АЛГОРИТМ Т?РЛЕРІ САБА? ЖОСПАРЫ
Сабақ №9
Сыныбы: 6 А, 6 В, 6 Г
Сабақтың тақырыбы: Алгоритм түрлері
Мақсаты:
Білімділігі: алгоритмнің түрлері сызықтық, тармақталған, циклдік алгоритмдер туралы түсінік беру, блок-схемасын көрсету.
Дамытушылық: сызықтық, тармақталған, циклдік мысалдар келтіре отырып оқушылардың логикалық ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту;.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, эстетикаға, топпен жұмыс жасай білуге тәрбиелеу;
Күтілетін нәтиже: алгоритмнің түрлерін біледі; әр қайсына мысалдар келтіре алады; блок-схема түрінде көрсете алады;
Ресурстар: сенсорлы тақта, сурет, оқулық, маркер, стикер, фигуралар, А4 қағазы, слайд, бағалау парағы
Сабақтың кезеңдер Мұғалімнің іс-әрекеті. Оқушының іс-әрекеті. Ресурстар
Сабақтың басталуы
1.Кіріспе.
2.Ұйымдастыру.
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Стикерде жазылған атаулар бойынша 2 топқа топтастыру. Мұғаліммен сәлемдесу .
«Күзет» тренингін ойнайды. 1 топ оқушылары орындыққа отырады, 2 топ оқушылары орындыққа отырған оқушыларды күзетеді. Бос орындықта тұрған оқушы мимика арқылы оқушыларды өзіне шақырады.
Стикердің түстері арқылы 2 топқа бөлінеді. Суреттер.
Үй тапсырмасын пысықтау.
«Кім жылдам» ойынының сұрақтары.
1.Алгоритм дегеніміз не?
2. Алгоритм сөзі қай тілден шыққан?
3.Алгоритмнің командалары?
4. Алгоритмнің қасиеттерін ата? Сұрақтарға оқушылар жауап береді.
А4 қағаз
Сабақтың ортасы
5 минут
10 минут
5 минут
10 минут
Негізгі бөлім.
Сабақтың мақсатын түсіндіремін.
ЭО арқылы «Презентациялар. Мультимедиялық презентациялардың конструкторы» туралы көрсетілім көрсетемін.
Әр топқа жаңа сабақтың материалдарын үлестіремін.Оқушылар жұпта ой бөлісіп, топта талқылауға нұсқау беру.
Жаңа тақырып бойынша оқушылар келесі топқа сұрақтар дайындау керек
Топты бағалауға нұсқау беру.
Жаңа сабақты бекіту:
Есептерге алгоритм құруға нұсқау беру. Жекелей тапсырма Оқушылар ЭО арқылы материалды көріп бүгінгі тақырыптың мән-мағанасын өздері ашып береді.
Әр топ берілген тапсырманы оқушы өзіндік жұмыс жасап, жұпта ой бөлісіп, топта талқылап, ұжымға жариялайды.
Бір топ келесі топқа сұрақ қояды
Топтық бағалау фигуралар арқылы.
Жұмыс дәптерлеріне, тақтаға есептерге алгоритм құрады. Слайд
Кітап,
ресурсфлипчарт, маркер
ФигуралартақтаСабақтың аяқталуы3 минут
2 минут Қорытынды
«Детальдарын қосу» әдісін қолданамын. Мынадай сөйлемдерді ұсынамын:
1-топқа: «Алгоритмді жазу жолдары- сөзбен берілуі, графикалық, алгортимдік тіл және ... »
2-топқа: «Алгоритмнің блок- схемалық түрідекомандаларды жазу үшін арнайы блоктар пайдаланылады».
Бір-бірін бағалауға ,топты бағалауға нұсқау беру.
БББ стратегиясы бойынша оқушыларға түсінгендерін стикерге жазуларына нұсқау беремін.
Үйге тапсырма: Алгоритмді жазу пішімі, блок-схемалар
Жиынтық бағаны өзім шығарамын. Топпен ақылдасып маңызды сөздерді қосып, сөйлемді кеңейтеді
Өзара бірін-бірі бағалау,
топтық бағалау.(смайлигтер.)
Білемін,Білгім келеді,Білдім деп
стикерге жазып тақтаға жапсырады.
Топ басшылары бағалау парағын әкеліп береді. СмайликтерСтикерлер.
Бағалау парағы.
Қорытынды бағамдауҚандай нәрсе табысты болды? Қандай нәрсе сабақты жақсарта алды?