Конспект уроку української мови в 11 класі Узагальнення й систематизація знань учнів з теми «Просте речення»
11 клас. Українська мова
Тема: Узагальнення і систематизація знань учнів з теми «Просте
речення»
Мета: закріпити знання учнів про види простих речень, розвивати вміння
практично визначати види речень, складати речення різного типу; роз-
вивати логічне мислення, ораторські , творчі здібності, вміння використо-
вувати здобуті знання на практиці; виховувати любов до сім»ї, пошану
до старшого покоління, сімейних традицій.
Тип уроку: урок – практикум узагальнення і систематизації матеріалу
Методи: тестування, пунктуаційна правка, лінгвістичне повідомлення у вигляді
«асоціативного грона», повідомлення учнів, складання діалогів, коменто-
ване письмо, мозковий штурм, лексична робота, творча робота-рефлексія
Обладнання: схема –асоціативне гроно до теми «Просте речення», індивідуальна
картка, портрети письменників Т.Г.Шевченка, Лесі Українки, В.М.Сосюри
та композиторів Й.Баха та В.Моцарта, картка «Родина», музичний запис
пісні «Родина» у виконанні Івана Васильченка, репродукції
картин О.Мурашка «Селянська родина», Т.Шевченка «Благословення
дітей», В.Костецького «Повернення», Т.Яблонської «Життя продовжується»
Рембрандта ван Рейна «Повернення блудного сина».
ХІД УРОКУ:
На дошці епіграф-загадка до уроку:
Допомагаю мислити, мріяти, творити,
Без мене важко було б людям жити.
Допомагаю всім у спілкуванні,
Висловлюю думки, накази, спонукання,
Предикативний центр у собі завжди маю,
Коли простим, коли – й складним буваю.
(Речення)
І) Організація класу
ІІ) Мотивація навчальної діяльності учнів
Сьогодні, діти, у нас урок, який можна назвати „Урок – практикум»,а всі ви – творчі практиканти –дослідники, які покажуть рівень знань і вмінь з пройденої теми. А якої теми – здогадайтеся із загадки, яку я придумала для вас. (вчитель читає загадку на дошці)
ІІІ) Оголошення теми і мети уроку
Отже, сьогодні на уроці ми повторимо й узагальнимо матеріал про речення і будемо розвивати вміння практично визначати типи речень і складати речення
різних типів.
ІV ) Актуалізація опорних знань учнів
Творче домашнє завдання від учня- «ТЕСТИ ЗА ТЕМОЮ «РЕЧЕННЯ» ( із взаємоперевіркою)
1) Який розділ мовознавства вивчає речення?
А) пунктуація; Б) синтаксис; В) морфологія
2) Які основні ознаки речення?
А) Модальність; Б)логічність; В) інтонація; Г) предикативність; Д)яскравість
3) Яка функція речення у мовленні?
А) засіб спілкування; Б) вираження бажань; В) ствердження мрій
4) В чому різниця між реченням і словосполученням?
А) Речення більше за обсягом слів; Б) має предикативний центр;
В) виражає закінчену думку
5) Що таке предикативний центр?
А) центральне словосполучення у реченні; Б) підмет і присудок;
В) другорядні члени
6) Які бувають речення за будовою?
А) повне і неповне; Б) ускладнене і неускладнене; В) просте і складне
7) Які елементи в реченні є ускладнюючими?
А) коми і тире; Б) вигуки; В) однорідні члени речення; Г) звертання
8) Який буває порядок слів у реченні?
А) Інверсія; Б) анафора; В) прямий; Г) суміжний
9) Яке серед поданих речень є складним?
А) Сопілка – український народний інструмент.
Б) Батько й мати – найближчі люди, від них одержуємо життя.
10) Яке з поданих речень непоширене?
А) Мати хоче научати – соловейко не дає.
Б) Не скупіться не теплі слова, бо у світі багато тепла.
11) Яке з поданих речень є неповним?
А) Золота осінь. Б) Ти будеш складати пісню? В) Еге ж!
