План открытого урока по творчеству Ыбырая Алтынсарина
ММ «Карабалық ауданы әкімдігінің білім бөлімінің Новостройка орта мектебі»
ГУ «Новостройская средняя школа отдела образования акимата
Карабалыкского района»
Қазақ тілі мен ағылшын тілі біріктірілген сабақ
Сабақтың тақырыбы: «Ыбырай Алтынсаринның
шығармалары» - 6 сынып
Калапов Мурат Тюльтаевичқазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Рыбалова Татьяна Викторовна
ағылшын тілі пәнінің мұғалімі
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Ы.Алтынсаринның өмірі мен шығармашылықжолымен таныстыру. Ы.Алтынсаринның қазақ әдебиетіндегі орны туралы оқушы білімдерін толықтыру. Сабақ үстінде балалардың ағылшын тіліне қызығышуларын ояту, қазақ, ағылшын, орыс тілдерімен салыстыру. Оқушылардың білімдерін етістік шақтары бойынша тексеру.
2. Дамытушылық: Ы.Алтынсарин өлеңдерін мәнерлеп оқуға жаттықтыру және оның өлеңдерін ағылшынша оқыту.
3. Тәрбиелік: Оқушылардың ағартушы-жазушыға деген құрмет сезімдерін арттыру.
Сабақтың түрі: интеграциялық сабағы
Сабақтың типі: жаңа тақырыпты бекіту сабағы
Әдіс-тәсілдері: таныстыру, мәтінмен жұмыс, сұрақ-жауап, сөздік жұмысы, сызба
құру, талдау, мәнерлеп оқу.
Көрнекіліктері:Ы.Алтынсаринның суреті, оқулық, тақта, өлеңдер жазылған және
тапсырмалар жазылған парақтар
Пәнаралық байланыс: тарих, әдебиет теориясы
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
1) амандасу Greetings
2) сыныптытүгендеу asking questions about the duty
3) бүгінгікүнідәптерлердежазу open your copybooks and write down the date
ІІ. Өткендіқайталаукезеңі (3 мин)
1)сұрақ-жауапарқылықайталау
-Біздіңотанымызқалайдепаталады?What is the name of our motherland?
-Қазақстанныңұлыжазушыларынбілесіңдерме? Өткенсабақтардабізқандайақын-жазушыларментаныстық? СЛАЙД
Жаңа сөздермен танысу жұмысы (өзара байланыста 7 мин.)
Аса көрнекті- особо видный - famous
Ағартушы- просвятитель - educator
Қоғам қайраткері–общественный деятель - public leader
Ерте өлген– рано умер– diedearly
Тәрбиесінде –на воспитании - upbringing
Оқуға түседі–поступает учиться - entertheschool
Бастауыш мектеп- начальная школа – primaryschool
Қызметі - деятельность- duty
Тұңғыш –первый- thefirst
Жазушы – писатель-writer
ІІІ. Жаңа сабақ (5 мин)
СҰРАҚ: Қазақ жазба әдебиетінің негізін салушылар кімдер болды? (Ы.Алтынсарин)
1) Тақтадағы мәтінмен жұмыс өткізу:
А) мәтін үсті-үстінде оқып аудару СЛАЙД
Ыбырай Алтынсариннің өмірбаяны (1841-1889)
Қазақ халқының аса көрнекті ағартушысы, жаңашыл педагог, жазушы, қоғам қайраткері Ыбырай Алтынсарин Қостанай облысында дүниеге келді. Әкесі Алтынсары ерте өлген. Ыбырай атасы Балқожа бидің тәрбиесінде болды. 1850 жылы тоғыз жасар Ыбырай Орынборда қазақ балалары үшін ашылған мектепке оқуға түседі. 1857 жылы мектепті «өте жақсы» деген бағамен бітірді. 1860 жылы Алтынсарин қазақ балалары үшін бастауыш мектеп ашылды. Осы мектепке орыс тілінен мұғалім жұмыс істеді. Осындан бастап Алтынсариннің ағартушылық-педагогтік қызметі басталады. 1879 жылы Алтынсаринның тұңғыш оқу құралы «Қазақ хрестоматиясы» шықты. Бұл құралда орыс алфавиті негізінде жариялады. Әдебиет саласындағы негізгі еңбегі балаларға арналған.
