Коучинг: 12 жылды? білім беру ж?йесіне к?шу — заман талабы
Тексердім ДОІЖО:
"Т.Аубакиров атындағы жалпы орта мектебі" кмм
І (ілгері) деңгей бағдарламасы бойынша сертификатталған тарих пәні мұғалімі
Алибекова Тарбия Кантургановна
Өтілетін орын Мультимедиялық кабинет
Мерзімі 30.03.2015 жыл
Коучинг тақырыбы: "12 жылдық білім беру жүйесіне көшу - заман талабы"
Мақсаты: Қазіргі таңда Қазақстан бүкіл әлемдік білім кеңістігіне ену табалдырығында.
Сондықтан заман талабына сай жаңа мазмұнда білім беруді ұйымдастыру 12 жылдық оқытуға көшумен тікелей байланысты.Жалпы 12 жылдық мектептің мақсаты жедел дамып келе жатқан ортада өмір сүруге қабілетті, өзін - өзі дамытуға, өз ойын еркін айта білуге, өз қалауы мен қоғам талабына сай, өзін көрсете білетін жоғары білімді, ұлттық тілді, тарихты жетік меңгерген, отандық және әлемдік мәдениетті бойына қалыптастырған, бәсекеге қабілетті, шығармашыл тұлғаны қалыптастыру болып отыр. Жас ұрпаққа білім беруде, оларды болашақ еліміздің тұтқасы етіп тәрбиелеу – әр ұстаздың міндеті. Осы міндеттерді орындау мақсатында білім беру саласында да елеулі әрі ауқымды өзгерістерді жасаушы екендігіне көз жеткізу.
Сілтеме
Мұғалімге арналған нұсқаулық,"Интербелсенді әдістемені ЖОО- да қолдану мәселелері" (А.Әлімов).Интернет ресурстары.
Күтілетін нәтиже:
12 жылдық білім беру жүйесіне көшу – қоғамдағы елеулі өзгерістер мен адамдар арасындағы қарым - қатынас құралдарының дамуына байланысты жаңа тұлғаны қалыптастыруды көздеген заман талабы екенін түсінеді.
Сабақ кезеңдері Коучтың іс-әрекеті Мұғалімнің іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі І.Қызығушылығын ояту. 1.Сергіту сәті: "Сізді көргеніме қуаныштымын" жаттығуы.Жағымды психологиялық жағдай жарату.
2.Топқа бөлу. - Әртүрлі түсті , әртүрлі пішіндегі фигуралар үлгісін қатысушыларға таратып беру;- Топтарға фигураға қарап емес, түсіне қарап бөлу.
Пайда болған топтар, өздерінің ережесін шығарады және осы ережелер негізінде «алтын ереже» құралады. 1.Мұғалімдер шеңберде тұрып, өз жаңалықтарымен бөлісе отырып,келесі әріптесіне жақсы тілегін айтумен көңіл-күйлері жадырады.2. - Топтарға фигураға қарап емес, түсіне қарап бөлінеді.
Сабақ басындағы көңіл-күйлерін бағалау Смайликтер арқылы бағалау Смайликтерді таңдау арқылы өзін-өзі бағалайды.
ІІ.Ой шақыру.
(10 минут) 1. Тапсырма. «Хат » әдісі.
2 конверттің ішінде 8 сөз жазылған парақшалар. Әр топтан бір мұғалім таңдап, сыртқа шығарамыз. Жеке- жеке шақыра отырып, конверттің біреуің таңдап алдырып, ішіндегі сөздерді бір- бірімен ұйқастырып, сөйлем құрастыру. Әңгіме бір мәтінде болуы керек.
"ҚР 12 жылдық білім беру үлгісіне көшу мәселелері"
"12 жылдық мектепке ауысу бірқатар мәселелердің шешілуін талап етеді "
Пікір алысады. Мұғалімдер сабақтың тақырыбын ашуда осы "Хат әдісін" қолдануға қызығушылық танытты.Демек,бұл әдісті меңгереді,сабақтарына қолдана алады.
Таныстырылым ұсыну. Таныстырылым интерактивті тақтаны пайдалана отырып жасадым.Мұның пайдалы тұсы мұғалімдер ұажетті слайдтарды ұялы телефондарына түсіріп алып отырды.Постер жасағанда,топтық тапсырмаларды орындағанда тиімді пайдалана білді.
