Саба?ты? та?ырыбы: Геометриялы? денелерді? сызбалары (9 сынып)


Пәні: СЫЗУ
Тақырыбы: Геометриялық денелердің сызбалары
Мақсаты: 1. Оқушыларды геометриялық денелердің сызбаларын жазықтық бетінде проекциялауға үйрету.
2. Сызбалар, макеттер, қима қағаздар арқылы геометриялық денелерді сала отырып, оқушылардың пәнге қызығушылығын, шығармашылығын дамыту және байқағыштық қабілетін арттыру.
3.Ұқыптылыққа, нақтылыққа, тазалыққа, еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: геометриялық денелердің сызбаларын жазықтық бетінде проекциялауға үйренеді, топта бірлесе жұмыс жасауға дағдыланады, өз бетінше ізденеді.
Көрнекілігі:. А4 пішіміндегі қағаздар, қарындаштар, сызғыш, өшіргіш, шеңберсызар . интерактивті тақта, геометриялық денелердің макеттері, сызбалары,қима қағаздар, оқулық.Пәнаралық байланыс: геометрия, бейнелеу өнеріСабақтың түрі: практикалық – танымдық сабақ жұмыс істеу
Сабақтың барысы Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
222 Үй тапсырмасын сұрау
Үй тапсырмасын
бекіту
3. Жаңа сабақ
4. Мағынаны тану.
5. Жеке оқулық пен жұмыс
6. Сабақты бекіту.
7. Қорытынды
8. Бағалау

9. Рефлексия
10. Үйге тапсырма
Амандасу және сыныптың сабаққа дайындығын тексеру, сандар арқылы үш топқа бөлу
постер арқылы үш топтың тапсырмасын тексер. Нәрсенің геометриялық пішінін талдау.
Сұрақ-жауаптар
1. Геометриялық денелерді атаңдар?
2.Геометриялық денелер қаншаға бөлінеді?
3.Көпжақты денелерге қандай денелер жатады?
4.Айналу денелерге қандай денелер жатады?
Геометриялық денелердің сызбалары. Интерактивті тақтадан слайд бойынша (мұғалімнің түсіндіруі) Мысалы, Текшені проекциялау.
4. Топтық тапсырма
1 – топ Тік бұрышты параллелепипедті проекциялау.2 – топ Шарды проекциялау.
3 – топ Цилиндр мен конусты проекциялау.5. Жаттығуға арналған тапсырма.Геометриялық денелер тобының сызбасын жетіспейтін проекцияларымен толықтырып сызу.
1)Үлестірме материалдармен жұмыс. Суретте көрсетілген геометриялық денелердің үстінен қарағандағы көрінісін табыңдар.
2) Табиғатта және адам өмірінде кездесетін геометриялық денелерді табу.
Бағалау парақшасы арқылы бағалау.
«Альпинисттер»
§23 оқуға, 57 беттегі жаттығуды орындау.
сабаққа дайындалады, топқа бөлінеді.
Топтар постер арқылы үй тапсырмасын талдап түсіндіреді.
Берілген сұрақтарға жауап береді. 1. Конус, цилиндр, шар,куб, пирамида,тік бұрышты параллелепипед,
2. Екіге бөлінеді, Көпжақты, Айналу денелер
3. текше, призма, параллеле пипед, прирамида
4. цилиндр, конус, шар
Тақырыптың негігі идеясын түсінеді, тыңдайды.
Алдымен өз бетінше, сосын өзара топта пікір алмасып, ойларын ортаға салады.
Берілген жаттығуды А4 форматына орындайды.
1)Үлестірме материалдар бойынша жұмыс жасайды.
2) Суреттен геометриялық денелерді іздеп табады, , көрсетеді, түсіндіреді.
Топ басшысы бағалау парақша сына қойған бағаларын айтып өтеді, мұғалімге береді.
Сабақтан алған әсерлері туралы стикерлерге жазып іледі.
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.