Ма?жан Ж?мабаев Мен кім? ?аза? тілі
Қазақ әдебиетінен қысқа мерзімді жоспар
Әшірова Ү.Б.
Сынып 6 «Ә»
Өткізілген күні 26.11.2014
Сабақтың тақырыбы Ма ғжан Жұмабаев «Мен кім?», «Қазақ тілі»
Сабақтың мақсаты Мағжан Жұмабаев туралы мәліметтерін тыңдай отырып, өлеңдерді талдауда әдеби-теориялық заңдылықтарды сақтай отырып, ойын еркін жеткізуге, жұппен, топпен жұмыс жасауға ықпал ету
Күтілетін нәтиже -Танымдық, дамытушылық, қызығушылық қабілеттері артады;
-Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы қалыптасады;
-Ойын нақты жеткізе алады;
-Өзін-өзі реттейді;
-Көшбасшы бола алады;
-Өзін-өзі бағалайды.
Әдіс-тәсілдер Топпен жұмыс, жұппен жұмыс, кластер, эссе, жеке жұмыс
Жұмыстың белсенді түрлері Топтық, жұптық жұмыс. Өзара бағалау, өзін-өзі реттеу. Ынтымақтастық, бірін-бірі оқыту.
Сабақ кезеңдері бойынша тапсырмалар орындау
Бағалау Бағалау парағын толтыру, өзін-өзі бағалау
№ Сабақ кезеңдері
Уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Бағалау Ресурстар
1 Білу 20-ғасыр әдебиеті бойынша ақындар туралы білімдерін кластерге түсіру тапсырмасын ұсыну
1-топ Ахмет
2-топ Мағжан
3-топ Шәкәрім
4-топ Сұлтанмахмұт кластер
Топпен жұмыс жасайды
Бағалау критерийлері:
Өмір сүрген жылдары – 1 ұпай
Туған жері – 1 ұпай
Алған білімі – 1 ұпай
Шығармалары туралы – 1 ұпай
Жалпы ұпай саны – 4 ұпай
Ватман, маркер, интерактивті тақта
2 Түсіну
Мағжан Жұмабаев туралы сұрақтарға жауап беру
Кім? Не? Қайда? Қашан? стратегиясы бойынша сұрақтарға жауап береді Бағалау парағын толтыру
Әрбір дұрыс жауап – 1 ұпай
Интерактивті тақта Сұрақ тапсырмалар.
3 Қолдану Сыни тұрғыдан ойлауға үйретуге бағытталған сұрақтар қояды Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықта
(жеке жұмыс, жұппен жұмыс, топпен жұмыс, 4 минут)
Бағалау критерийлері:
“Мен кім?” өлеңінің тақырыбы дұрыс болса – 1 ұпай
“Қазақ тілі” өлеңінің тақырыбы дұрыс болса – 1 ұпай
“Мен кім?” өлеңінің идаясы дұрыс болса – 1 ұпай
“Қазақ тілі” өлеңінің идеясы дұрыс болса – 1 ұпай
Жалпы ұпай саны - 4
Интерактивті тақта, ватман, маркер
4 Талдау Әдебиет теориясына талдауды ұсынады 1-топ «Мен кім?» өлеңін құрылысына талдау
3-топ «Мен кім?» әдебиет теориясы метафора мен эпитет
4-топ «Қазақ тілі» өлеңінен эпитет, метфора табады Бағалау критерийлері:
Әдеби-теориялық ұғым анықтамасын білу – 1 ұпай
Мәтіннен таба алу – 1 ұпай
Білімін қорғау – 1 ұпай
Жалпы ұпай саны – 3 ұпай
Интерактивті тақта
5 Жинақтау Эссе жазуды тапсырады «Мен Қазақстанның болашағымын» деген тақырыпта эссе жазады Эссені бағалау критерийлері:
5-6 сөйлемнен кем болмаса – 1 ұпай
Сөйлемдердің дұрыс байланысы – 1 ұпай
Автордың жеке позициясының болуы - 1 ұпай
Жоғарғы ұпай саны - 3 ұпай
Дәптер, парақшалар
6 Бағалау Бағалау парағын толтыруды ұсынады
.
Өз ойларын параққа жазады Бағалау парағын толтырып, ұпайларын бағаға айналдырады парақшалар
7 Рефлексия Үйге тапсырма беремін.
Топтардың жұмысын бағалауды сұраймын.
Үй тапсырмасын жазып алады. Өздерін бағалайды.
Бүгінгі сабақ туралы пікірлерін білдіреді. Критерийлер бойынша өзін-өзі бағалау. Мұғалімнің жиынтық бағалауы. Әр түрлі қағаздар,
стикерлер,
маркер,
смайликтер
6 “Ә» сыныбына өткізілген қазақ әдебиеті сабағының рефлексивті есебі
Пән: қазақ әдебиеті
Сыныбы: 6 «Ә»
Мерзімі: 26.11.2014
Мақсаты: Мағжан Жұмабаев туралы мәліметтерін тыңдай отырып, өлеңдерді талдауда әдеби-теориялық заңдылықтарды сақтай отырып, жұппен, топпен жұмыс жасауға ықпал ету
Күтілетін нәтиже:
-Танымдық, дамытушылық, қызығушылық қабілеттері артады;
-Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы қалыптасады;
-Ойын нақты жеткізе алады;
-Өзін-өзі реттейді;
-Көшбасшы бола алады;
-Өзін-өзі бағалайды.
Модуль Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Оқу және оқытуда жаңа тәсіл.Диалог Сұрақтар қою
Түрткі сұрақтар беру Топ сұрақтарға жауап беру
Постерді дайындап, оны қорғау
Сыни тұрғыдан ойлау Сыни тұрғыдан ойлауға бағытталған сұрақтар беріледі Сыни тұрғыдан ойлауға бағытталған сұрақтарға жауап береді, өз ойлрын білдіреді, қарсы пікір айтады
Бағалау Формативті бағалау:өте тамаша,жақсы, жарайсың, сенің қолыңнан келді,
Қорытынды бағалау Өз-өзін бағалайды
АКТ Экраннан тапсырмалар беріледі Өз ойларын әңгімелеу
Талантты және дарынды оқушыны оқыту Жеке тапсырма беру
Күрделі тапсырма беру Проблемалы сұрақтар беруі
Тапсырмаларды жылдам орындауы
Пайымдылық көрсетулері
Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту Әрбір оқушының білім дәрежесіне сәйкес сұрақтар беру
Сынып деңгейіне сәйкес тапсырмалар беру Өз білімдерін еркін жеткізу
Өз ойларын еркін айта білу
Көшбасшылық Сабақтың негізгі мағынасын ашуда бағыт -бағдар беру Топ басшыларының, білімділердің жауаптары
Рефлесивті есеп Бағалау критерийлерінде тақырыптың негізгі мағынасын ашуда нақтылай сұрақтардың көрсетулері оқушының анық жауап табуларына мүмкіндік беруде. Стикерлерге өз ойларын жазып. Келесі сабаққа анық бағыт беруге көмектесуде.
Бұл сабақта оқушылар тақырыпты толық меңгерді.Топқа бөліп тапсырма беру арқылы бір –біріне үйретіп . бір –бірін жақсы түсінді. Блум таксономиясы кезеңдері бойынша тапсырмалар толық орындалды. Бүгінгі сабақ өте қызықты болды. Тақырыпты толық түсініп алдық. Сабақ жоғары деңгейдң өтті. Бір-бірімізбен жақын араластық. Ынтымақтастығымыз артты. Сөйлеу мәдениетіміз өсті.