Открытый урок для студентов бухгалтерского отделения по теме « British,American and Kazakh currency»
План открытого урока по профессиональному английскому языку
Преподаватель АлифтеноваЗ.У
Тема: « British,American and Kazakh currency»
(«Валюта Великобритании,Америки и Казахстана»)
Дата проведения: 24.12.2009 Группа 212
Цели урока:
1.Овладение общими знаниями о валютной системе посредством активизации учебно –познавательной деятельности через участие и взаимодействие.
2.Развитие культурных потребностей,мотиваций,социальных и финансовых интересов.
Задачи урока:
а)обучающая: Формирование и совершенствование умений и навыков аудирования,говорения , чтения и письма по теме «Валюта Великобритании,Америки и Казахстана»
б)воспитательная: Воспитание культуры речевого поведения, отношений сотрудничества , дружеской взаимопомощи при выполнении отдельных заданий при работе в группах и в парах .
в)развивающая: Развитие коммуникативных умений, внимания, памяти, интереса к деловой жизни стран изучаемого языка.
Тип урока: урок усвоения новых знаний
Методы обучения: репродуктивный, фронтальный устный опрос, аудирование,текущий тестовый взаимоконтроль,наглядный, беседа с элементами описания, элементы критического мышления, объяснение,упражнение,ролевая игра, игровой контроль.
Межпредметная связь: финансы , казахский язык , история.
Материальное оснащение: инструкционные карты к уроку,слайды,
ксерокопии аудиотекста, магнитофон, ролик, карточки, кластер,таблица,диаграммы,калькуляторы.
Ход урока:
I.Организационный момент.
1).Сообщение темы, плана и цели урока.
II.Этап подготовки учащихся к усвоению новых знаний
1)Устный опрос по теме «Деньги»
2)Речевая зарядка. (доска)
3).Текущий тестовый взаимоконтроль знаний пословиц и поговорок по теме: «Деньги» (карточки)
III.Этап сообщения учащимся новых знаний по теме :
«Валюта Великобритании, Америки и Казахстана»
1).Формирование навыка аудирования (магнитофон, ксерокопии,слайды)
2).Формирование навыка выразительного чтения вслух (ксерокопии,диаграмма)
IV.Этап всестороннего закрепления и проверки
полученных знаний на практике .
1).Формирование навыка монологической речи , на основе образца (карточки ,кластер)
2) Просмотровое чтение.(инструкционные карты,ролик )
3).Совершенствование грамматических знаний учащихся по теме: «Множественное число существительных» Числительные» (cлайды,карточки)
4).Формирование навыка диалогической речи (карточки,магнитофон,таблица).
5.Cовершенствование знаний лексических единиц по теме
«Валюта Великобритании, Америки и Казахстана» (доска)
V.Этап сообщения учащимся домашнего задания.
VI.Подведение итогов урока, выставление отметок.
I.Организационный момент.
1).Сообщение темы, плана и цели урока.
Good morning,boys and girls!Sit down ,please!Let’s begin our lesson.
Answer my questions,please.
-What is the date today?
-What is the day of week today?
-Who is absent today?
-Are you ready for the lesson today?
The theme of
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·Здравствуйте!Садитесь.Ответьте на мои вопросы.
-Какое сегодня число?
-Какой сегодня день недели?
-Кто сегодня отсутствует?
-Все готовы к уроку?
Тема нашего урока- «Валюта Британии, Америки и Казахстана»Сегодня мы будем говорить о Британских, Американских и Казахстанских деньгах,составлять диалоги,слушать кассету,читать,писать и играть.Целью нашего урока является укрепить ваши знания по нашему разделу «Деньги» и получить новую информацию о них.
II.Этап подготовки учащихся к усвоению новых знаний
Very well, we should check your H/t.
Tell me , please:
1)-What do you know about the money and its functions?
-What is meant by the term «money laundering»?
Ответьте на вопросы.
-Что такое « деньги» и каковы их функции?
-Объясните термин «отмывание денег».
-What does the currency exchange rate of any country depend on?
Name two factors.
-What is the most expensive currency in the world?
-От каких двух факторов зависит валютный курс любой страны?
-Какая валюта самая дорогая в мире?2).Речевая зарядка. (доска)
Let’s begin our phonetic exercise. Look at the blackboard and play.
(A game’’Tic Taс Toe”)
There are two teams.
The task is: To make up some sentences with every word.
.Вспомним лексику прошлого урока и поиграем в игру .
Поделитесь на две команды.(Игра «Крестики и Нолики»
Задание: Составить предложения со словами.
3).Текущий взаимоконтроль знаний пословиц и поговорок по теме: «Деньги» (карточки)
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
Назовите английские пословицы о деньгах и их казахские эквиваленты.