Б) мәтіннен етістіктерді дәптерлеріне жазғызу, оқыту, етістік шақтарын белгілеу
(10 мин)
(Етістік шақтарын қайталау: қалай жасалады)
дүниеге келді-(өткен шақ) – родился - wasborn
болды- (өткен шақ)- был - was
түседі- (келер шақ)- поступает- enter
бітірді- (өткен шақ)- закончил- finished
ашылды- (өткен шақ)- открылся- opened
жұмыс істеді- (нақ осы шақ) (өткен шақ)- работал- worked
басталады- (келер шақ)- началось- began
шықты - (өткен шақ)- издана- published
В) сұрақ-жауап арқылы тексеру: (7 мин)
Сызба бойынша жұмыс (интерактивтік тақтаға тірек сөздер ілінеді). Ыбырай Алтынсарин туралы білімдерін тексеру тапсырма: сол тірек сөздер арқылы Ыбырай Алтынсарин туралы сөйлемдер құрастыру.
Тірек сөздер: Kostanayregion. әкесі Алтынсары, атасы Балғожа биincityOrenburgin 1850-1857, мектеп инспекторы, openedtheschools оқу құралдар жазды.
Г) Ыбырайөлеңдеріменжұмысөткізу «Кел, балалар, оқылық!» (5мин)
А) мәнерлепоқу
Ә)өлеңдіжатқаайту
Бірқұдайғасиынып,Dearkid, whenyoustarttostudyКел, балалар, оқылық ,theknowledgein the dark will light the way for youОқығандыкөңілге and all your dreams will come trueЫқыласпентоқылық..Let’s children start to studyІстіңболарқайыры and our knowledge for ages will write in memoryБастасаңызалдалап, the dressmaker studied to make your shirtОқымағанжүреді the bird studied to find some foodҚараңғынықармалап.And for all arts and sciencesКел, балалар, оқылық, the studding helped to appearОқығандыкөңілге who didn’t want to study he will never be cleverЫқыласпентоқылық. so a sheep or an ox can’t differ white and blackОқысаңыз , балалар, let’s children start to studyШамнаншырақжағылар, and our knowledge for ages will write in memoryТілегеніңалдыңнанІздемей-ақтабылар.
ЕтістікшақтарыбойыншатестСЛАЙД+дұрысжауаптарымен (7 мин)
№ Етістік Келер шақ -future Өткен шақ - past Нақ осы шақ- present
А Ә Б
1 Жаздың- wrote
2 Әкелемін- will bring
3 Оқып отырмыз– study
4 Айтамын- will say
5 Тыңдап тұрмыз– listen
6 Барасыңдар- will go
7 Келеді- will come
8 Істедіңіз- made
9 Ойнап жүр- play
10 Тілеймін- wish
11 Айтасыңдар- will speak
12 Сөйлестім- spoke
13 Демалады - will rest
14 Көрсетемін - will show
15 Күтіп отырмыз- wait
1 Ә
2 А
3 Б
4 А
5 Б
6 А
7 А
8 Ә
9 Б
10 А
11 А
12 Ә
13 А
14 А
15 Б
IV. Сабақты қорытындылау (2 мин)
- ЫбырайАлтынсаринкімболды?WhowasIbrayAltynsarin?
- Олқазақбаларыүшіннеістеді?
- Олқандайеңбектеріжазды?What books did Ibray Altynsarin write?
- Ыбырайдыңқандайөлеңдеріноқыдық?
