Види речень за метою висловлювання
Тема: Види речень за метою висловлювання.
Мета: повторити й узагальнити поняття про види речень за метою висловлювання, формувати вміння розпізнавати види речень за метою висловлювання;
формувати ключові компетентності;
розвивати творчі вміння побудови речень, різних за метою висловлювання, розвивати усне й писемне мовлення;
виховувати взаємоповагу, толерантність, почуття любові до рідної мови, Батьківщини.
Очікувані результати:
учні розпізнають види речень за метою висловлювання: розповідні, питальні, спонукальні;
учні правильно інтонують речення різних видів за метою висловлювання: розповідні, питальні, спонукальні;
учні ставлять та обґрунтовують розділові знаки в кінці речення;
учні знаходять і виправляють граматичні і пунктуаційні помилки.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Методи: словесні (розповідь, пояснення, бесіда, робота з картками);
наочні (демонстрація таблиці за допомогою ІКТ);
практичні (вправи, творча робота, ігри, практична робота).
Види роботи: створення проблемної ситуації,
творчі завдання,
гра «Незакінчене речення»,
творча робота з таблицею,
творче конструювання,
графічний диктант,
гра «Редактор»,
тестове завдання (підготовка до ЗНО),
«Метод ПРЕС».
Обладнання: малюнки-смайлики, ноутбук, проектор, екран, картки зі словами, картки із завданнями до самостійної роботи.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
- Добрий день, діти! Щоб наш урок пройшов добре, треба, щоб у вас був гарний настрій. Покажіть смайлики вашого настрою мені, один одному і нашим гостям. Прикріпляю на дошці смайл «Радість» і бажаю всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми. (Створення сприятливої атмосфери).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Створення проблемної ситуації.
- Діти, ви знаєте, що у вашої першої вчительки Оксани Миколаївни тепер першокласники. Вони написали вам листа, склали його ось так. (Показ листа на екрані). Як ви вважаєте, чи все тут правильно?
Лист
Добрий день, друзі
Як ваші справи
Навчайтеся старанно
Бажаємо успіхів
До побачення
Діти висловлюють свої думки, щодо відсутності розділових знаків. Ставлять відповідні знаки.
- Отже, щоб правильно написати листа, треба знати не тільки правопис слів, а і правила постановки розділових знаків у кінці речень, а також знати види речень.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми повторимо й узагальнимо поняття про види речень за метою висловлювання, будемо формувати вміння розпізнавати види речень за метою висловлювання; розвивати творчі вміння побудови речень, різних за метою висловлювання, розвивати усне й писемне мовлення; виховувати взаємоповагу, толерантність, почуття любові до рідної мови, Батьківщини.
- Оцінювати вашу роботу сьогодні на уроці я буду таким чином. За повну правильну відповідь ви отримуєте червоний квадрат (високий рівень), за невеликі неточності – жовтогарячий (достатній рівень), за відповідь із помилками – зелений (середній рівень), за неправильну відповідь – синій (низький рівень).
ІV. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Творчі завдання на індивідуальних картках.
Картка №1
Зі слів кожного рядка склади речення. Запиши. Підкресли головні
члени речення.
Пише, Галинка, красиво.
Сиділа, дереві, на, білочка.
Картка №2
Зі слів кожного рядка склади речення. Виділене слово став на
початку. Запиши. Підкресли головні члени речення.
Дитячий, відкрився, недалеко, школи, від, садочок.
Буваємо, у, маленьких, ми, часто, друзів, наших.
Картка №3
Зі слів кожного рядка склади речення. Запиши. Підкресли головні
члени речення.
Росте, берізка, у, білокора, гаю.
Лілія, ставку, росте, водяна, на.
Картка №4
Зі слів кожного рядка склади речення. Виділене слово став на
початку. Запиши. Підкресли головні члени речення.
Моделі, хлопчики, літаків, виготовляють.
Лялькам, дівчатка, сукні, шиють.
ПЕРЕВІРКА
Викликати кілька учнів, які зачитують свої записані речення, називають підмет і присудок.
ЗА ВІДПОВІДІ – КВАДРАТИ
2. Гра «Незакінчене речення»
- Речення – це (група слів, що виражає закінчену думку).
- Підмет – це (головний член речення, який відповідає на питання хто? що?).
- Присудок – це (головний член речення, який відповідає на питання що робить? що робив? що зробила? яким є підмет? хто він такий?).
ЗА ВІДПОВІДІ – КВАДРАТИ
V. Узагальнення і систематизація опорних знань.
1. Творча робота з таблицею.
- А далі послухайте казку.
Лінгвістична казка
Одного разу зібрала Мати Мова своїх дітей, це були речення, і запитала:
Скажіть, діти мої, яку користь людям ви приносите?
Залежно від потреби, - промовили речення, що стояли справа. – Ми, наприклад, потрібні, коли людина хоче щось повідомити, розповісти.
А ми допомагаємо людині запитати про все, що їй цікавить, - сказали ті, що стояли по середині.
