Д?ниеж?зіні? хал?ы (10 класс)
Ақтөбе обл,Шалқар қаласы
№ 5 орта мектеп
Пәні: география
Сыныбы: 10 в
Пән мұғалімі: Баймурзина Г.К
Өткізген күні: 18.11.14.
Тақырыбы: Дүниежүзінің халқы
Сабақтың мақсаты: 1) оқушының дамыған мемлекеттер туралы алған білімдерін анықтау,елдердің шаруашылығын толық білуге ынталандыру
2) ой-өрісін, зейінін, шығармашылық қабілетін дамыту
3) ұқыптылыққа, ұжымдық еңбекке тәрбиелеу, экологиялық, экономикалық білім беру, өздігінен іздене білуге үйрету.
Сабақтың әдісі: сайыс сабақСабақтың түрі: дәстүрлі емес сабақ.
Сабақтың барысы: мұғалімнің кіріспе сөзі.
Оқушылар дүниежүзінің елдеріне жалпы сипаттама жасайды. 1)Дамыған елдер, халқы, шаруашылығы, 2) «Үлкен жетілік» елдері, олардың шаруашылығы.
(Сынып оқушылары екі топқа бөлінеді, топ жетекшілерін сайлау, қазылар алқасы, жанкүйерлер)
1-кезең . Әр топ берілген сұрақтарға жауап береді.
1-топқа сұрақтар
1.Әлемде қазіргі уақытта қанша этнос бар? (мың)
2.Польшада қандай дін басым? (католик діні).
3.Дүниежүзіндегі ең көп ұлтты мемлекетті ата. (Үндістан).
4.Жапонияның ұлттық күрес түрі (сумо)
5.Қай мемлекет «теңіз арбакеші» атағын алды. (Норвегия)
2-топқа сұрақтар.
1.Қай мемлекет бір ұлтты? (Жапония)
2.Қай қалалар тек астаналық функцияларды орындайды. (Вашингтон,Канберра).
3.Орман қай елдің басты байлығы болып табылады. (Канада)
4.Халықарлық туризімнің негізгі аймағын көрсет. (Туристік аралдар : Гавай, Багам т.б.).5Микромемлекеттерге мысал келтір (Монако, Лихтенштейн, т.б.)
2-кезең. Картографтар сайысы: тест сұрақтарында аталған мемлекеттерді картадан тауып көрсету.
3-кезең. Эрудиттер сайысы: әр топқа жеке тапсырмалар беріледі.
1-топқа дүниежүзінің халқының құрамы туралы сызбаны сызу.
Дүние жүзі халқыЖас құрамыЖыныс құрамыДін құрамы
Егін шаруашылығыАуыр өнеркәсіпЖеңіл өнеркәсіпМал шаруашылығы
2-топқа дүниежүзілік шаруашылық салаларының схемасын сызу.
Дүниежүзілік шаруашылықАуылшаруашылығыӨнеркәсіп
4-кезең. Білгірлер сайысы: берілген мемлекеттердің астанасын дұрыс таба білу.
1.Корея А.Дели
2.Үндістан В.Лиссабон
3.Португалия С.Сеул
4.Малайзия Д.Канберра
5.Австралия Е.Стокгольм
6.Швеция Г.Куала-Лумпур
(Дұрыс жауаптары: 1-С, 2-А, 3-В, 4-Г, 5-Д, 6-Е)
5-кезең. Капитандар сайысы. Тест сұрақтарына жауап беру.
1-топ капитанына сұрақтар.
Әлемдік шаруашылық қашан құрылды? (XIX-XXғғ).
Мақтаны көп өндіретін мемлекет (АҚШ).
Оңтүстік Шығыс Азия елдерінің халықаралық бірігуінің қысқаша атауы (АСЕАН).
Қай елдер ОПЕК –ке мүше? (мұнайды экспорттаушы елдер ).
Еуропаның қай елдерінде екі мемлекеттік тіл бар? (Бельгия).
2-топ капитанына сұрақтар.
1.Қандай өнеркәсіп Жапонияның халықаралық мамандану саласы болып табылады? (Машина жасау).
2.Қай мемлекет бейтарап ел болып табылады? (Швейцария).
3.Қай теңіздік акваторияда мұнай өндіріледі? (Солтүстік теңіздік, Парсы, Мексика шығанағы).
4.Қай мемлекеттер «Азия жолбарыстарына» жатады? (Сингапур,Корея Республикасы,Тайвань, Гонконг).
5.Көп ұлтты мемлекетті ата (Ресей).
6-кезең. «Кім жылдам?». Әр топ тақырып бойынша сызба сызу керек.
1-топ дүниежүзінің халқының санын айту.
2-топ халық санының өсуіне әсер ететін факторларды атап өту.
Қолайлы фактор Қолайсыз фактор
Денсаулық сақтау, білім, экономикалық-әлеуметтік жағдайлар. Сауатсыздық, соғыс, індет, ашаршылық, экономикалық жағдайлардың нашарлығы, жұмыссыздық.
7-кезең. Жанкүйерлермен сайыс: үлестірмелердегі сұрақтарға жауап беру.
1.ҚХР-дың ауыл шаруашылық дақылдарын ата.
2.Шетелдік Азия әлеуметтік географиялық жағдайына сипаттама.
3.Дүниежүзілік порттарды ата.
4.Үндістанның басты экспорты.
5.Жапонияның «көлеңке» жағы.
6.Италияның ірі қалалары.
Халық нәсілдерін Венн диаграммасына салу
Сары нәсіл
Қара нәсілАқ нәсілАдамзат8-кезең. Қазылар алқасы қорытындысын шығарды. Жеңген топ анықталады
9-кезең. Оқушыларды бағалау,топқа баға беру
Үйге:1 топқа:Халқы ең аз,ең көп және халқы сирек пен тығыз орналасқан 10 мемлекетті тауып,картаға түсіру
2 топқа: «Менің ұнататын ұлтым» ойтолғау жазу
№5 орта мектеп
«Дүниежүзінің халқы»
(ашық сабақ)
Өткізген: Баймурзина Гулден Кадирбаевна
Класс: 10 «В»
2014-2015 оқу жылы
Шалқар қаласы