Українська мова 8 клас. Узагальнення, систематизація вивченого про односкладні речення (урок з використанням компютерів)
Антрацитівська ЗОШ I – III ступенів № 3
Українська мова
8 клас
(Урок з використанням комп’ютерів)
Узагальнення, систематизація
вивченого
про односкладні речення
Розробка
вчителя української мови та літератури
Бабичевої Олени Анатоліївни
2013
Тема: Узагальнення, систематизація вивченого про односкладні речення
Мета: систематизувати та узагальнити вивчене про типи односкладних речень, учити учнів знаходити їх в тексті, складати односкладні речення; виробляти навички синтаксичного розбору, грамотного орфографічного та пунктуаційного письма; розвивати усну та писемну мову учнів; виховувати почуття національної самосвідомості, любові й шани до рідного слова, бажання вивчати й досконало володіти рідною мовою. Наробляти навички роботи з комп’ютером .
Тип уроку: урок-диктант
Обладнання: слайди на комп’ютерах, опорний плакат «Речення».
Хід уроку
Організаційний момент.
Вступне слово вчителя.
Вітання.
Пояснення особливостей і типу уроку.
Це не звичайний урок української мови, а урок узагальнення й систематизації знань з використанням комп’ютерів. Крім того, у вас є можливість самостійно себе оцінити. На окремих аркушах ви будете вести підсумок балів. Кожне правильне висловлювання вголос – 1 бал (бали можна замінити фішками, які роздає вчитель).
Оголошення теми, мети й завдань уроку. (слайд 1)
Робота з епіграфом.
Натисніть клавішу й зачитайте епіграф. Це слова відомого українського поета Павла Тичини. (слайд 2)
Прошу висловити власні думки щодо його змісту.
Висновок: Словом можна підбадьорити людину й словом можна вбити людину. Сьогодні на уроці будуть звучати речення про рідне слово, бо його ви всі любите й шануєте, любите уроки української мови, намагаєтеся навчитися вільно володіти мовою Шевченка, Лесі Українки, Франка. А ці письменники вміли підібрати влучне слово, щоб надовго залишилося воно в душі.
Відновлення опорних знань, умінь і навичок.
Слово вчителя.
Ми кілька уроків вивчали з вами односкладні речення. Зараз повторимо й узагальнимо свої знання. Для цього проведемо Бліцтурнір. Натисніть клавішу й прочитайте завдання. (слайд 3)
Бліцтурнір «Односкладні речення».
Швидко придумати й задати питання однокласникам.
Швидко відповідати на поставлені запитання.
Застосування здобутих знань, умінь і навичок.
Диктант інформаційної дії. (слайд 4)
Прочитати завдання до диктанту.
Переказати текст.
Що найбільше запам’яталося? Чому?
Підібрати заголовок до тексту.
Коли добре щось умієш – того не забувайте, а чого не вмієш – того учітесь, як отець мій. Удома сидячи, він зумів знати 5 мов, а за се почесть єсть од інших країв. Лінощі ж – усьому лихому мати: що людина вміє – не забуде, а чого не вміє – то того навчиться. А добре поводячись, не лінуйтеся ж ні до чого доброго (З “Поучення”Володимира Мономаха).
Із творчістю цього давнього письменника ми будемо знайомитися з вами в 9 класі.
Підібрати заголовок до тексту (слайд 5)
(Книгу читай – розуму набирай). Записати це речення. Підкреслити граматичну основу. Визначити вид речення.
Диктант-диспут (слайд 6)
Слово вчителя.
А зараз уявіть собі, що ми потрапили на урок до учнів сусідньої школи. Це не простий урок, а урок, на якому ведеться дискусія. Учні робили синтаксичний розбір речення : «Слово – не горобець, вилетить – не впіймаєш». Один учень розібрав речення так: «Це складне речення, яке складається з 3-х частин. Перша частина «Слово – не горобець» – двоскладне речення, друга частина «вилетить» – односкладне речення, третя частина «не впіймаєш» – односкладне речення.
Другий учень : «Це складне речення, що складається з двох частин. Перше речення «Слово – не горобець, вилетить» – двоскладне з однорідними присудками, друге речення «Не впіймаєш» – односкладне».
Хто з них правий? Довести.
Учень: Я вважаю, що правий перший учень, бо він правильно визначив граматичні основи речення.
Пояснювальний диктант. (слайд 7)
Завдання:
Пояснити розділові знаки в реченнях.
Чи є в тексті односкладні речення?
Якщо є, то який вид односкладних речень?
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде (М.Рильський).
Учень: Односкладні речення є. Перше речення – означено-особове, друге – означено-особове, а третє – двоскладне.
Творчий диктант. (слайд 8)
Вчитель: А зараз – гра. На моніторах ви побачите завдання, а бал заробляє той, хто піднімає руку першим.
