Открытый урок Welcome to Disneyland


Lesson Plan
Күні: 21.02.2017 Тоқсан: III Сабақ: № Сынып: 5
Тақырыбы: Welcome to Disneyland
Мақсаты:
Білімділігі: оқушыларға ағылшын тілінде демалыс уақытында қай жерлерге саяхаттағандары туралы “ Present Perfect ” шағын пайдалану арқылы айтуды үйрету. Оқушыларға Present Perfect шағын байланыстыра отырып жаттығулар орындатқызу, тақырыпқа сай жаңа сөздердің мәнін түсіндіру, оны дұрыс аудара білуге дағдыландыру
Дамытушылық: оқушылардың оқу, сөйлеу, жазу дағдыларын қалыптастыра отырып, сөздік қорын молайту.
Тәрбиелілігі: оқушыларды мәдениеттілікке, сыпайы сөйлеуге, ұқыптылыққа, өз уақыттарын тиімді пайдалана отырып, білімді, мәдениетті, жан-жақты азамат болып қалыптасуына ықпал ету.
Сабақтың әдіс-тәсілдері : диалогтік оқыту, топтық және дербес жұмыс, сұрақ-жауап, миға шабуыл, ойын элементтерін қолдану әдісі.
Сабақ түрі: Жаңа сабақты меңгерту
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, география, дүниежүзі тарихы, әдебиет
Күтілетін нәтиже: оқушылар ағылшын тілінде демалыс уақытында қай жерлерге саяхаттағандары туралы “ Present Perfect ” шағын пайдалану арқылы сөйлеуді үйренеді.
Ақпарат көздері: Т.Аяпова, З.Әбілдаева ағылшын тілі 5 сынып
Сабақтың барысы: Уақыт Мұғалім іс-әрекеті Оқушы әрекеті
Introduction
Greeting
The duty’s report
Psychological preparation 2 min Good afternoon children!
How are you?
How do you feel today?
(choosing smiles) We are fine! And you?
Dividing into groups 2 min There will be three groups. Pupils will choose foal in box and they will unit as a group:
MickeyMouseCinderellaAladdinPupils will divide into three groups.
Checking home task
3 min What was the home task?
Who wants to begin?
Who is ready?
Our home task is write short story about “My Holiday” Pupils will read the home task.
Introduction:
What is our theme?
3 min Children, today we have new theme.
At first you should guess what our theme is by watching a video. Pupils will guess the theme of the new lesson. At first they will watch a video.
Main part:
Vocabulary and pronunciation 5 min Ceremony [‘serіmәni] -той, салтанатKnowledge [nolidg] - білімCreate [kri:eit]- құру
Magical [mәdgikәl]- сиқыршылық
Playground [‘pleigraund]-ойыналаңы;
Magic Kingdom - [‘mædƷik kiŋdəm ] сыйқырлыпатшалық;
Grove [grouv ] -тоғай Pupils will write down new words and they’ll learn to pronounce them correctly
Focus on grammar 3 min “Present Perfect”
You have been to Disneyland
You haven’t been to Disneyland
Have you ever been to Disneyland?
Pupils will learn grammar rules and they’ll write down examples.
Practice exercises 5 min Colin:
Colin has seen the Khan ShatyrColin has visited to New York
You:
You have seen the Statue of Liberty
You have visited to London
Omar:
Omar has visited to Chinatown
Omar has seen the Empire State Building Pupils will do grammar exercise by making sentences.
Reading 5 min Ex: 2 p: 154.
Read the text and learn characters of Disneyland Pupils will read and translate the text, and they’ll learn characters of Disneyland.
After reading task 2 min Intellectuals Games
How old is Disneyland?
What kind of place is Disneyland?
Who created this park?
Whom did he take to parks and playgrounds?
Is it a big park? Pupils will do after-reading task by answering Game .Conclusion 10 min What did you learn from today’s lesson?
Did you enjoy it?
Pupils will play “Kahoot” by answering the questions.
Have you been to France?
(I have been to France).
I … the Statue of Liberty.
(have seen)
Find the correct sentence
(He has visited to Almaty)
Find the correct sentence:
(You have arrived in Astana)
Have you…. to Ireland?
(been)
They/Have/has/not /see / a show on Broadway
(They haven’t seen a show on Broadway)
We … walked in the central park
(have) Pupils will share with their own ideas and opinions.
Evaluation: 3 min You were active today.
I will give excellent/good/bad marks to … Giving home task 3 min Children, write down your home task. Your homework will be
ex: 8 for writing
to learn by heart new words Pupils will write down the home task.
Reflection: 2 min Do you like today’s lesson?
Write your opinions and ideas and hung them on the blackboard. Children will write own opinions or suggestions.