12) Яке з поданих речень є ускладненим?
А) Як мені вас не любити, рідний батьку й нене!
Б) Батько – розуму навчає, мати – приголубить.
В) Зацвітає калина, зеленіє ліщина.
Взаємоперевірка учнями тестів, виставлення оцінок
Робота з індивідуальною карткою на дошці. «Пунктуаційна правка» ( правильно розставити розділові знаки у реченнях, визначити порядок слів у них):
Діти, батько й мати – найрідніші і найближчі кожному з нас люди. Кожен з нас добре знає своїх бабусь та дідусів: невтомних трудівників, скарбничих мудрості нашого народу, зберігачів сімейних звичаїв та традицій, цікавих казкарів. «Є три біди у людини: смерть, старість і погані діти», - говорить народна мудрість.
V) Узагальнення і систематизація знань учнів
Лінгвістичне повідомлення учня за темою «Речення» за допомогою методу «Асоціативне гроно»
Синтаксична одиниця Оформлена за законами мови Мета – спілкування
Структурний елемент РЕЧЕННЯ Виражає закінчену
тексту думку
Має предикативний Ознаки: модальність, Порядок слів: прямий,
центр інтонація, предикативність непрямий (інверсія)
2. Аналіз роботи учня біля дошки з індивідуальною карткою
3. Коментоване письмо ( визначення типів речень) – робота біля дошки
Діти, батько й мати – найрідніші і найближчі кожному з нас люди. (розп., просте, поширене, двоскладне, повне, неокличне, ускладнене однорідними підметами й означеннями)
Кожен з нас добре знає своїх бабусь та дідусів: невтомних трудівників, скарбничих мудрості нашого народу, зберігачів сімейних звичаїв та традицій, цікавих казкарів.
(розп., просте, поширене, двоскладне, повне, неокличне, ускладнене однорідними додатками)
«Є три біди у людини: смерть, старість і погані діти», - говорить народна мудрість.
(розп., складне безсполучникове, поширене, двоскладне, повне, неокличне, ускладнене однорідними підметами)
4. Лексична робота.
Діти, ви, мабуть, звернули увагу на те, що вже багато речень на уроці прозвучало на тему «Сім’я». А хто б з вас міг дати визначення такому поняттю як сім’я?
Сім’я – це група людей, що складається з чоловіка, жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом.
А який синонім можна підібрати до слова сім’я? (родина, рід, родовід, рідня)
- Підберіть і запишіть прикметники до слова сім’я ( дружня, міцна, велика, повна, багатодітна, музикальна, відома, талановита, творча, забезпечена тощо)
5. Складання «Асоціативного грона» до слова РОДИНА.
Виховання Покоління Нащадки Предки Рід Діти Мати Батько
Розвиток РОДИНА Традиції
Реліквії Шана Любов Злагода Домівка батьківщина мудрість
6. Пошукова робота ( знайти прилів’я та фразеологізми , пов’язані з темою «Родина»)
Прислів’я:
Які мама й татко, таке й дитятко.
Яке коріння, таке й насіння.
Шануй батька й неньку - буде скрізь гладенько.
Там земля мила, де мати породила.
Кожній матері своя дитина найкраща.
Яблучко від яблуньки недалечко падає.
Який ясен, такий клин, який батько, такий син.
Фразеологізми:
Поспішати поперед батько в пекло; Родитися в сорочці;
Викопаний батько; Мамин син;
По синку свитка; Не виносити сміття з хати;
Ні роду ні племені; Як у себе вдома
7. Дослідницька робота (Повідомлення учнів про відомі родини письменників та музикантів).
Традиційно українські родини були великими, під однією стріхою жили кілька сімей, причому різних за віком. Від старшого покоління передавався досвід і життєва мудрість, традиції і звичаї молодшому поколінню. І нерідко нащадки своїми справами продовжували добрі професійні традиції. А інколи бувало так, що більшість членів родини ставали відомими у країні або навіть у всьому світі митцями.
