Негізгі топша металдары мен бейметалдарды? атом ??рылысыны? салыстырмалы сипаттамасы.


Күні: _____ _________20__ ж Сыныбы: « 10 »
Сабақтың тақырыбы: Негізгі топша металдары мен бейметалдардың атом құрылысының салыстырмалы сипаттамасы.
Мақсаты: Металдар мен бейметалдардың ХЭПЖ орнына байланысты атом құрылысының ерекшелігі туралы білімдерді меңгерту. Міндеті:
1. Негізгі топша элементтернің атом құрылысын білу;
2. Атом құрылысына сәйкес қасиеттерінің өзгерісін білу;
3. Топпен жұмыс жасауда білімді бірігіп меңгеру;
Күтілетін нәтиже:
1. Негізгі топша металдарымен бейметалдарының атом құрылысын біледі;
2. Атом құрылысына сәйкес қасиеттернің өзгерісін біледі;
3.Топпен жұмыс жасауда бірігіп білімді меңгереді.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту. Сабақтың әдісі: Сын тұрғысынан ойлау: ББҮ кестесі, ЖИГСО. Химиялық жаттығу Қолданылатын құрал-жабдықтар: стикер топтамасы, А4, үш түсті фишка, маркер, скотч, ХЭПЖ, ИТ Пәнаралық байланыс: Биология, физика. Сабақтың барысы.
Кезеңдер Жұмыстың түрлері Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті
Ұйымдас-тыру
Үй тапсырмасын сұрау
Жаңа сабақ
Сәлемдесу.
Шаттық шеңбер құру.
Топқа бөлу.

ББҮ
кестесі

ЖИГСО
Мәтінмен жұмыс. (Оқулық бойынша)
Сәлемдесемін.
Шаттық шеңберін құрғызады.
Таратылған стикер бойынша 3 топқа бөлемін.
Қалай отыратындарын түсіндіремін.
БҮҮ кестесінде ең алдымен 8, 9- сыныптарда өтілген тақырыптар бойынша металдар мен бейметалдар туралы не білетіндерін «Білемін бағанын» толтыратындарын айтып түсіндіремін.
Бұл бағанды толтырып болғаннан кейін оқушалрға бір- бірінің дәптерлерін ауыстырып салыстыратындарын айтамын.
Бағанды толтырып болған соң келесі «Білгім келеді» бағанын толтыратындарын айтып түсіндіремін. Мұнда оқушыларға қандай сұрақтар туындағаны, сонымен қоса қызықтырған сұрақтарын жазатындарын айтамын.
Оқулықпен жұмыс. Тақырыпты тақырыпшаларға бөліп беремін. Алдымен оқуға, сосын жұппен , топпен талдауға беремін. Болғаннан кейін топ ішінен 1-ші номерлі оқушылар орындарында қалатынын ал қалғандары 2,3,4-ші орынға барып отыратынын айтамын.
Топтар бірін- бірі бағалайтындарын айтып, Бағалауды түсіндіремін.
Смайлктер арқылы
Мұғаліммен сәлемдесді.
Ортаға шаттық шеңберін құрады.
Топ. Ковалентті полюсті ;
Топ. Ковалентті полюссіз;
Топ. Иондық байланыс.
Бағанды толтырып болғаннан кейін дәптерлерін топ ішінде ауыстырып салыстыра
Осы тақырып бойынша қандай сұрақтар туындағанын , нені білгісі келетінін тақырып бойынша жазады.
Жанұя тобында:
Топ мүшелері оқулықтан берілген мәтінді оқып шығады да бір-бірлерімен пікірлесіп ортаға салады.
Жұмысшы тобында:
Топтан оқушы жұмысшы тобына барып, ол топтың пікірін тыңдап қайтады.
Жанұя тобында: Әр топтың хатшысы қайта өз тобына келіп барған топ мүшелерінің пікірін өз тобына жүйелі жеткізеді.
Барлық топ мүшелерінің ойын жинақтап репартер айтады. Бағдаршам түстері арқылы топтар бірін- бірі бағалайды
Бекіту. «Үйрендім» бағанын толтыратынын айтамын. Әр оқушы жеке толтырады.
Химиялық жаттығулар орындау. Жеке жұмыс ИТ жаттығулар көрсетіледі. Жаттығуды орындау ретін және бағалауды түсіндіремін.
2,3,6- жаттығулар.
А-1 ұпай
Б-2-3 ұпай
С-4-5 ұпай Дәптерін ауыстырып салыстырады.
Өзін- өзі бағалау.
Үйге тапсырма Жеке жұмыс № 6 жаттығу. 39-бет Дәптеріне жазып алады.
Бағалау
Оқушыларғы бағалауды түсіндіреді.
А-1 ұпай
Б-2-3 ұпай
С-4-5 ұпай Өзін-өзі бағалайды.
Кері әсер Кері әсерде оқушылар өздерінің қолдарының суерттерін салады. Бас бармақ – бұл тақырыпта әліде болса жұмыс жасауым керек. 2-саусақ: маған нақты көрсеткіштер қажет. 3- саусақ: маған бұл жер ұнаған жоқ. 4- саусақ: менің көңіл- күйім .....
5-саусақ: маған бұл жерде түсініксіз болды.... А4 қағазға қолдарының суреттерін салып сан бойынша саусақтарына берілген критерийлерге жауап қайтарады да тақтаға іледі.