Технологическая карта урока по английскому языку Let the music begin: «Music – the soundtrack of our life»

Проект самоанализа урока
ФИО педагога Дудина Анна Олеговна
Полное название ОУ Бюджетное образовательное учреждение среднего профессионального образования Удмуртской Республики «Удмуртский республиканский социально-педагогический колледж»
Предмет Английский язык группа 221 УМК «Английский язык-9» В.П.Кузовлев.
Тема урока (занятия) Let the music begin:” Music is the soundtrack of our lives”
Дата проведения урока (занятия) 18/04/2012


Этапы урока
Уровень достижения планируемого результата
Возможные риски
Коррекционная работа

Организационный момент
2
Возможность забывания лексики и грамматических структур
Опорные схемы грамматических структур
Опорная лексика

Опрос учащихся по заданному на дом материалу
-
-
-

Объяснение нового материала
2
Новая лексика
Нехватка словарного запаса
Неумение корректно сформулировать высказывания
Обращение к содержанию темы в учебниках и словарях

Закрепление учебного материала
2
Непонимание деталей в тексте
Обращение к тексту, индивидуальная помощь

Задание на дом
2
Непонимание стратегии выполнения
Инструкция выполнения
Обращение внимания на словообразование


Технологическая карта урока
ФИО педагога Дудина Анна Олеговна
Полное название ОУ Бюджетное образовательное учреждение среднего профессионального образования Удмуртской Республики «Удмуртский республиканский социально-педагогический колледж»
Предмет Английский язык группа 221 УМК В.П.Кузовлев-9.
Тема урока (занятия) Let the music begin: «Music – the soundtrack of our life»
Дата проведения урока (занятия) 18/04/2012
Тип урока: урок изучения нового материала и первичного закрепления
Оборудование: УМК «Английский язык-9» В.П.Кузовлев, аудиозаписи, ноутбук, проектор, иллюстрации, визуальные опоры на доске, карточки.
Цели урока:
совершенствование навыков чтения и говорения
развитие умений организации собственной деятельности и работы в коллективе
воспитание уважение к культуре иноязычных стран
Вид планируемых учебных действий
Учебные действия
Планируемый уровень достижения результатов обучения

Предметные
Умение осознанно строить высказывания
Совершенствование навыков говорения по теме
Воспроизведение ранее изученных речевых средств
Совершенствование навыков чтения
Умение выявить важные детали, выбрать нужную лингвистическую форму в зависимости от коммуникативной цели

Регулятивные
Постановка учебной задачи
Оценка качества и освоения пройденного материала
Овладение приемами и видами речевой деятельности
Умение ориентироваться в социальных событиях

Познавательные
Поиск и выделение необходимой информации
Анализ объекта с целью выделения признаков
Способность и готовность учащихся к совместной деятельности
Личностное самоопределение

Коммуникативные
Умение слушать и вступать в обсуждение
Умение аргументировать свою точку зрения
Построение логической цепочки рассуждения

Личностные
Оценка действий людей
Способность взаимодействия в парной и групповой работе
Нравственно-этическое оценивание ситуации по теме
Приобретение учащимися навыков социализации
Умения читать и слушать тексты
Воспитание толерантности
Готовность к самообразованию




Этапы урока
Время
Универсальные учебные действия, предметные учебные действия
Планируемый результат
Деятельность учителя
Деятельность учащихся
Методы и приемы

Организационный момент
(2 минуты)

Коммуникативные УУД
Участие в диалоге, слушать и понимать других
Good afternoon, I am glad to see you today! Sit down, please! How are you? Who is absent today?
Spring is coming, you are in a good mood, so let’s give compliments to each other. You call the name of your neighbor and then give a compliment with the first letter of her (his) name. for example: Kate is kind, Julia is joyful
Good afternoon, I’m glad to see you, too.
I’m fine
I’m so-so
I’m bad
I have some news
I don’t have/I haven’t
Kate is kind
Sveta is serious

Беседа в форме диалога

Мотивационно- целевой этап
(3 минуты)
Коммуникативные УУД
Включаемость в коллективное обсуждение
Использование ранее изученных речевых средств
Thanks a lot. And today we are going to travel in wonderful country. What do you think about it? Do you agree?
Look at t
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
Беседа в форме диалога

Объяснение нового материала (40 минут)
Введение в тему урока, умение ориентироваться в социальных событиях
Обращение к личному опыту учащихся
Опора на учебник
Опора на текст
Today we are going to talk about music in Britain. You are
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·( играет отрывок из классического произведения)
What is music?
Let’s have brainstorm activity. It will brainstorm all the words that come to your mind when you listen to different kinds of music. Think about all associations.



Work in groups ple
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·der you hear them.








