Закріплення знань про спонукальні речення (урок української мови у 2 класі)


Урок української мови у 2 класі
Тема: « Закріплення знань про спонукальні речення»
Мета: закріпити знання учнів про види речень за метою висловлювання,
розвивати вміння будувати й інтонувати спонукальні речення,
повторити вживання слів ввічливості; розвивати культуру мовлення,
уміння спостерігати й аналізувати; виховувати в дітей почуття доброти,
взаємодопомоги
Обладнання: малюнки із зображенням світлофора, дорожніх знаків, таблиця
«Види речень», конверти із завданнями для роботи у групах, плакати із прислів’ями, аудіозапис пісні «Дорогою добра», сигнальні картки, «Дерево успіхів», різнокольорові листочки
Тип уроку: узагальнення знань
Технології: мікрофон, асоціативний кущ, рольова гра
Хід уроку
І. Організаційний момент
Пролунав дзвінок,
Починається урок.
Працюватимем старанно,
Щоб побачити в кінці,
Що у нашім другім класі
Діти просто молодці!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності та актуалізація опорних знань учнів
1.Вправа «Мікрофон»
Учитель: Добрий день, шановні друзі! Зараз у нас урок української мови. Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок? (Цікавим, навчальним).
- А ви на уроці якими повинні бути? (Уважними, активними, наполегливими).
- Давайте посміхнемося один одному і побажаємо всім успіхів у роботі!
2. Повідомлення теми, мети і завдання уроку
- Сьогодні ми закріпимо знання про види речень за метою висловлювання, продовжимо вчитися правильно будувати й інтонувати спонукальні речення, повторимо слова ввічливості.
3.Знайомство з планом уроку
Зверніть увагу на план уроку. Але деякі його етапи зашифровані.
Спробуємо їх відновити. (План записаний на дошці)
План уроку
Повторення вивченого
Перевірка домашнього завдання
Каліграфічна хвилинка
ЧсвмтворчадброботасмапЗакріплення вивченого
ФвтпідсумоквзурокумвпрДіти розшифровують 4(творча робота) і 6(підсумок уроку) пункти плану.
4.Очікувані результати
Учитель: В кінці уроку кожен з вас оцінить свою роботу і прикрасить наше дерево чарівними різнокольоровими листочками ( червоний колір буде означати вашу відмінну або дуже гарну роботу на уроці, жовтий – значить, що ви добре працювали, а коричневий свідчить про те, що могли б і краще).
5. Побудова асоціативного куща. Гра «Пригадай»
- Що ми знаємо про речення?
Речення
велика буква
крапка знак оклику
зв’язок слівзакінчена думка
знак питання питальні

розповідні спонукальні
Повторення правила.
Що таке спонукальні речення?
Які бувають спонукання? (Прохання, порада, запрошення, заклик, заборона, застереження, наказ)
Які розділові знаки ставляться в кінці спонукальних речень?
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Прочитайте спонукальне речення із домашньої вправи. Яким словом виражено спонукання?
2. Які дозволені місця для переходу вулиць ви знаєте? (Пішохідний перехід, дорожній знак)
3. Яке світло світлофора забороняє перехід? (Червоне). Яку команду воно нам дає? (Стій)
ІV. Актуалізація опорних знань учнів
Каліграфічна хвилинка.
Учитель: Сигнали світлофора завжди підказують нам, як треба правильно переходити вулицю, а каліграфічна хвилинка допомагає навчитися красиво писати.
Дд до та бро- Яке слово зашифроване?(Доброта) Запишіть його в зошиті і зробіть звуковий аналіз цього слова.
- Що означає слово ДОБРОТА? (Відповіді дітей)
Доброта – це якість людини, що виражає його здатність і прагнення робити людям добро; чутливе, дружнє ставлення до людей.
-Хто може назвати себе доброю людиною? Чому? Хто з вас зустрічав у житті злу людину? Чи приємно було з нею спілкуватися?
Робота за підручником. Вправа 149.
