырады Шапалақтау ТжДБО, КжБ
СТО
Бағалау Стикерлер Критерийлер бойынша жалпы ұпайларын санатады.Оқушыларды бақылайды, түсініксіз жерін түсіндіреді.
Смайлик арқылы сабаққа қатысты көңіл-күйін білдіреді. Әр тапсырмалар бойынша жинаған ұпайларын санап, сабақта алған бағаларын анықтайды.
Сабақтан алған әсерін смайлик арқылы білдіреді. Критерий арқылы бағалау.
СТО, ОүБОБ
Бағалау парақшасы
№ Тапсырма Критерийлері Ұпай
1 Мәтінмен жұмыс «3» ұпай – мәтіннің мазмұнын толық түсініп, өз ойларын қосып,қызықты және мазмұнды болса
«2» ұпай – жалпы мәтіннің мазмұнын түсінген, өз ойларын қосқан, мазмұнына сәл ғана жаңа ақпарат енгізссе
«1» ұпай – мәтіннің мазмұнын толық түсінбей, ешбір өзгеріссіз берілсе. 2 Диалогпен жұмыс «3» ұпай – сөйлемдердегі сөздердің орын тәртібі сақталып жазылса, сұрақ-жауаптары мазмұнды болса.
«2» ұпай сөйлемдегі сөздердің орын тәртібінде 1-2 қате жіберілсе, сұрақтары мазмұнды болса.
«1» ұпай сөйлемдегі сөздердің орын тәртібінде 3 қатеден артық болса, мазмұны толық ашылмаса.Сабақтың тақырыбы Абай Құнанбаев «Желсіз түнда жарық ай» өлеңі
Мақсаты
Мақсаты:
білімділік: Оқушыларды А.Құнанбаевтың өмірімен танысып, өлеңінің идеясын ашу, білімдерін жан-жақтылы кеңейтеді, сөз байлығы кеңейеді, сын тұрғысынан ойлауға үйренеді, өз ойын толық жеткізіп, өлеңнен негізгі түйінді таба білуге дағдыланады.
дамытушылық: Оқушылардың қоғамға деген өзіндік көзқарастарының қалыптасуына ықпал ету, өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу, тіл байлықтарын дамыту, өз бетімен ізденуге, ой қорытуға дағдыландыру.
тәрбиелік: Ақынның өлеңі арқылы оқушылардың бойына сұлулық, көркемдік қасиеттерін дарытып, отаншылдыққа тәрбиелеу.
Күтілетін
нәтижелер
Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, көркем әдеби тілде сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға үйренеді, ақын өлеңдерін мәнерлеп оқуға талпынады.
Сабақтың түрі Жаңа білімді меңгерту
Пәнаралық байланыс Музыка, өзін-өзі тану.
Қолданылатын әдістер Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, « Жоба қорғау технологиясы», ойтолғаныс, РАФТ стратегиясы, БЛУМ таксономиясы, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймын. Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау, көшбасшы.
Керекті жабдықтар
Оқулық, интербелсенді тақта, семантикалық карта, кеспеқағаздар, ватман, стикер, маркер т.б.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдеріУақыт Мұғалім әрекетіОқушы әрекеті
Кіріспе1 мин
3 мин Ұйымдастыру
Топқа бөлу. Алты қалпақ арқылы екі топқа бөлу (І топ сары.көк. ақ), (ІІтоп қызыл, жасыл қара)
Психологиялық ахуал туғызу
Мұғалім оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады:
Кәне, достар, тұрайық.
Шеңберімізді құрайық.
Жақсы-жақсы тілектер
Бір-бірімізге сыйлайық!
2.Үй тапсырмасын тексеру.
Оқушылардың өткен білімдерін тексеру үшін, семантикалық картамен жұмыс. Жауап парағы арқылы көршіңді тексер.
Қосымша №1.Семантикалық карта. Қалпақ түстері бойынша топтасып, өз үстелдерінің басына жиналады.
Оқушылар қол ұстасып, бір-біріне жақсы тілектер білдіреді: «Бүгін мен саған сәттілік тілеймін, бес ал, жақсы жауап бер».
Оқушылар жұппен бір-бірін жауап парағы арқылы тексеріп, бағалайды.
Критерийлер:
«5»- 0 қате
«4» - 1 қате
«3»- 2-3 қате
Тұсаукесер
2 мин «Сыни тұрғыдан ойлау» жұмысы жүргізіледі. А.Құнанбаев жайында бейнеролик интерактивті тақтадан көрсетіледі. Мұғалім оқиды.
-Балалар, бұл өлең қай ақынның өлеңі?
-Дұрыс айттыңдар, А.Құнанбаевтың өлеңі екен.
