Д.Исабеков Ата ?міті 6-сынып
Күні 04.05.2016 ж. Қазақ әдебиеті 6- сынып Мұғалімі: Асубаева Асель Алмабекқызы
Сабақтың тақырыбы Дулат Исабеков «Ата үміті» повесіндегі кейіпкерлер бейнесі
Сілтеме Қазақ әдебиеті, Алматы « Атамұра» - 2015 ж.
Мұғалімдерге арналған нұсқаулық
Мақсаты Кейіпкерлердің бейнесіне талдау жасау.
Адамгершілік қасиеттеріне сипаттамалар беру,ой қорыту,пікір айтуға , оны қорғай білуге дағдыландыру.
Міндеттері 1.Өз ойын жүйелі жеткізе алады.
2. Өзіндік ой қорыта біледі, ой өрісі мен дүниетанымы кеңейеді.
3. Кейіпкерлер бойындағы жақсы қасиеттерді үлгі ете отырып, жақсы мен жаманды ажырата білуге дағдыланады.
Күтілетін нәтиже Повесть бойынша оқушылардың білімі тиянақталады, кейіпкерлердің бейнелеріне талдау жасайды, ойын қорытады, алған білімін өмірде қолданады. Ұрлықтың, арамдықтың жақсылыққа жеткізбейтінін біледі, адалдық –ардың ісі екенін түсінеді
Сабақтың типі Білімді бекіту
Сабақтың әдісі «Қызығушылықты ояту», «Концептуалдық кесте», «Мен сіздерден жауап күтемін», «Буриме», тест .
Сабақта кіріктірілген модульдер Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, сынтұрғысынан ойлау, АКТ, жас ерекшелігіне қарай оқыту, оқыту үшін және оқу үшін бағалау, көшбасшылық
Көрнекіліктер Оқулық , интербелсенді тақта
Оқыту формасы Жеке, жұптық ,топтық
Іс – әрекеттері Мұғалімнің іс – әрекеті Оқушының іс – әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал (1 мин) Психологиялық дайындық
Оқушылар мұғаліммен бірге
бір –біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Топқа бөлу
(1 мин) Сандар арқылы топқа бөлінеді. Оқушылар топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын сұрау
(6 мин)
«Мен сенен жауап күтемін»
Үй тапсырмасын сұрақтарға жауап алу арқылы пысықтау.
Дулат Исабеков кім?
Оның қандай шығармаларын білесіңдер?
Біз қандай шығармасын оқыдық?
1-топ: Тоқсанбай мен Ергештерге Омаштың қосылуы
2-топ: Омаштың адамдар мен табиғатқа жасаған қиянаты
3-топ: Дүниеқоңыздық пен қатыгездікті адамгершілік пен адалдықтың жеңуі Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.
Қызығушылықты ояту
(3 мин) Ребус шешу. Ребус шешу арқылы әр топ өздерінің топтарының атын анықтайды. Ребусты шешеді.
Мағынаны тану
(20 мин)
Жеке жұмыс. «Буриме» әдісі
Әр топ берілген ұйқас арқылы өз кейіпкеріне өлең құрастырады.
_____________________ болған екен,
_____________________алған екен.
_____________________ еңбектеніп,
_____________________ қалған екен.
Топтық жұмыс
«Концептуалдық кесте»
Топ Кейіпкер Іс-әрекеті Адамгершілік қасиеті
Кері байланыс
(5 мин) Тест тапсырмасы
Мені, мені шотпен ұрмақ! Аха-ха-ха... Катюшамен атпаса анау-мынау мылтыққа өле қоймаймын . Кімнің сөзі?
А) Тоқсанбай В) Ергеш С) Омаш
2. «Жасымық» сөзінің мағынасы?
А) ноқат В) шөп атауы С) мылтық
3. «Құдайдың ұрған жері осы болды. Мынау асығатын емес» Кімнің сөзі?
А) Тоқсанбай В) Ергеш С) Омаш
4. ..................... заманынан келе жатқан сары самаурын әндете ызылдады.
А) ерте В) атам С) Николай
5. Тоқсанбай шал үйіне келген соң не істеді?
А) ақша санады
В) немересіне велосипед сатып алды С) қонақ шақырып, садақа берді
6. «Ергешжанның атын атап келіп тұрған соң жеті сомын соларға бердім». Кімнің сөзі?
А) Тоқсанбай В) кемпір С) Омаш
7. Ауыл шалдарын ауызашарға шақырғандағы Тоқсанбайдың ойы не еді?
А) жасаған күнәсін құдайы беріп жеңілдету
Б) қуанышымен бөлісу
С) парызым деп есептеді
8. Омаш сол бетімен алдына кеп тізерлеп жығылып, еңкілдеп қоя берді. Омаш неге жылады?
А) кешірім сұрады
Б) өз ұрлығын жабу үшін
С) шын көңілімен жылады
9. Тоқсанбай қарт соғыста неше баласын жоғалтты?
А) 6 Б) 4 С)2
10. Дермене деген не?
А) Жусанның түрі, дәрілік шөп
Б) Ағаштың түрі
С) Тауда өсетін өсімдік Оқушылар тесттің дұрыс жауабын белгілеп, өзін-өзі бағалайды.
Үйге тапсырма:
(2 мин) «Адамгершілікті мен қалай түсінемін?» тақырыбына шағын шығарма жазыңдар. «Адамгершілікті мен қалай түсінемін?» тақырыбына шағын шығарма жазады.
Бағалау
(5 мин) Өзін-өзі бағалау
Оқушылар өзін –өзі бағалайды
Рефлексия
(2 мин) Сабақтан алған әсерлерін белгілеу Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін белгілейді