-А чи можна навчитися добра? Давайте переконаємося в цьому і прочитаємо текст «Учіться добра!». Відкрийте підручник на с. 72.
- Скільки в тексті абзаців?
Виразне читання тексту дітьми. (Три дитини читають текст біля дошки).
З яких речень складається зачин? (Питальних)
Яке речення з основної частини вас найбільше вразило? Спишіть його.
Прочитайте кінцівку. Яке це речення? (Спонукальне)
ФізкультхвилинкаВсі з-за парти піднялися,
Руки вгору, потяглися.
Вліво - вправо нахилися,
На сусіда подивися
І гарненько посміхнися!
Руку дружби простягни
І за успіх похвали!
Словникова робота.
Які слова ввічливості ви знаєте?
Запис у зошиті слів БУДЬ ЛАСКА, ДЯКУЮ.
Усно складіть речення з цими словами.
Творча робота у групах.
З розписаних слів скласти речення і записати на аркуші. (Завдання у конвертах).
Ніколи не говори поганих слів.
Не забувай виконувати правила поведінки.
Завжди будь чесним і справедливим.
Говори спокійно, не кричи.
Допомагай товаришеві в біді.
(Лідер групи читає утворене речення, діти за допомогою сигнальних карток визначають тип речення)
Додаткове завдання лідерам груп: доповнити речення звертанням
Чи можна ці речення сказати із особливою інтонацією? Який розділовий знак потрібно ставити в кінці речення?
До кого з дітей можна звернутися з такою порадою? (Лідери груп дають поради своїм однокласникам)
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота з прислів’ями
Учитель: В народі існує багато прислів’їв про доброту. На стінах класу розвішані деякі з них. Подивіться навколо себе і прочитайте прислів’я про добро. (Діти хором читають прислів’я)
ЗА ДОБРО ДОБРОМ ПЛАТЯТЬ
ДОБРО БУДУЄ, ЗЛО РУЙНУЄ
ДОБРЕ ДІЛО ТВОРИ СМІЛО
Як ви розумієте зміст цих прислів’їв? Чи є серед них спонукальне речення?
2. Робота з підручником. Вправа 150.
- Прочитайте ще два прислів’я із вправи. (Діти читають прислів’я, пояснюють їх зміст). Яке вам найбільше сподобалось, спишіть у зошит.
Додаткове завдання : поставити наголоси в кожному слові прислів’я.
3. Гра «Утвори нові слова»
- А ще в нашому мовленні є дуже красиве слово – ДОБРОЗИЧЛИВІСТЬ.
Хто може пояснити його значення?
Доброзичливість – це відношення до людини, орієнтоване на здійснення добра.
Утворення нових слів із букв слова
Д О Б Р О З И Ч Л И В І С Т Ь
доброротзлоброви
совістьборт злістьліто
листторт ситосто
числоочі тістозолото
Запис деяких слів у зошит.
VІ. Домашнє завдання
Учитель: Вдома ви зможете продовжити цю роботу і допишете нові слова з букв слова ДОБРОЗИЧЛИВІСТЬ. А також для вас у підручнику є корисні поради стосовно правил поведінки з вогнем та на воді. Для цього виконаєте вправу 152. Це завдання подібне класному.
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Учитель: Ось і закінчується наш урок. Дякую вам за співпрацю, за ваші розумні голівки та допитливі оченята.
На якому етапі уроку працювати було найцікавіше?
Де витратили багато часу?
Давайте оцінимо свою роботу на уроці і прикрасимо наше «Дерево успіхів» різнокольоровими листочками.
Виберіть один листочок потрібного кольору в залежності від того, як кожен з вас працював на уроці.
Діти підходять до плакату з деревом і прикрашають його листочками. В цей час звучить пісня «Дорогою добра».
Тепер наше дерево дуже яскраве. Воно засяяло різнокольоровими осінніми барвами. Ви молодці! Я рада, що роботу на уроці багато дітей оцінило правильно.
Бажаю вам добра, злагоди, щастя!