Пригадайте, будь ласка, чиї родини відомих письменників чи поетів прославилися на весь всіт? ( Брати Грім, О.Дюма батько і син, О.С.Пушкін і його дядько Василь Пушкін, Леся Косач і мати Олена Пчілка тощо)
А хто з відомих музикантів чи співаків прославили свою родину? ( Барикіни,
Газманови, А. Пугачова і Х.Орбакайте, сестри Завальські, брати Грім, брати Яремчуки, Білоножки, Мозговий; у Лисичанську – Бориса Малишева, Людмили Філоненко, Ірини Петрівни Фрейнліх)
Які відомі акторські родини ви знаєте? ( Бондарчуків, Сумських, Табакови, Міхалкови тощо)
А учні нашого класу приготували повідомлення про родини композиторів Вольфганга Амадея Моцар та Іоганна Себастьяна Баха, а також поетів
Т.Г.Шевченка, Лесі Українки та В.М.Сосюри (див. Додаток)
8.Повідомлення учнів
А відомий український артист Іван Васильченко так з ніжністю і любов’ю говорить у пісні «Родина» про значення сім»ї для кожного з нас. Прослухайте, будь ласка, уривок музичного запису.
9.Прослуховування музичного запису пісні «Родина»
Тема родини завжди турбувала митців усіх поколінь. Згадаймо твори української художньої літератури, в яких прослідковується доля родини
( І.Нечуй – Левицький «Кайдашева сім’я», П.Мирний «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», Марко Кропивницький «Глитай або ж павук», Карпенко – Карий «Сто тисяч», «Хазяїн», Леся Українка «Лісова пісня», Ольга Кобилянська «Земля»
10.Робота з репродукціями картин
Не тільки митці літератури, музики, але й образотворчого мистецтва часто зверталися до теми родини. Перед вами репродукції картин відомих українських та зарубіжних художників:
Володимир Костецький «Повернення»
Рембрандт Ван Рейн «Повернення блудного сина»
Олександр Мурашко «Селянська родина»
Тетяна Яблонська «Життя продовжується»
Тарас Шевченко «Благословення дітей»
11.Практикум з розбору речення:
Родинна тематика прослідковується у полотнах відомих художників: Володимира Костецького «Повернення»,Рембрандта Ван Рейна«Повернення блудного сина»,Олександра Мурашка «Селянська родина»,Тетяни Яблонської «Життя продовжується»,Тараса Шевченка «Благословення дітей»
- Дайте письмову характеристику даного речення ( розп., просте, поширене, двоскладне, повне, неокличне, ускладнене однорідними прикладками)
12. Культура зв»язного мовлення «Складання діалогу на тему «Знайомство у родині»
Уявіть собі таку ситуацію : до вас у гості прийшла людина, яка зовсім не знайома з членом вашої родини. Учениці вашого класу отримали домашнє завдання побудувати невеличкий діалог до цієї ситуації з використанням слів мовленнєвого етикету. (див. Додаток)
13.Рефлексія. Твір – мініатюра «Я пишаюся своєю родиною»
- Нашу Україну можна уявити у вигляді великого дерева, де кожна гілка – це один із народів, що проживає в нашій країні, а кожен із листочків – це один із її громадян. Коріння дерева – це глибока сива давнина, з якої починається історія держави,. Коріння живить дерево, а листочки всмоктують все необхідне для життя. Так і кожен з нас, діти, має родинне дерево, де корінням виступають його предки – прадідусі і прабабусі - , а листочки – це ви, молоде покоління. Вивчаючи історію свого роду, ми живимося славним минулим наших предків, збагачуємо наше життя родинними звичаями й традиціями. Тому перед вами зараз стоїть наступне завдання: скласти міні – твір «Я пишаюся своєю родиною»
VI Підведення підсумків уроку. Оцінювання роботи учнів.
VII Диференційоване домашнє завдання:
1 варіант – скласти «Родинне дерево» й дати йому письмову характеристику
2 варіант – скласти творчий проект «Пишаюся своєю родиною»