Повторення вивченого за розділом «Слово»
Тема.
Повторення вивченого за розділом «Слово»Мета: повторити і перевірити знання та уміння учнів про синоніми, антоніми, багатозначні слова, пряме і переносне значення слів; учити зосереджено працювати при виконанні завдань; удосконалювати навички грамотного письма; розвивати зв’язне мовлення, увагу, пам'ять, вміння узагальнювати; виховувати пізнавальний інтерес, бажання вчитися.Обладнання: підручник , дошка, каліграфічні картки, прислів’я, таблиця «Значення слова», предметні малюнки, кросворд, загадка, роздатковий матеріал.Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.План уроку:
Організаційний момент (0,5 хв.)
Перевірка домашнього завдання (2 хв.)
Повідомлення теми і завдань уроку (1 хв.)
Повторення раніше вивченого матеріалу (7 хв.)
Відтворення і закріплення теоретичних знань з мови (14 хв.)
Узагальнення і систематизація знань (14 хв.)
Підсумок уроку (1 - 2 хв.)
Домашнє завдання (0,5 хв.)
Хід уроку
Організаційний момент
Усміхнися всім навколо:Небу, сонцю, квітам, людям.І тоді обов’язково День тобі веселим буде! (А. Костецький)
Перевірка домашнього завдання
Фронтальне опитування за вправою 218 (І,ІІ)
У якому значенні – прямому чи переносному – у тексті вжито вислів «носи вгору задерли»?
У якому значенні вжито вислів «ні вперед, ні назад»?
Поясніть значення прислів’я: На язиці медок, а на серці льодок. Про яку людину так говорять?
Повідомлення теми і завдань уроку
Сьогодні на уроці ми повторимо свої знання і перевіримо уміння за
розділом «Слово».
Завдання нашого уроку:
Повторити, що таке синоніми, антоніми і багатозначні слова.
Вчитися добирати синоніми і антоніми до слів.
Вчитися пояснювати значення багатозначних слів.
Перевірити знання за розділом «Слово».
Повторення раніше вивченого матеріалу
Каліграфічна хвилинка
Урок почнемо без зупинки З каліграфічної хвилинки.Лл лл лі ла З з зи имЛіто збирає, а зима з’їдає.
Робота над прислів’ям
Як ви розумієте зміст прислів’я?
Знайдіть у прислів’ї слова, вжиті у переносному значенні. (Збирає, з'їдає.) Поясність їх значення. (Відповіді учнів.)
Гра-вправа «Знайди помилки»
- Прочитайте речення, записані на дошці.
Соловї зимують в африці.
Стався до землі з любовю!
Чи зрозуміло, яке завдання потрібно виконати? (Знайти і виправити помилки.)
У записаних реченнях 3 помилки. Знайдіть їх. Поясніть правопис слів. (Солов’ї, в Африці, з любов’ю).
Учні виправляють помилки в реченнях, записаних на дошці.
Знайдіть у реченнях багатозначне слово. (Земля.) Поясніть значення цього слова. (третя від сонця планета; верхній шар кори нашої планети, ґрунт; територія, яка перебуває в чиєму-небудь володінні.)
Відтворення і закріплення теоретичних знань з мови
Бесіда «Пригадай»
Що таке синоніми? (Слова, близькі за значенням.)
Для чого вони вживаються? (Синоніми вживаються у тексті, щоб уникнути повторів, а також для зв’язку речень.)
Наведіть приклади слів-синонімів. (Відповіді учнів.)
Маюнковий диктант
- Доберіть синоніми до слів за малюнками.Прапор (стяг), діти (учні, школярі); дім (хата, будинок), сім’я (родина), пароплав (корабель, судно), дзеркало (люстерко).
Робота над віршем.
Є слова, як день і ніч, - Прямо протилежні.От я обачливий, скажім,А ти необережний.Слова великий і малий,Сідати і вставати,Холодний – теплий, добрий – злийІ як же їх назвати?(Антоніми)- Отже, що таке антоніми? (Слова, протилежні за значенням.)- Для чого вони використовуються? (Антоніми використовуються для порівняння, протиставлення предметів і явищ, їх ознак та дій.)
Назвіть слова-антоніми з прослуханого вірша.
ФізкультхвилинкаУзагальнення і систематизація знань
Робота з підручником
Вправа 219 (усно 1, 2)
Гра-вправа «Розгадай кросворд»
- До поданих слів доберіть антоніми і впишіть у кросворд.Відпочивати - працювати.
Слабкий - сильний.
Сідати - вставати.
Кінець - початок.
Високо - низько.
День - ніч.
Поразка - перемога.
Сумувати- радіти.
Робота над загадкою
- Відгадайте загадку.Ти побачиш їх і в морі,І в небесному просторі.(Зірки)
Поясніть всі існуючі значення цього слова. (1 – небесне тіло, 2 – морська тварина, 3 – видатний артист.)
Як називається слово, яке має багато значень? (Багатозначне.)
Складіть з кожним речення: І група – перше значення, ІІ – друге, ІІІ – третє (усно).
Підсумок уроку
Підіб’ємо підсумки нашого уроку. Отже, доберіть синоніми до слів аероплан (літак), шлях (дорога, путь) .
Доберіть антоніми до слів розмовляти (мовчати), багатий (бідний).
Що ви можете сказати про слова лист, ручка, коса? (Вони мають багато значень, тому називаються багатозначними.)
Чи сподобався вам урок? Чим саме? Що нового ви дізналися? (Відповіді учнів.)
Домашнє завдання
Знайти і записати в зошит 3 – 4 прислів’я, в яких є слова-антоніми.