Механикалы? энергияны? бір т?рден екіншіге айналу ж?не са?талу за?дарына есептер шы?ару та?ырыбында ашы? саба? жоспары. 9-сынып


Джолжигитова Лаззат Амантаевна
Маңғыстау облысы Бейнеу селосы
Ж.Қалдығараев атындағы орта мектебінің
физика және информатика пәні мұғалімі
Қысқа мерзімді жоспар
9-сынып.
Күні 27.11.14ж
Сабақтың тақырыбы Механикалық энергияның бір түрден екіншіге айналу және сақталу заңдарына есептер шығару.
Сабақтың мақсаты Энергия түрлерінің формулаларының түрлендірулерін есептерде қолдана білу. Оқушының өз бетінше жұмыс істей алу мүмкіндігін дамыту, оқу материялын өңдеудің жекеленген тәсілдері арқылы жұмыс істей білуге үйрету.
Күтілетін нәтиже Энергия ұғымы бойынша білімдері толығады, Энергияның сақталу және бір түрден екінші түрге айналу заңын тұжырымдай отырып, есептер шығаруға дағдыланады.
Қолданылатын модульдер Сыни ойлауды дамыту, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, көшбасшылық, оқу және оқыту үшін бағалау, АКТ
Қолданылатын әдіс-тәсілдер Венн диаграммасы, деңгейлік есеп шешу, эссе, кері байланыс
Ресурстар
(Әдебиеттер,
сілтемелер,
құрал-жабдықтар) Физика. Әдіст.нұсқаулық. 2006; Оқулық,
А4 форматы, стикерлер, деңгейлік есептері бар парақшалар
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс – әрекеті
Сабақтың кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
І. Кіріспе.
Ұйымдастыру.
Психологиялық ахуал орнату. Топқа бөлу.
Үй тапсырмасын сұрау.
Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.
Мозаика арқылы топқа болінеді:
Импульс
Кинетикалық энергия
Потенциалдық энергия
Механикалық энергия
Сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.
Санау арқылы топқа бөлінеді.
Топтар өзара ашық/жабық сұрақтарды топта талқылай жауап беріп, тарауды еске түсреді.
ІІ. Тапсырмалар Венн диаграммасы
«Кинетикалық және потенциалдық энергия»
Деңгейлік есептер
Эссе «Болашақ энергиясы» Оқушылар топ болып энергиялардың ерекшеліктері мен ұқсастықтарын талқылай отырып, диаграмманы толтырады. Сынып ұжымына жариялайды.
Шағын топтар басшысы есептерді бөліп береді, берілген уақыт ішінде парақшадағы есептерді аяқтайды.
IІІ. Қорытынды.
Рефлексия.
Бағалау. «Алақан» рефлексиясы оқушылардың сабақтағы жұмысын өзі бағалауға мүмкіндік береді. Оқушылар тақырып бойынша алған білімдерін бағалайды.
VІ. Үйге тапсырма.
Есептер жинағынан есептер Формулаларды қайталайды, есептерді шығарады.
Деңгейлік есептер
А тобы
1,5 кДж = Дж; 2) 3,8 кДж –800 Дж = кДж;
8,7 мДж = Дж; 4) 2,5 мДж+0,0025Дж= Дж;
Б тобы
Массасы 6,6 тонна, 7,8 м/с жылдамдықпен қозғалған ғарыш кеменің кинетикалық энергиясы неге тең?
10 м биіктікке лақтырылған доптың ең жоғарғы нүктесіндегі потенциалдық және кинетикалық энергияларын есепте.
С тобы
Бала динамометрді созып, өзінің тарта алатын ең үлкен күшін анықтады. Ол 400 Н –ға тең болып шықты. Динамометр серіппесінің қатаңдығы 10000 Н/м. Серіппені созғанда бала қандай жұмыс атқарады?
Массасы 50 кг жүк 10 с ішінде еркін құлағандағы, ауырлық күшінің жұмысы (g=10м/с2)
Не сәтті өтті?
Не сәтсіз өтті?
Нені дамыта аласыз?