Well, now look at your papers. You can see 26 adjectives. These words can be used to describe music. There are active and passive vocabulary. Write down these words and translate. You can use a dictionary.
Active:
TUNELESS - немелодичная
DREADFULL - ужасная
ANNOYING-раздражающая
BORING-скучная
FOOLISH - глупая
ROMANTIC - романтичная
MELANCHOLY-грустная
CATCHY-легко запоминающаяся
SOFT-нежная
SWEET-приятная, нежная
AMAZING-удивительная
ELOQUENT - выразительная
SENTIMENTAL-чувственная
FASCINATING-очаровательная
TORCHY-зажигающая, яркая
UNFORGETTABLE-незабываемая
BREATHTAKING-захватывающая
OVERWHELMING-потрясающая, ошеломляющая
PASSIVE:
CLUTTERED-загроможденная
COMPLICATED-сложная
RUBBISH-«мусорная»
APPALLING-ужасная
SACRILEGIUOS-кощунственная
PASSIONATE-страстная
APPEALING-привлекательная
SENSATIONAL-потрясающая

Now look at the blackboard and check yourself. Let’s read after me.











Yes, music is an important thing in my life, because it helps me to relax,
Helps me to meet new friends
I like to listen to the music in my free time.

Pupils share their opinions.
Pupil1: I think it`s not the combination of pleasant sounds only. Pupil2: It`s the art that reflects with its ideas and emotions. Pupil3: By means of music you can express and feel anger and joy, suffering and happiness.

Music is..
Life, soul, dance, friends, romantic, joy.


I agree, that music is the universal language, because it can express different feelings without words.




Работа на карточках.
Pop, rock, folk, classical, rap, jazz, country, rock’n’roll, blues


1-blues
2-jazz
3-country
4-classical
5-pop
6-rock
7-rock’n’roll
8-rap
9-folk


























Устная фронтальная работа




















































Работа в подгруппах




Индивидуальная письменная работа
















































Практический этап (10 минут)



























1) Формирование лексических навыков диалогической речи
2) Подготовка к самостоятельному монологическому высказыванию
1) функциональная опора из материала учебника
2) работа по визуальной опоре
3) слайды с лексическими единицами

Now you should do ex. 1.3 on page 40.

There are different kinds of music, but tastes differ, you know.
We have a game. I need 3 students. You are journalists and you must make a chart about music. You should ask other students about their points of view. Every journalist has his own question from exercise 1.3. You must create the chart of the most popular answers.
We see, that most of our students prefer pop-music.
(Заполнение таблицы)



And now Kate and Varya sing a pop-song “My heart will go on” by Celin Dion. It is a soundtrack from “Titanic”.
What feelings do you have?
Thanks for your work.
Выполнение упражнений, чтение текста
Работа «журналистов» в группе по вопросам




J1: 5 students prefer to listen to rock-music
J2: Nobody likes to listen to the country music.
J3: Dreadful music irritates all students.






Исполнение песни

I feel
Индивидуальная работа,
Работа в группе.

Поисково-исследовательский этап (15 минут)
Развитие умений поискового и изучающего чтения, развитие языковой догадки.
Вычленение конкретной информации, ответы на заданные вопросы
Look at this photo, please. Do you know these people?
This group is one of the popular and famous groups all over the world.
I offer you to read the text about The Beatles and answer my questions.
How many men were “The Beatles”? What are their names?
Where were “The Beatles” from?
How many hit songs did “The Beatles” have?
Where did Beatlemania start?
What did people copy from “The Beatles”?
Why did “The Beatles” break up?
When did John Lennon die?



Yes, it is “The Beatles”.

Чтение текста, ответы на вопросы


There were 4 men: John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr.
They were from Liverpool.
They had 29 hit songs.
Beatlemania started in England by 1963.
People copied their clothes and their hair.
“The Beatles” broke up in 1970, because they wanted to play new music.
John Lennon was shot dead in New York in 1980.

Индивидуальная работа








Рефлексивно-оценочный этап
(20 минут)
Развитие навыков аудирования
Написание синквейна
Домашнее задание
Подведение итогов
Совместный анализ урока
What songs do you know?
I offer to listen to the one popular song. It is “Let It Be”. You should listen to the song and fill the missing words. Then check up.

And would you like to sing this song? Do you like The Beatles?

It is the end of our lesson and the time for reflection. We have discussed much today.

What was the most difficult for you?
And what was the most interesting?
I suppose, that you have a lot of emotions. Please, express your opinion in your cinquain poetry. You know its structure.

Cinquain poetry:
1word (a subject or a noun)
2 words (adjectives) that describe word 1
3 words (action verbs) that relate to word 1
4 words (feelings or a complete sentence) that relates to word 1
1 word (a synonym of line 1 or a word that sums it up)
Here is the example:
Music
fantastic, romantic,
inspires, enriches, conquers
It wakes up in the morning
Melody

Work in pairs and then present them, please.
Your home task is
1) Make 10 sentences in Russian language using new vocabulary
2) Work with Internet sites to get additional information about folk, pop or classical music of Russia.
OR
- write a report “My world of music” for the college newspaper. 
Dear students, I’m very grateful to you for the lesson. You have worked hard and I will give only good and excellent marks to all of you. Good bye!






Yes, we would like.






As for me, it was difficult to read the text.
It was interesting to sing a song.


Индивидуальная письменная работа
















Работа в парах



Music



Вђ Заголовок 1Вђ Заголовок 315