Сутегіні? химиялы? ?асиеттері ж?не оны? ?олдануы та?ырыбына ашы? саба?
Сабақтың тақырыбы: Сутегінің химиялық қасиеттері және оның қолдануы
Сілтеме Жоспар, оқулық
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды сутегінің химиялық қасиеттерімен таныстыру. Тотықтырғыш, тотықсыздандырғыш ұғымдарын қалыптастырады.. Экологиялық таза отынның маңызы туралы біледі..
Нәтиже Сутегі оның физикалық қасиеті, химиялық реакция. Тотықсыздандырғыштық қасиеттерін тексере біледі .
Негізгі идея Сутегінің жеңіл, тотықсыздандырғыш қасиетті екенін біледі.
Сабақтың түрі Жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың әдіс Интерактивті, топпен,жұмыс Жигсо әдісі, сыни тұрғыдан ойлау, .
Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, сергіту сәті, постер, смайликтер, стикерлер
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі Сыныпты топқа бөлемін
Жаңа сабақ Сутегінің химиялық қасиеттері және оның қолдануы
Кезең Сабақ бөлімдерінің мақсаты Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Білу Ойлану Жигсо әдісін түсіндіру, топтағы оқушы түсінгендерін топ арасында айтып шығады.
Жигсо әдісі арқылы оқулықтағы мәтінді меңгеру
Ой туғызу
Түсіну Тақырыптың мағынасына зер салдырту Мәтінде не туралы айтылады? Жұппен, топпен жұмыс
Қолдану Практикалық жұмыс Практикалық жұмыс тапсыру
Жаратылыстану ғылымдарының ішіндегі химияның рөлі
Магний мен тұз қышқылының арасындағы химиялық теңдеуін жаз. Суды ығыстыру арқылы сутегіні жина. 2. Мырыш пен күкірт қышқылын әрекеттестіріп, сутегі алындар. Химиялық реакция тендеуін жаз. 3. Ауаны ығыстыру арқылы сутегіні жина. 4. Сутегіні екі түрлі жолмен алып, реакция тендеулерін жаз. 5. Хлорсутегіндегі сутегінің массалық үлесін есепте. Оқушылар өзіндік жұмыс ретінде орындайды, қасындағы жолдасымен талқылайды (Бірлескен оқу)
Сергіту кезеңі Би билету Сергіп қалады
Талдау Тәжірибе жасау арқылы сутегінің химиялық қасиеті туралы талдау жасалады Тәжірибе: а/ сутегінің оттегінде жануы; ә/ Сутегінің тазалығын тексеру; б/ Сутегінің ауада және оттегінде жануы; Судың түзілуі. Жасалған тәжірибелерден шығатын қортынды: Сутегі –жанғыш зат оттегімен қосып жандырғанда қопарылыс береді. Оқушыларға мынадай сұрақтаржауабын іздейді: Сутегі күрделі заттың құрамында оттегімен әрекеттеседі ме ? Құрамында оттегі бар қандай күрделі заттарды білесіндер? Оқушылар столында мыс оксидінің /ІІ/ қара ұнтағы бар. Сутегімен әрекеттескенде қандай заттар түзілетінін табу үшін орын бсу реакциясын еске түсіру керек. Реакция нәтижесінде мыс бос күйінде бөлінеді . Бұл жерде –тотықтырғыш. Тотықтырғыш ұғымын түсіні керек.. Тәжірибені жүргізу барысы талданғаннан кейін оқушылар зертханалық жұмыс жүргізіледі /оқулық, 113 –бет, 11 –жұмыс/. Реакция теңдеуін құрастырады. Мыс оксиді жоқ болса, темір /ІІ/ оксидін Ғе2О3 алуға болады. Темірдің пайда болуын магнитпен тексереді. Жаңа сабақты оқушылар сутегінің химиялық қасиетімен таныса отырып, жинақтау кезеңінде не әстеу керектігін түсінуі керек. Оқулықтың арасындағы сұрақтарға жауап алу
Жинақ-тау Алған білімді жинақтайды
Металл оксиді + сутегі →металл + су
Бейметалл + сутегі →күрделі зат
Сутегінің қолданылуын түсіргенде мына рекция оқушылардың есіне түсіреді:
2Н2+О2= 2Н2О+ 571,6кДж
Сутегі жанғанда көп энегргия беріледі, осы қасиеті неге байланысты Ойын, талпынысын, шабыттарын туғызу.
Тақырыпты қайталау, жинақтау.
Тақырыпты постерге салу
Сутегінің
Жай заттар-мен қосылу,
тотықсыздан-
дырғыштық қасиеттерін Сутегінің қолданылуы мен қасиетінің арасындағы
байланыстық
Сутегінің қасиеті Сутегінің қолданылуы
1.Өте жеңіл газ
2. Оттегінде жануы /жалынның температурасы 2500°C/
3.Бейметалдармен қосылуы /мысалы, хлор, азот/
4.Металдарды тотықсыздандыру: WO3+3Н2=W+3Н2О Атмосфераны зерттеу
үшін шарзондтар
толтырылады
Металдарды қосу, отын
ретінде ерекше
құрылысты іштен жану
двигательдерінде
қолданылады
Қышқылдарды алу /мысалы,
тұз қышқылы/, аммиакты
/NH3/ және азот
тыңайтқыштарын алу үшін
Кейбір металдарды алу үшін
Даралық ой туғызу
Жеке тұлға пікірі талдау жасаған соң жинақтап кестенің оң жағын өздері толтырады.
Бағалау Критерийлер бойынша өзін-өзі бағалау
Рефлексия Темір /ІІ/, алюминий АІ, литий /Lі/ металдармен тұз қышқылын арасындағы реакция теңдеулерін жазындар.
Тапсырманы барлық топ орындау арқылы сутегін оның физикалық, химиялық қасиеттері бойынша баға береді. Оқушылар өздерінің жауаптары мен жасаған жұмыстарына талдау жасап, бағалайды.
Өз ойларын қағазға түсіреді
Сабақ барысында оқушылар өзін-өзі, өзгені бағалайды
Үйге тапсырма: келесі сабақты түсініп оқып келу. Химиялық элементтердің тотығу дәрежесі