Қазіргі кезде Еуропа кеңесінің (1992) Декларациясына сәйкес 12 жылдық білім беру жүйесіне дүниежүзінің 138 жуық мемлекеттері енген. Олардың ішіне дамыған елдерден АҚШ, Жапония, Германия, Франция және т. б. кіреді. ТМД елдерінен 12 жылдық орта білім беру мерзімін Өзбекстан, Латвия, Литва, Эстония, Украина, Молдова таңдады. Қазақстан 12 жылдық білім кеңістігіне енді ғана еніп жатыр. Қазіргі кезде ҚР 107 мектебінде 12 жылдық білім беру үдерісі эксперимент түрінде жүргізілуде. 12 жылдық білім беруге көшу төмендегі мәселелерге ерекше көңіл бөледі.
Ой-қозғау Жеке жұмыс."Түйінді он сөз" Есте сақтау қабілетін дамыту және сыну үшін. Әр мұғалім таныстырылымнан есте сақтаған түйінді ойды білдіретін 10 сөз жазады.
Мағынаны тану. "Сен өзгерсең сенің әлеміңде өзгереді" бейнежазбасын тамашалап болған соң,пікіралысу жүргіздім.Гүл сатушы қыз гүл сыйлау менен қайыршының көзқарасын,қоршаған әлемге деген пайымын қалай өзгерткені туралы қызу пікірталас жүрді.Оқушыны өзгерту үшін,мұғалім өзгеруі тиіс.Сіз басқаға гүл сыйлауға дайынсыз ба?
Мұғалімдер 12 жылдық білім беру жүйесіне дайын "Жаңашыл ұстаз" тақырыбын ашу.
Гүл сатушы қыз гүл сыйлау менен қайыршының көзқарасын,қоршаған әлемге деген пайымын қалай өзгерткені туралы қызу пікірталас жүрді.Оқушыны өзгерту үшін,мұғалім өзгеруі тиіс.Сіз басқаға гүл сыйлауға дайынсыз ба?
Топтар кластер немесе ассоциация түрінде постер дайындайды.
Топтық жұмыс. РАФТ- әдісін мұғалімдерге слайд арқылы таныстырдым.Мақсатым осы әдісті меңгерту болғандықтан екі топқа өздері таңдаған формада шығармашылық жұмыс орындауға тапсырма бердім."Білімпаз" тобы ЭССЕ әдісін таңдады.Ал,"Жаңашыл" тобы АЛҒЫС әдісін таңдағандарын айтты.
Р- мұғалім
А- дәстүрлі және жаңа форматтағы
Ф-монолог (эссе, ұсыныс, алғыс, хабарландыру, хат)
Т- заманауи мұғалім
Топтық тапсыпманы орындайды.
1 топ. Эссе
2 топ: Алғыс хат
Сергіту: “Аяқ-қол” жаттығуы Бір шапалақ – қолдарын көтеру, екі шапалақ – орнынан тұру
Ой - толғаныс Ыстық орындық әдісі арқылы ой-толғаныс кезеңімен сабақты бекіттім.Әр топтан бір мұғалім шығып 3 сұраққа жауап береді. Тақырып меңгергенін байқау.
Сұрақтар тақырыпқа сай берілгені мені қуантты.Әсіресе 12 жылдық білім беру жүйесінде жыл бойы оқу аптасы қанша?Екінші кезеңде сабақ ұзақтығы неше минут?-деген сұрақтар қойылды?Мұғалімдердің есте сақтау қабілеттері жақсы екен.Себебі таныстырылымдағы берілген мәліметтерді еске түсіріп,жауап беріп отырады.
Кері байланыс: Кері байланыс ретінде жұптарға бірнеше түрлі әдісті қолдандым.Мақсатым бір коучингтің өзінде көптеген әдістерді үйрету.Олар үйрене отырып, бірін-бірі үйретеді.Бұл әдістер:Инсерт,ББҮк, "Плюс,минус,қызықты",Рефлексия парақшасы,стикерлер,"Теледидар","Білім ағашы",Топтардың бағалау парақшалары.
Пікірлерін жазады. Жоспарланған іс-шара,тапсырмалардың барлығы орындалады.Жоспарланған мақсат пен күтілген нәтижеге жеткенімді тексеремін.Себебі,кері байланыста жазылған пікірлер бұған дәлел бола алады.
Бағалау: Коучингті "Ақылдың 6 қалпағы" әдісімен бекіттім.Мақсатым мұғалімдер осы әдісті терең үйрену нәтижесінде өз сабақтарында қолдануға ықпал ету." Пікірталасқа шақыру арқылы сыни ойлау дағдыларын дамытуға болады. Әркім өз пікірін қорғау арқылы өз болмысымен бетпе-бет келеді. Пікірталас нәтижесінде шыққан қорытындыда мұғалімнің өмірлік ұстанымы айқындалады. Қате қөзқарастарды ойландыруға мәжбүрлейді.Құндылықтарды тануға, оны бағалауға үйретеді