Деңгейлік есептер
А тобы
1,5 кДж = Дж; 2) 3,8 кДж – 800 Дж = кДж;
8,7 мДж = Дж; 4) 2,5 мДж+0,0025Дж= Дж;
Б тобы
5) Массасы 6,6 тонна, 7,8 м/с жылдамдықпен қозғалған ғарыш кеменің кинетикалық энергиясы неге тең?
10 м биіктікке лақтырылған доптың ең жоғарғы нүктесіндегі потенциалдық және кинетикалық энергияларын есепте.
С тобы
Бала динамометрді созып, өзінің тарта алатын ең үлкен күшін анықтады. Ол 400 Н –ға тең болып шықты. Динамометр серіппесінің қатаңдығы 10000 Н/м. Серіппені созғанда бала қандай жұмыс атқарады?
Массасы 50 кг жүк 10 с ішінде еркін құлағандағы, ауырлық күшінің жұмысы (g=10м/с2)
Деңгейлік есептер
А тобы
1,5 кДж = Дж; 2) 3,8 кДж – 800 Дж = кДж;
8,7 мДж = Дж; 4) 2,5 мДж+0,0025Дж= Дж;
Б тобы
5) Массасы 6,6 тонна, 7,8 м/с жылдамдықпен қозғалған ғарыш кеменің кинетикалық энергиясы неге тең?
10 м биіктікке лақтырылған доптың ең жоғарғы нүктесіндегі потенциалдық және кинетикалық энергияларын есепте.
С тобы
Бала динамометрді созып, өзінің тарта алатын ең үлкен күшін анықтады. Ол 400 Н –ға тең болып шықты. Динамометр серіппесінің қатаңдығы 10000 Н/м. Серіппені созғанда бала қандай жұмыс атқарады?
Массасы 50 кг жүк 10 с ішінде еркін құлағандағы, ауырлық күшінің жұмысы (g=10м/с2)
Шығу картасы
Мен сабақта __________________________________________________________________үйрендім,________________________________________________________________ үйренгенім аз болды.
Маған сабақта ________________________________жеңіл, ______________________________ қиын болды деп ойлаймын.
Мен басқаларды (мұғалім, сыныптас) ______________________________________________________мұқият, ______________________________________________________________ зейінсіз тыңдадым.
Келесі сабақтарда _____________________________________________________________________
___________________________________________________________________ескеретін боламын.
Шығу картасы
Мен сабақта _____________________________________________________________________үйрендім,______________________________________________________________________ үйренгенім аз болды.
Маған сабақта __________________________________жеңіл, ______________________________ қиын болды деп ойлаймын.
Мен басқаларды (мұғалім, сыныптас) __________________________________________________________мұқият, __________________________________________________________________ зейінсіз тыңдадым.
Келесі сабақтарда ___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________ескеретін боламын.
Шығу картасы
Мен сабақта _______________________________________________________________үйрендім,________________________________________________________________ үйренгенім аз болды.
Маған сабақта ________________________________жеңіл, _____________________________ қиын болды деп ойлаймын.
Мен басқаларды (мұғалім, сыныптас) _________________________________________________мұқият, ____________________________________________________________ зейінсіз тыңдадым.
Келесі сабақтарда ___________________________________________________________________
__________________________________________________________________ескеретін боламын.
Шығу картасы
Мен сабақта _________________________________________________________________үйрендім,__________________________________________________________________ үйренгенім аз болды.
Маған сабақта ______________________________жеңіл, ______________________________ қиын болды деп ойлаймын.
Мен басқаларды (мұғалім, сыныптас) __________________________________________________мұқият, __________________________________________________________ зейінсіз тыңдадым.
Келесі сабақтарда ___________________________________________________________________
_______________________________________________________________ескеретін боламын.
Шығу картасы
Мен сабақта _____________________________үйрендім,____________________________________________________________________ үйренгенім аз болды.
Маған сабақта _____________________________жеңіл, __________________________________қиын болды деп ойлаймын.
Мен басқаларды (мұғалім, сыныптас) _____________________________________________________мұқият, ______________________________________________________________ зейінсіз тыңдадым.
Келесі сабақтарда ____________________________________________________________________
__________________________________________________________________ескеретін боламын.Не сәтті өтті?
Не сәтсіз өтті?
Нені дамыта аласыз?