А без нас не обійтись, - гукнули ті, що зліва. – Коли треба попросити про щось, а то й наказати.
Тепер я спокійна, - сказала Мати Мова. – Ви вірно служите людям.
Таблиця
Які бувають речення?
(Типи речень за метою висловлювання)
Для чого вони вживаються?
Розділові знаки в кінці речення.
Розповідні
Щоб розповісти або повідомити про щось.
Крапка, знак оклику.
Питальні
Щоб запитати про щось.
Знак питання.
Спонукальні
Щоб спонукати до чогось.
Крапка, знак оклику.
(Діти називають типи речень, для чого вони вживаються і які розділові знаки в кінці речення.)
ЗА ВІДПОВІДІ – КВАДРАТИ
2. Завдання.
Записати речення, визначити їх види за метою висловлювання. (До дошки).
1. Ми любимо свою Батьківщину. (Розповідне).
2. Хіба можна не любити свою Батьківщину? (Питальне).
3. Усім серцем любіть Батьківщину свою! (Спонукальне).
Під час виконання учнями завдання запитання:
- Що вказує на те, що це речення розповідне, питальне, спонукальне?
(Відповіді: інтонація і розділовий знак в кінці речення)
ЗА ВІДПОВІДІ – КВАДРАТИ
3. Творче конструювання.
Складіть і запишіть три речення, різних за метою висловлювання, вживаючи слово діти. (Перевірка – кілька учнів зачитують свої речення).
ЗА ВІДПОВІДІ – КВАДРАТИ
ФІЗХВИЛИНКА
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
4. Графічний диктант.
Визначити види речень за метою висловлювання, використовуючи літери: розповідне – Р, питальне – П, спонукальне – С.
1. Яка ж ти гарна й пишна, земле наша!
2. Посадим, друзі, в школі сад!
3. Ти знаєш ,як пахне любисток?
4. А у тім просторім світі добра научайтесь, рідної своєї мови й пісні не цурайтесь!
5. Як не любити мову нашу?
6. Хліб пахне солодко, як пахнуть меду соти.
7. Завжди пам’ятайте про батьків і допомагайте їм.
ПЕРЕВІРКА:
1. Р
2. С
3. П
4. С
5. П
6. Р
7. С
ВЗАЄМОПЕРЕВІРКА
Викликати кілька учнів зачитати відповіді: по одній відповіді. Якщо помилка, ще раз прочитати речення, визначити розділовий знак, пояснити.
ЗА ВІДПОВІДІ – КВАДРАТИ
5. Гра «Редактор».
НА КАРТКАХ: Спишіть. У кінці речень поставте потрібний розділовий знак. Визначте в дужках вид речення за метою висловлювання.
ДО ДОШКИ викликати по черзі учнів, які виконують завдання і пояснюють.
Під час виконання учнями завдання запитання:
- Що вказує на те, що це речення розповідне, питальне, спонукальне?
(Відповіді: інтонація і розділовий знак в кінці речення)
Столиця України Київ ( ) Чи доводилось тобі бувати в Києві ( ) Люби свій край ( )
Діти, звіртеся з виконаними завданнями на дошці.
ЗА ВІДПОВІДІ – КВАДРАТИ
VІ. Закріплення знань.
Тестове завдання. (На індивідуальних картках).
1. Речення – це
а) набір слів, складів, букв;
б) слово або група слів, що виражають закінчену думку;
в) слова, що виражають звертання.
2. Що є основою речення?
а) головні члени речення: підмет і присудок;
б) другорядні члени речення;
в) слова і словосполучення.
3. За метою висловлювання речення бувають:
а) розповідні, питальні, спонукальні;
б) розповідні, окличні, неокличні.
4. У спонукальних реченнях висловлюється:
а) спонукання до дії;
б) звертання;
в) повідомлення.
5. У кінці питальних речень ставимо:
а) крапку;
б) знак оклику;
в) знак питання.
6. Визнач тип речення за метою висловлювання:
Люди, будьте справжніми друзями природи!
а) питальне;
б) спонукальне;
в) розповідне.
ПЕРЕВІРКА
Викликати кілька учнів зачитати свої відповіді: по одній відповіді. Якщо помилка, ще раз прочитати речення, визначити розділовий знак, пояснити.
ЗА ВІДПОВІДІ – КВАДРАТИ
VІІ. Підсумок. (ЗА 5-7 ХВИЛИН ДО КІНЦЯ УРОКУ)
1. Інтерактивна технологія «Метод ПРЕС»
- Чого не вдалося досягти на уроці?
- Що було особливо вдалим?
2. Підведення підсумків (за балами).
3. Окреслення вчителем перспектив подальшої навчальної діяльності, побажання учням.
VІІІ. Домашнє завдання.
Скласти і записати по 2 речення на кожен вид речення.
Речення: 2Р, 2П, 2С.
РЕФЛЕКСІЯ
А тепер покажіть смайлики вашого гарного настрою мені, один одному і нашим гостям. А сподіваюсь, що в кінці уроку у вас у всіх радісний настрій.