Конспект урока на тему Основні класи неорганічної хімії
Урок-гра “Кислоти”, 8 класМета: - Узагальнити знання про склад, назви, властивості кислот.
Розвивати мовлення, пізнавальний інтерес.
Формувати культуру праці.
Тип уроку: вдосконалення знань.
Методичні прийоми: гра.
Хід уроку.
І.Мотивація.Всі, або майже всі, у вашому віці мріють стати зіркою. Сьогодні я пропоную вам стати зіркою уроку. Подивимось чия зірка на небосхилі засяє найяскравіше.
HxKЗ
За кожну правильну відповідь ви будете отримувати маленькі зірочки, які будуть доповнювати вашу зірку на зоряному небі.
На Місяці є загадка-завдання, яке має ключове слово сьогоднішнього уроку, (додаток №1)
Про нього вам передала Мишка.
Про кого йдеться?
Про який клас неорганічних речовин? (кислоти) (1б)
Перша гра-конкурс називається “Хімічне лото”. (1б).
За 1 хвилину накрити за назвами формули кислот. Хто швидше і правильно.
Аналіз.
“Тимені, я тобі” (1б+ 1б)
Питання—в і дпов і дь—питання—відповідь...
Аналіз.
“Біла ворона” (2б.)
Вкажіть у кожному рядку кислоту, яка не відповідає загальній ознаці:
Н2S04? Н2S03? Н2SiОЗ? НЗР04?
НІ? НВr? НF? Н2S?
HNОЗ? HCl? Н2S04? НСО3?
Аналіз.
4. “Загадка від Холмса”. (2б.)
Дослід: дія метил оранжевого на кислоту. В цьому завданні без старого нашого знайомого Шерлока Холмса не обійтися. Хтось зняв наклейки з пробірок і я не можу визначити, в якій же кислота? Дослід: Дві пробірки з розчинами NаОН і НСl, метил оранжевий.
Як же можна визначити, що в одній із пробірок є кислота?
За допомогою якої речовини?
Як вона називається? (індикатор)
Індикатор-чарівний,
Колір змінить вмить він свій,
У кислому він рожевіє,
А в лужному жовтіє.
Аналіз.
5. А під цією зіркою заховалися Zn, Fе, А1, Сu.
Але тільки один Сu сміливий, а всі останні тремтять, коли чують слова “Ви, Метали, не жартуйте, з нами краще не воюйте. Вмить зруйнуємо ми вас і утворимо солей клас”.
Напишіть це за допомогою рівнянь хімічних реакцій.
“Хімічна естафета” (1б.), якщо назвали продукти реакції і вказали тип реакції + 16.
Zn+ НСl=
Fе+ НСl=
Аl+НСl=
Сu +НСl=
Аналіз. Отже при взаємодії Ме, які стоять до (Н) з кислотами утворюються....
“Ланцюжок перетворень” (3 б.)
Скласти ланцюжок перетворень: утворення любої кислоти: проста речовина неМе—оксид неМе—кислота.
Розв’язуємо кращий ланцюжок.
Аналіз.
“Так чи ні”. (2 б.)
Кислота - це складна речовина? +
Валентність КЗ визначається кількістю атомів Н. +
Всі кислоти у своєму складі мають Оксисен. -
Формула нітратної кислоти НЗР04. –
Реакція взаємодії кислоти з Ме називається реакцією обміну. -
Метил оранжевий змінює своє забарвлення у кислоті на червоний. +
Усі кислоти можна отримати із кислотних оксидів і води. -
Формула сульфідної кислоти Н28. +
Усі Ме взаємодіють з кислотами утворюючи сіль і водень. -
При розведенні кислоти, треба доливати кислоту у воду, а не навпаки. +
Аналіз. У вас повинно бути максимально 7 зірочок, або це в балах 12 б.
8. “Творче завдання”. Домашнє завдання.
Казка про кислоту “Як стати зіркою”.
“Вона народилась в самій таємничій, самій дивній країні - в хімічній лабораторії. Її батько оксид... (про яку кислоту будете писати) був чоловіком суворих принципів, її мати була простою, спокійною жінкою звали її - вода.”
А на заключения я вам хочу подарувати свою творчу роботу. “Історія, яка трапилася з Петриком на уроці хімії”.
Ви прослухаєте і на слідуючий урок скажете, яких помилок припустився Петрик. Для цього ви їх занотуйте коротенько в зошиті, (додаток №2).
Аналіз. Найбільшим сузір’ям є...сузір’я....
А зірка сьогоднішнього уроку визначиться на наступний урок, коли виконаєте творче завдання.
Підсумок.
Домашнє завдання: - повторити основи (назви, склад);
- скласти генетичний ланцюжок (2-3 шт) не Ме—оксид—кислота.