?аза? хал?ыны? ?дет-??рыптары мен салт-д?ст?рлері.
Сыныбы: 10 «А»
Пәні: Қазақстан тарихы.
Пән мұғалімі: Амиралиева Гулзагира.
Күні: 10.03.2015 ж.
Сабақтың тақырыбы: §48. Әдет-ғұрыптар.
Сабақтың мақсаты: қазақтың ұлттық болмысын құраушы әдет-ғұрыптармен
кеңінен оқушылар танысады.
Сабақтың міндеттері:
Жеке және топпен жұмыс жасайды.
Салт-дәстүрді, әдет-ғұрыптан ара-жігін ажыратады.
Әдет-ғұрпын ұстайтын, сыйлайтын азаматтар тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: білім мен білікті тексеру сабағы
Сабақтың әдісі: интербелсенді
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабаққа қажетті көрнекі-құралдар:
1) бейнетаспа «Қазақ салт-дәстүрі».
2) итерактивті тақта, маркер, қағаздар.
Пәнаралық байланыс: қоғамтану, әдебиет.
Күтілетін нәтиже:
Оқушылардың жауапкершілігі артады
Өз ойларын еркін, сауатты жеткізе алады
Бір-бірінің пікірін құрметтейтін орта қалыптасады
Сергіту сәті: «Бразилия жауыны»
Топтастыру: «Сандар» арқылы топ бөлінеді, бір-біріне сәттілік айтып орындарына жайғасады.
Сабақ барысы:
Үй тапсырмасын сұрау.
Жаңа тапқырыпты ашу.
Кезең Сабақ бөлімдерінің мақсаты Мұғалімнің іс-әрекеті. Оқушы жұмысы Сабақтың әдісі
Білу Тақырыпты ашу үшін «Отпен тазарту», «қазық майлау», «шаш сипатар» Бұл сөздерден біз бүгін қандай тақырыпты ашамыз?
Сөздерге анықтама берейік. Жеке жұмыс. Топпен жұмыс. «Миға шабуыл»
Түсіну Қандай әдет-ғұрыптарды білесіңдер? Топтық жұмыс Кластэр
Қолдану «Қазақ халқының шаруашылығына байланысты», «Отбасына байланысты», «Сыйластыққа, жерлеуге» байланысты әдет-ғұрыптар Оқушыларға үш түрлі мәтін таратып беремін Жеке жұмыс. Топпен жұмыс «Мағына-ны тану»
Талдау «Қазақ халқының шаруашылығына байланысты», «Отбасына байланысты», «Сыйластыққа, жерлеуге» байланысты әдет-ғұрыптар Жұп болып талдайды, топ болып талдайды.
Салт-дәстүр мен әдет-ғұрыптарды даралайды. Спикерлер талқылайды Венн диаграммасы
Жинақ-тау (синтез) Ресурстар бойынша қорытынды жиынтық ой айтылады. Ойларыңызды жинақтау үшін, «Қазақ салт-дәстүрі» бейнетаспаны көрейік. Бір спикер сөйлесін, топ болып постермен жұмыс жасайық. Топтар сабақтан алған әсерін постерге түсіреді. Әр топ өз ойларын жинақтап айтады. Постер
Бағалау Әр топ мүшесіне осы тақырып аясында ойтолғау жазу тапсырмасы беріледі «Әке тұрып ұл сөйлегеннен без, шеше тұрып қыз сөйлегенен без», «Дәстүрдің озығы бар, дәурені өткен тозығы бар», «Қалыңсыз қыз болғанымен, кәдесіз қыз болмайды» атты мақалдарға эссе жазыңыз. Жеке жұмыс Шығарма-шылық әдіс
Автор орындығы
«Құпияны аш»
Отпен тазарту
«Қарқаралы көш»
«Қазық майлау» немесе «бие мұрындық»
Бақан тастайды
Шымылдық ашар
Қол ұстатар
Шаш сипатар
Кешірім сұрау
Қоштасу
Көңіл айту
Жоқтау
Оқушыларды өзін-өзі бағалау парағы
№ Аты -жөні Мәтінді толық игеруі 2б
Өз деңгейін-де топқа түсіндіре алуы 2б
Постер-мен жұмыс 1б
Шығармашылық жұмысы эссе 2б Баяндау тілінің өзіндік ерекшілігі 2
Бағасы
1 2 3 4 5 6 Бағалау
Мәтінді толық игеруі 2
Өз деңгейінде топқа түсіндіре алуы 2
Постермен жұмыс ( 1 )
Шығармашылық жұмысы эссе 2б ( 2 )
Баяндау тілінің өзіндік ерекшілігі ( 2 )
Стикерге жазып кері байланыс парағына ілу
Кері байланыс
Бүгін мен не үйрендім?
Маған не ұнады не ұнаған жоқ, немесе мен қандай сезімде болдым?
Себебін көрсет
Бүгінгі сабақ бойынша сұрағың немесе пікірің