V. Үйгетапсырмаберуhomework:(1 мин)
Казақәдебиеті: ЫбырайАлтынсаринтуралымазмұндау
Қазақтілі:English етістікшақтарымен 5 сөйлемқұрастыру to make 5 sentences using the verbs
VІ. Бағалау, қоштасу. Summary of the lesson. You may be free. Goodbye
Аса көрнекті- особо видный - famous
Ағартушы- просвятитель - educator
Қоғам қайраткері– общественный деятель - public leader
Ерте өлген– рано умер– diedearly
Тәрбиесінде –на воспитании - upbringing
Оқуға түседі –поступает учиться - entertheschool
Бастауыш мектеп- начальная школа – primaryschool
Қызметі - деятельность- duty
Тұңғыш –первый- thefirst
Жазушы – писатель-writer
Аса көрнекті- особо видный - famous
Ағартушы- просвятитель - educator
Қоғам қайраткері– общественный деятель - public leader
Ерте өлген– рано умер– diedearly
Тәрбиесінде –на воспитании - upbringing
Оқуға түседі –поступает учиться - entertheschool
Бастауыш мектеп- начальная школа – primaryschool
Қызметі - деятельность- duty
Тұңғыш –первый- thefirst
Жазушы – писатель-writer
Аса көрнекті- особо видный - famous
Ағартушы- просвятитель - educator
Қоғам қайраткері– общественный деятель - public leader
Ерте өлген– рано умер– diedearly
Тәрбиесінде –на воспитании - upbringing
Оқуға түседі –поступает учиться - entertheschool
Бастауыш мектеп- начальная школа – primaryschool
Қызметі - деятельность- duty
Тұңғыш –первый- thefirst
Жазушы – писатель-writer
Аса көрнекті- особо видный - famous
Ағартушы- просвятитель - educator
Қоғам қайраткері– общественный деятель - public leader
Ерте өлген– рано умер– diedearly
Тәрбиесінде –на воспитании - upbringing
Оқуға түседі –поступает учиться - entertheschool
Бастауыш мектеп- начальная школа – primaryschool
Қызметі - деятельность- duty
Тұңғыш –первый- thefirst
Жазушы – писатель-writer
Ыбырай Алтынсариннің өмірбаяны (1841-1889)
Қазақ халқының аса көрнекті ағартушысы, жаңашыл педагог, жазушы, қоғам қайраткері Ыбырай Алтынсарин Қостанай облысында дүниеге келді. Әкесі Алтынсары ерте өлген. Ыбырай атасы Балқожа бидің тәрбиесінде болды. 1850 жылы тоғыз жасар Ыбырай Орынборда қазақ балалары үшін ашылған мектепке оқуға түседі. 1857 жылы мектепті «өте жақсы» деген бағамен бітірді. 1860 жылы Алтынсарин қазақ балалары үшін бастауыш мектеп ашылды. Осы мектепке орыс тілінен мұғалім жұмыс істеді. Осындан бастап Алтынсариннің ағартушылық-педагогтік қызметі басталады. 1879 жылы Алтынсаринның тұңғыш оқу құралы «Қазақ хрестоматиясы» шықты. Бұл құралда орыс алфавиті негізінде жариялады. Әдебиет саласындағы негізгі еңбегі балаларға арналған.
Ыбырай Алтынсариннің өмірбаяны (1841-1889)
Қазақ халқының аса көрнекті ағартушысы, жаңашыл педагог, жазушы, қоғам қайраткері Ыбырай Алтынсарин Қостанай облысында дүниеге келді. Әкесі Алтынсары ерте өлген. Ыбырай атасы Балқожа бидің тәрбиесінде болды. 1850 жылы тоғыз жасар Ыбырай Орынборда қазақ балалары үшін ашылған мектепке оқуға түседі. 1857 жылы мектепті «өте жақсы» деген бағамен бітірді. 1860 жылы Алтынсарин қазақ балалары үшін бастауыш мектеп ашылды. Осы мектепке орыс тілінен мұғалім жұмыс істеді. Осындан бастап Алтынсариннің ағартушылық-педагогтік қызметі басталады. 1879 жылы Алтынсаринның тұңғыш оқу құралы «Қазақ хрестоматиясы» шықты. Бұл құралда орыс алфавиті негізінде жариялады. Әдебиет саласындағы негізгі еңбегі балаларға арналған.
Ыбырай Алтынсариннің өмірбаяны (1841-1889)
Қазақ халқының аса көрнекті ағартушысы, жаңашыл педагог, жазушы, қоғам қайраткері Ыбырай Алтынсарин Қостанай облысында дүниеге келді. Әкесі Алтынсары ерте өлген. Ыбырай атасы Балқожа бидің тәрбиесінде болды. 1850 жылы тоғыз жасар Ыбырай Орынборда қазақ балалары үшін ашылған мектепке оқуға түседі. 1857 жылы мектепті «өте жақсы» деген бағамен бітірді. 1860 жылы Алтынсарин қазақ балалары үшін бастауыш мектеп ашылды. Осы мектепке орыс тілінен мұғалім жұмыс істеді. Осындан бастап Алтынсариннің ағартушылық-педагогтік қызметі басталады. 1879 жылы Алтынсаринның тұңғыш оқу құралы «Қазақ хрестоматиясы» шықты. Бұл құралда орыс алфавиті негізінде жариялады. Әдебиет саласындағы негізгі еңбегі балаларға арналған.