Завдання:
Дописати прислів’я. Визначити вид речення.
Говори мало, слухай багато, а думай... (ще більше).
Умій вчасно сказати і вчасно...(замовкнути).
Коли чого добре не знаєш, то...(не говори).
Краще мовчати, аніж...(брехати).
Хто мовчить, той двох...(навчить).
5. Диктант з обґрунтуванням.(слайд 9)
Завдання:
Записати речення в дві колонки: у першу – односкладні речення, у другу – двоскладні.
Обґрунтувати свій вибір.
Визначити вид речень.
1.Не кидай словами, як пес хвостом.
2.М’які слова і камінь крушать.
3.Їж борщ з грибами і тримай язик за зубами.
4.Слово – не полова, язик – не помело.
Учень: У першій колонці – 1 і 3 речення. Це узагагальнено-особові речення.
У другій колонці – 2 і 4 речення. У цих реченнях є підмет і присудок.
Ауторелаксація (слайд 10)
(Звучить спокійна музика)
Вчитель: Ви, я бачу, втомилися. Уважно дивитеся на монітори, тому очі ваші весь час у напрузі. Бачите, яке приємне сонечко з’явилося на моніторах?
Сядьте зручно, розслабтесь, заплющте очі.
Уявіть собі оце приємне літнє сонечко. Воно світить прямо на вас. Вам легко, спокійно, приємно. Ви вільно себе почуваєте.
Розплющте очі. Подивіться вгору, вниз, вліво, вправо.
Знов заплющте очі, розплющте.
Працюємо далі.
6. Диктант-гіпотеза. (слайд 11)
Завдання:
Прослухати текст. Записати.
Поміркувати, що мав на увазі письменник? Чи згодні ви з ним?
Якщо так, поясніть, наведіть приклади прислів’їв на підтвердження своїх думок.
Нема просто слова. Воно або прокляття, або поздоровлення, або краса, або біль, або бруд, або квітка, або брехня, або сажа, або правда, або світло, або пітьма (Р. Гамзатов).
Які прислів’я (слайд 12) найбільше підходять до тексту? Як ви їх розумієте?
Учень: Повністю згоден. Найбільше підходять прислів’я :
Слово не стріла, а ранить глибше.
Слово не горобець, вилетить – не впіймаєш.
Добре слово варте завдатку.
7. Диктант-алгоритм (слайд13)
Завдання:
За поданими зоровими опорами усно розповісти про види односкладних речень.
Наводити приклади.
Другий учень повторює.
8. Взаємоперевірний диктант (слайд 14)
Завдання:
Записати речення під диктовку вчителя.
Перевірити написані речення в сусіда по парті за допомогою комп’ютера.
Визначити вид речень.
1. Багато написано про красу мови. (односкладне, безособове)
2. Життя без книг – це хата без вікна (Д. Павличко).(двоскладне)
3.Учись не до старості, а до смерті (Народна творчість).(односкладне, узагальнено-особове)
4. Не корю, не нарікаю, прикрих слів не говорю (П.Усенко).(односкладне, означено-особове)
5. З пісні слова не викинеш (Народна творчість). (односкладне, узагальнено-особове)
Взаємоперевірка (слайд15).
9. Диктант-контроль (слайд 16).
Завдання:
I рівень – підкреслити головні члени речення.
II рівень – виконати синтаксичний розбір речень.
III рівень – визначити вид речень.
IV рівень – записати своє речення про слово, про мову (узагальнено-особове).
Вчитель: Виконуючи це завдання, використовуйте опорний плакат «Речення» (розміщений на дошці).
Нове життя нового прагне слова (М.Рильський).
Книжка мовчки все розкаже (Народна творчість).
Знання – сила.
За грамотних не розписуються (Народна творчість).
Урок української...
Ми любимо рідне слово.
Слово вчителя:
А тепер винесіть на поля всі помилки й поставте собі оцінку за шкалою “Норми оцінювання”.(слайд 17)
Підсумки уроку
Рефлексія
Що було головним на уроці?
Що було цікавим?
Що нового дізналися?
Чого навчилися?
Підсумки уроку, самооцінка, оцінка вчителем.
Слово вчителя : Усі завдання виконано. Я задоволена вашими знаннями. Давньогрецький драматург Есхіл сказав: «Мудрий не той, хто надто багато знає, а той, чиї знання корисні».
Так от я вам бажаю, щоб ви застосовували свої знання завжди на практиці.
3. Домашнє завдання. (слайд 18)
Написати твір «О рідне слово, що без тебе я?»
або
Дати відповідь на запитання: «Чому більшість прислів’їв – це узагальнено-особові речення?»
(слайд 19)
Дякую за увагу!
13PAGE 15
13PAGE 14615
Заголовок 1Заголовок 215