Конспект по познанию мира Ауа.Ауаны? ?асиеті
Пәннің аты: Дүниетану Уақыты: 13.11.2015 Кабинет: Мұғалім Аймағанбетова Б.
Сабақтың атауы Ауа.Ауаның қасиеті
Мақсаты 1. Ауаның қасиеттерімен таныстыру. Ауа туралы ұғым беру. Ауа қасиетін меңгерту. Ауа адам өміріндегі маңызын түсіндіру. 2. Тәжірбиелер жасау арқылы оқушы танымын кеңейтіп,қызығушылығын ояту. 3. Қоршаған ортаны қорғауға үйрету арқылы экологиялық тәрбие беру. Сарамандық жұмыс жасаудың алғы шартын үйрету. Сабақтың әдісі: Түсіндіру,сарамандық –лабораториялық әдіс, сұрақ-жауап әдісі. Сабақтың типі: Жаңа материалды меңгерту сабағы. Сабақтың көрнекілігі, құрал-жабдығы: Тәжірбие жасау құралдары су, шар, доп, шыны ыдыстар,шырпы шырақтар.
Күтілетін нәтиже
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Психологиялық ахуал
(2 минут) Қоршаған орта табиғат, Жануар ,өсімдік ,адамзат. Сүю,қорғау-парасат, Білейік мұны жамағат.
Сыныптың оқушыларын күн,бұлт,ағаш суреттері арқылы топқа бөліп отырғызу.Топ ережесін еске түсіру.
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді де топқа бөлінеді.
топ «Күн»
топ «Бұлт»
топ «Ағаш»
Үй тапсырмасы
5 (минут ІІ Үй тапсырмасын 3 оқушыдан сұрауТұсбағар дегеніміз не?
Сурет деген не ?
Сұлба деген не ?
Масштаб деген не ?
Оқушылар үйге берілген тапсыманың мазмұнын айтады,сұрақтарға жауап береді.
Қызығушылықты ояту
минут) 3 топқа мәтінді оқыту.
«Көрінбейтін сиқыршы »Жер бетінде көзге көрінбейтін бір сиқыршы бар. Онымен әркім-ақ күнделікті кездесіп отырады. Сен оны көрмейсің, бірақ маңайында екенін сезесің. Міне, ол есікті тарс жапты. Көшемен келе жатқанда топырақтың жұлынып түсіп, жорғалай жүргенін көресің. оны көрінбейтін сиқыршының алып бара жатқанын сезесің. Тіпті басын шұлғып, ырғалған шөптерді байқайсың. Сені үнемі қоршап тұрады. Сенімен бірге жүреді. -Оқушылар жұмбақтың шешуін табыңдар.
Бар ма жоқ па оны анық білмейсің.Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің.(ауа)
Дәптермен жұмыс. Күннің жадын,тақырыбын дәптерге жазу
БББ парақшасын тарату
-Ауа туралы не білесіңдер?Ол туралы не білгілерің келеді?Ауа көзге көрінбейді. Біз оны көрмейміз. Бірақ айналамызда екенін білеміз. Біз сабын көпіршіктерін ұшырғанда немесе желпуішті желпігенде ауаның қозғалысын байқай аламыз. Ауа - физикалық дене. Физикалық дене - заттардан тұрады. Ауа - газдардың қоспасы. Оның иісі де, түсі де және иісі болмайды. Ол газдардың ішінде оттегі мен көмірқышқыл газы сендерге таныс. Ағзалар тыныс алғанда оттегін сіңіріп, көмірқышқыл газын шығарып отырады. Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.
Дәптерге күннің жадын,тақырыбын жазады.
Мағынаны тану
10 (минут) Мәтінмен жұмыс. Мәтінді өз бетінше Мәтінді 1оқушы оқиды.
оқып шығу (1минут) Тәжірибелерді топтар
1-топ ортаға шығып
1-тәжірибе Оқулықтағы тәжірибе 35-бет орындайды
2-топ
2-тәжірибе Оқулықтағы тәжірибе 36-бет
3-топ
3-тәжірибе Шарды үрлеу Шар үрлейміз.
Оның ішіне не толды?-Ауа, яғни ол
орын алады. Ол шарға қайдан келді?
-Ішімізден,яғни адамда ауа болады.
Ол қалай келеді?Дем алу арқылы.
-Сонымен оқушылар, бұл тәжірибелерді
жасау арқылы не түсіндіңдер?
-Ауаның қандай қасиеті бар?
Сергіту сәті «Көңілді күн» әуенімен қимыл-қозғалыс жасау Ой сергітеді,шашағандары
басылады
Ой толғаныс Топтық жұмыс.
1-топ «Ауаның қасиеттерін топтастыру»
2-топ «Ауаны ластаушы көздер»
3-топ « Адам өміріне қажетті жағдай-
ларды ретімен орналастыру»
Оқулықтағы суреттермен жұмыс.
2-тәжірибе ( Мұғалім өзі жасайды)
Жаңа тақырыпты бекіту. - Адам немен дем алады?
-Ауамен - Қызыл шарда қандай ауа бар?
Түссіз ауа Ауа түссіз, мөлдір. Ауа орын алады.
Ауа сығылады, серпіледі.
Ауа жануды қолдайды.
-Ауа таза болу үшін не істеу қажет ?
Бүгінгі сабақта не білдік ?
- Ауаның қасиеттерін білдік. сығылады, серпіледі, түссіз,жануды
қолдайды, көрінбейді мөлдір
Үйге тапсырма Мазмұндау Күнделіктеріне жазады
Бағалау Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалауСмайлик түстерімен бағалау.
Қызыл түс -5
Жасыл түс- 4
Сары түс - 3 Оқушылар тапсырмалар бойынша жинаған смайликтеді санайды.
Кері байланыс БББ парақшасын аяқтап толтыру
«Тілек ағашы» Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып жапсырады.
Смайликтерді жабыстырады.
БББ парақшасын толырып тапсырады.