-Олай болса, бүгін біз Абай Құнанбаев жайлы тереңірек танысамыз. Негізгі бөлім
-3937063119000Білу 5 минут Абай Құнанбаев – ХХ ғасырдың басындағы әдебиетімізде ерекше орны бар, аса көрнекті ақын. Ол өзі жасаған дәуірдің шындығын көрсететін көптеген шығармалар жазды. Бірқатар өлеңдерінде жыл мезгілдерін , табиғат көріністерін шебер суреттейді. 1.Оқулықпен жұмыс. Оқушылар дәптерлеріне қысқаша А.Құнанбаев туралы конспект жазып алады.
Түсіну
-69215762000
5 мин
Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау.
«Мағынаны тану»
1.Оқулықпен жұмыс
«Желсіз түнда жарық ай» өлеңін мәнерлеп оқу, мазмұнын түсіну, өз ойларын жеткізу.
Мұғалім мәнерлеп оқиды. «Аялдамамен оқу» стратегиясы бойынша өлеңді талдау. Идеясын, мазмұнын оқушылармен пікірлесе отырып талдау жүргізіледі.
Тақырыбы: Табиғат көрінісінің тілі арқылы махаббат сырын ашу.
Идеясы: табиғаттың сұлулығын, шынайы махаббаттың көрінісін оқушыларға таныту. Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. Топтағы бір оқушы өз тобына өлеңнің мазмұнын түсіндіреді.
Қолдану
5 мин
Мақсаты:
Алған теориялық білімді практикада қолдана білу.
ЭО – пен жұмыс
Интерактивті тақтадағы тапсырма беріледі.
Қосымша № 2. Жауап кілті.
Оқушылар ЭО- тағы тапсырмаларды орындайды.
1.Өлеңдегі шумақты, бунақ саны, ұйқас түрлерін анықтайды.
2.Өлеңнен эпитет, теңеулерді теріп жазу.
Оқушылар жауап кілті арқылы топтағы көршілестерін тексеріп, критерийлер арқылы бағалайды.
Егер қатесіз болса, «5»;
1 қате – «4»
2 -3 қате «3» қойылады.
Сергіту сәті 2 мин Интеративті тақтадағы бейне таспа арқылы билеу Талдау
12704318000
5 мин Мақсаты:
Оқушының қиялдау дағдыларын жетілдіру.
«Мен қандай баламын?» ойыны
«Ойтолғаныс» кезеңі
«Бес жолды» өлең құрастыру.
Қосымша № 3
Жауап кілті. Бұл ойынды ойнату арқылы оқушылар өлеңнен өздеріне қатысты жолдарды тауып, талдайды.
Синквейн құрастырады.
1.Зат есім
2.Сын есім
3.Етістік
4.Фраза
5.Зат есімге антоним
Жинақтау
8 мин Мақсаты:
Оқушылардың салыстыру және ажырата алуын қадағалау
«Өзіңнің туған жеріңді көз алдыңа елестету» - жазғы мезгілінде.
Оқушылар кластер топпен құрастырады, ортаға шығып қорғайды.
Оқушылар топ ішінде бағдаршам арқылы өздерін бағалайды.
Қорытынды
Рефлексия 6 мин 1.Осы тақырыптағы ақынның басқа өлеңдерін негізге ала отырып, Венн диаграмма құрастыру.
Оқушыларға А. Құнанбаевтің «Қараңғы түнде тау қалғып» өлеңінен үзінді интерактивті тақтада беріледі.
Қосымша № 4
2.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді? Тақтадағы алты қалпақ негізінде.
1. « Желсіз түнда жарық ай» өлеңін « Қараңғы түнде тау қалғып» өлеңімен салыстырады. Мұғалімнің көмегімен оқушылар орындайды (ауызша айтып, тақтаға жазады)
Қосымша №5
2.Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі.
Үйге тапсырма 1мин «Желсіз түнда жарық ай» өлеңін жаттау . Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.
Бағалау 2 мин Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды. Оқушылар бағалау критерийлер арқылы топтағы көршілестерін бағалайды.
Блум токсаномиясы бойынша алты қалпақты негізге ала отырып.
Бағалау парағы:
Оқушылардың
аты-жөні Үй тапсырмасы
(Білу) Түсіну Қолдану Талдау Жинақтау Мұғалімнің қорытынды бағасы
Белсенділігі: «5» - 5 ұпай, «4» - 4 ұпай, « 3» - 3 ұпай
1.Жаңа тақырыпқа шығу -1 ұпай
2.Мәтінмен жұмыс жасау -1ұпай
3.Сәйкестендіру -1ұпай
4.Шашылған тіркесті жинау-1 ұпай
5. «Карусель» ойынына қатысу-1 ұпай