Урок Види речень за метою висловлювання та інтонацією. Розділові знаки в кінці речення
Конспект уроку з української мови
Клас: 8
Тема уроку: Види речень за метою висловлювання та інтонацією. Розділові знаки в кінці речення
Мета уроку: - повторити й узагальнити поняття про види речень за метою висловлювання та інтонацією (неокличні та окличні) , зміцнити знання про них, навчити розрізняти види речень за метою висловлювання та інтонацією; - розвивати пунктуаційні уміння й навички, навички самостійної роботи над навчальним матеріалом, усне й писемне мовлення, кмітливість, увагу; - виховувати любов до рідної мови
Методи й прийоми: слово вчителя, евристична бесіда, робота з таблицею, виконання вправ
Тип уроку: урок повторення вивченого в початкових класах, застосування знань, умінь і навичок
Література: Омельчук С. А. Усі уроки української мови у 8 класі. – Харуів : Видавнича група «Основа», 2009. – С. 34-38.
Хід уроку
Організація класу
Вітання з учнями
Створення позитивного настрою
Перевірка санітарно-гігієнічних норм
Перевірка готовності учнів до уроку
Перевірка домашнього завдання (та оцінка учнів)
Оголошення теми і мети уроку
Діти, сьогодні на уроці ми з вами продовжимо вивчення теми «Синтаксис» та пригадаємо й узагальнимо основну інформацію про види речень за метою висловлювання й інтонацією, яку ви вже отримували в молодших класах, а також навчимось розрізняти їх та правильно інтонувати і, звичайно ж, самостійно складати різні типи речень.
Актуалізація опорних знань
Для того, щоб розпочати урок, хочу почути відповідь на декілька питань. Давайте пригадаємо основні поняття, з якими ми вже познайомилися з вами в ході вивчення теми «Синтаксис».
Вступна бесіда:
Що вивчає синтаксис? (є словосполучення і речення)
Який розділ пов’язаний із синтаксисом? Що таке пунктуація?
(Яку синтаксичну одиницю називають словосполученням?
Що таке речення? Які ознаки речення?
Які ви знаєте види речень?
Як речення поділяються за будовою? За метою висловлювання? За граматичною основою? За наявністю другорядних членів? За наявністю ускладнюючих членів? За наявністю всіх необхідних членів речення?
Які розділові знаки ми ставимо в кінці речень? (!.? …)
Виклад основного матеріалу
Діти, пропоную вам прочитати одне і те ж саме речення в різних варіантах (речення записані на дошці):
Українці завжди любили калину.
Яку рослину любили українці споконвіку?
Не забувайте про калину як символ України!
Слово вчителя.
Чи побачили ви різницю у їхній вимові? Дані речення відрізняють способом вимови(інтонацією). Перше можна вжити у розповіді про українське село, друге – це питання в діалозі, третє речення спонукає (закликає) нас до дій. В кінці кожного з цих речень ставимо різні розділові знаки.
Проблемне запитання.
- Виразно, в особах, прочитайте вірш Т.Коломієць. Визначте тему, ідею та художні засоби поезії. Зверніть увагу на розділові знаки в кінці кожного речення. Поясніть, чому саме такі розділові знаки там стоять.
- Чом, вітриську, розходився, хазяйнуєш у саду?
- Це я в місті заблудився і дороги не знайду.
А навіщо трусив сливи у некошену траву?!
Бо удався нелінивим, без роботи не живу.
Ой вітриську, робиш шкоду! Угамуйся хоч на мить! Краще геть іди з городу, в чистім полі будеш жить.
Слово вчителя: Отже, в українській мові вирізняють такі три типи речень за метою висловлювання: 1) РОЗПОВІДНІ; 2) ПИТАЛЬНІ; 3) СПОНУКАЛЬНІ .
Тепер, будь-ласка, заповнить таблицю «Речення за метою висловлювання»
розповідні питальні спонукальні
значення Розділовий знак в кінці речення Слово вчителя: Залежно від інтонації, речення можуть бути ще й окличними. Вони вимовляються з сильним почуттям радості, болю, здивування, страху, з підвищенням тону наприкінці речення. У кінці окличних речень ставимо знак оклику.
У процесі спілкування люди не просто будують речення, а використовують ці речення у своїй мові для виконання таких мовних дій, як інформування, прохання, порада, питання, наказ, попередження, обіцянка, вираження вдячності і та ін.
Закріплення вивченого
Виконання тренувальних вправ
Завдання 1. Діти, ваше завдання – визначити тип речень за метою висловлювання та інтонацією. На роботу вам відводиться 2 хвилини. Після цього часу ми обговоримо результати, які ви отримали.
1. Ви знаєте, як липа шелестить у місячні весняні ночі?
2. Нехай цвіте життя, як пишний сад!
3. Багряний клен стоїть на узліссі і ніби сумує, що надійшов жовтень.
4. Ви знаєте, як сплять старі гаї?
5. Не залишай по собі сміття на природі.
6. Як гарно ми відпочили у лісі біля річки!
7. Як ви могли не погасити вогнище?!
Обговорення результатів (1 – питальне, неокличне, 2 – спонукальне окличне, 3 – розповідне, 4 – питальне неокличне, 5 – спонукальне неокличне, 6 – розповідне окличне, 7 – питальне окличне )
Завдання 2. Спишіть речення. У кінці речення поставте потрібний розділовий знак. Визначте вид речення за метою висловлювання.
Довго висить у небі красуня, милуючи зір( ) А потім поступово починає бліднути ( ) зникає( ) «Куди ж вона подалася( ) Де її схованка( )» - думають як старі, так і малеча( ) А справді, де( )
Знайдіть в тексті й виразно прочитайте окличні речення.
Завдання 3. Складання діалогів (на вибір)
А тепер ваше завдання – скласти діалог на запропоновану тему. Всі теми нашого діалогу стосуються екологічної ситуації у Донбасі. Разом ми отримаємо цілісну картину екологічної ситуації у нашому краї. Тому ця методика називається “Спільний проект”. А граматичне завдання для вас – використати в діалозі речення, різні за метою висловлювання та інтонацією.
1. На уроці біології ви вирушили на екскурсію у посадку біля вашої школи, щоб поспостерігати за осінніми деревами. А побачили замість посадки смітник. Ви з друзями не залишилися байдужими.
2. Ви з товаришем берете участь у шкільній радіопередачі “Екологія мого міста” Один із вас – оптиміст, стверджує, що все у нас гаразд, ніяких екологічних проблем не існує, а другий, напороти, занепокоєний станом природи.
Заслуховування діалогів.
Завдання 4. Гра «Незакінчене речення»
Речення — це слова...
Речення виражає...
За метою висловлювання речення бувають...
За інтонацією речення бувають...
Наприкінці розповідного речення ставимо...
У кінці питального речення ставимо...
У кінці спонукального речення ставимо...
Підсумок уроку
Рефлексія : Діти, ви добре попрацювали на сьогоднішньому занятті, а зараз я прошу вас закінчити речення:
«Цей урок навчив мене...»
«На уроці я дізнався про...»
«За метою висловлювання речення поділяються на...»
«Урок мені сподобався/не сподобався, бо...»
Оцінювання учнів (з коментарем) Молодці! За гарну роботу на уроці ви отримуєте такі оцінки.... (учитель проводить оцінювання)
Домашнє завдання з коментарем
Наш урок закінчено. До побачення.