Ыбырай Алтынсариннің өмірбаяны (1841-1889)
Қазақ халқының аса көрнекті ағартушысы, жаңашыл педагог, жазушы, қоғам қайраткері Ыбырай Алтынсарин Қостанай облысында дүниеге келді. Әкесі Алтынсары ерте өлген. Ыбырай атасы Балқожа бидің тәрбиесінде болды. 1850 жылы тоғыз жасар Ыбырай Орынборда қазақ балалары үшін ашылған мектепке оқуға түседі. 1857 жылы мектепті «өте жақсы» деген бағамен бітірді. 1860 жылы Алтынсарин қазақ балалары үшін бастауыш мектеп ашылды. Осы мектепке орыс тілінен мұғалім жұмыс істеді. Осындан бастап Алтынсариннің ағартушылық-педагогтік қызметі басталады. 1879 жылы Алтынсаринның тұңғыш оқу құралы «Қазақ хрестоматиясы» шықты. Бұл құралда орыс алфавиті негізінде жариялады. Әдебиет саласындағы негізгі еңбегі балаларға арналған.
Бір құдайға сиынып, Dear kid, when you start to study Кел, балалар, оқылық , the knowledge in the dark will light the way for youОқығанды көңілге and all your dreams will come trueЫқыласпен тоқылық.. Let’s children start to studyІстіңболарқайыры and our knowledge for ages will write in memoryБастасаңызалдалап, the dressmaker studied to make you shirtОқымағанжүреді the bird studied to find some foodҚараңғынықармалап.And for all arts and sciencesКел, балалар, оқылық, the studding helped to appearОқығандыкөңілге who didn’t want to study he will never be cleverЫқыласпентоқылық. so a sheep or an ox can’t differ white and blackОқысаңыз , балалар, let’s children start to studyШамнаншырақжағылар, and our knowledge for ages will write in memoryТілегеніңалдыңнанІздемей-ақтабылар.
Бірқұдайғасиынып, Dearkid, whenyoustarttostudyКел, балалар, оқылық , theknowledgein the dark will light the way for youОқығандыкөңілге and all your dreams will come trueЫқыласпентоқылық..Let’s children start to studyІстіңболарқайыры and our knowledge for ages will write in memoryБастасаңызалдалап, the dressmaker studied to make you shirtОқымағанжүреді the bird studied to find some foodҚараңғынықармалап.And for all arts and sciencesКел, балалар, оқылық, the studding helped to appearОқығандыкөңілге who didn’t want to study he will never be cleverЫқыласпентоқылық. so a sheep or an ox can’t differ white and blackОқысаңыз , балалар, let’s children start to studyШамнаншырақжағылар, and our knowledge for ages will write in memoryТілегеніңалдыңнанІздемей-ақтабылар.
Бірқұдайғасиынып, Dearkid, whenyoustarttostudyКел, балалар, оқылық , theknowledgein the dark will light the way for youОқығандыкөңілге and all your dreams will come trueЫқыласпентоқылық..Let’s children start to studyІстіңболарқайыры and our knowledge for ages will write in memoryБастасаңызалдалап, the dressmaker studied to make you shirtОқымағанжүреді the bird studied to find some foodҚараңғынықармалап. And for all artsand sciencesКел, балалар, оқылық, the studding helped to appearОқығандыкөңілге who didn’t want to study he will never be cleverЫқыласпентоқылық. so a sheep or an ox can’t differ white and blackОқысаңыз , балалар, let’s children start to studyШамнаншырақжағылар, and our knowledge for ages will write in memoryТілегеніңалдыңнанІздемей-ақтабылар.
ММ «Карабалық ауданы әкімдігінің білім бөлімінің Новостройка орта мектебі»
ГУ «Новостройская средняя школа отдела образования акимата
Карабалыкского района»
Қазақ тілі мен ағылшын тілі біріктірілген сабақ
Сабақтың тақырыбы: «Ыбырай Алтынсаринның
шығармалары» - 6 сынып
Калапов Мурат Тюльтаевичқазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Рыбалова Татьяна Викторовна
ағылшын тілі пәнінің мұғалімі
қараша айы-2016 оқу жылы