Выполните тест и проверьте друг друга.
III. Этап сообщения учащимся новых знаний по теме :
«Валюта Великобритании, Америки и Казахстана»
1).Формирование навыка аудирования (магнитофон, ксерокопии)
Today’s topic is: «British,American and Kazakhstan currency»
a)Let’s repeat after the teacher a new lexic and translate.
b)Listen to the text and try to understand it.
c)Work in pairs to answer the questions that follow.
Тема нашего урока : «Британская ,Американская и Казахстанская валюта»
a)Повторите хором новые слова по теме:
в)Проcлушайте текст и постарайтесь перевести.
c)Работая в парах ответьте на вопросы.
1)What are the basic units of British and American currency ?
. 1)Назовите основные валютные единицы Великобритании и Америки.
2)The exchange rate is –1,5 ( one and a half) dollars to the 1 pound.
.What is more expensive: 1-pound or 1-dollar notes?
3)What is more expensive : 20 (twenty)-pound or 25 ( twenty-five)-dollar notes?
2) Обмен.ный курс-1,5 доллар к 1 фунту.
Что дороже:1 фунтовая или 1 долларовая купюра?
3)Что дешевле : 20 фунтовая или 25 долларовая банкнота?
2).Формирование навыка выразительного чтения вслух (ксерокопии)
Read the text one by one aloud .
Прочтите текст по цепочке вслух.
а)Соmpare two currencies,fill in the diagram and answer the questions.
1)What bill is in American currency,but is absent in British currency ?
2)What are the same American and British сoins?
а)Cравните валюту двух стран и ответьте на вопросы.Заполните диаграмму.
1)Купюра какого достоинства есть в США, которой нет в английской денежной системе?
2)У американцев и англичан совпадают монеты четырех достоинств: какие именно?
IV.Этап всестороннего закрепления и проверки
полученных знаний на практике .
1).Формирование навыка монологической речи , на основе образца (карточки)
Прослушайте текст еще разListen to the text once more .
a)Fill in the blanks for making up the topic « Kazakhstan currency» and reаd it.
b)What are your assosiations of Kazakhstan currency.Fill
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·Заполните пропуски и прочтите о Казахстанской валюте.
b)Какие ассоциации у вас вызывает понятие «Казахстанская валюта» ? Заполните кластер и расскажите о валюте Казахстана. 2)Просмотровое чтение. Используя лексику , прочтите текст « From the history of tenge- the National Currency of the sovereign Kazakhstan»
и , дополнительно просмотрев фильм о тенге, ответьте на вопросы.
You have read the text and looked through the film.What do you know about the history of tenge?
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·nd “tenge” in Kazakh?
3).Совершенствование грамматических знаний учащихся по темам: «Множественное число существительных» и «Числительные» (cлайды ,карточки) Review «The Plural of Nouns» and «Numerals» and do some exercises.
Повторить «Множественное число существительных»и»Числительные» и выполнить упражнения 1- 2(устно),3-4(письменно).
4).Формирование навыка диалогической речи (магнитофон,карточки)
a) Repeat t
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·e them in pairs.
a)Повторите cлова хором за учителем.
b) Послушайте диалог и по -старайтесь понять .
с) Послушайте второй диалог еще раз.
d) Заполните пропуски, cравните ответы с ключом.Прочтите диалоги в парах.
e)Посмотрите на таблицу «Обмен валют»
Помните!В наших Казахстанских обменных пунктах комиссион-
ные проценты не взымаются.
Возьмите калькуляторы, прочтите задания в карточках и
составьте диалоги, используя любой курс валют.
Проинсценируйте ваши диалоги в парах.
5)Cовершенствование знаний лексических единиц по теме
«Валюта Великобритании, Америки и Казахстана»
Puzzle out the fillword.
Well,can you find the words concerning our theme?
The words are written cross and down.
Игра-загадка(доска)
Найди слова касающиеся нашей темы.
Translate the words into Russian.
Слова написаны горизонтально и вертикально.
Переведи слова.V. Этап сообщения учащимся домашнего задания.
Write down the home task
1)Compare three currencies ,
filling in the diagram .
Запишите домашнее задание!
1)Cравните три системы валют,заполнив диаграмму.
·.Подведение итогов урока, выставление отметок.
Today you have worked very well
You have listen to and read, speak English a lot and play.
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·е.
Вы сегодня хорошо поработали.
Мы слушали , читали, много говорили и играли.
Ваши оценкиУрок окончен. До свидания.
Инструкционная карта к уроку № 9.
Тема: « British,American and Kazakh currency»
(«Валюта Великобритании,Америки и Казахстана»)
Дата проведения: 22.11.2009 Группа 212
Цели урока:
а)Объективные
1.Овладение общими знаниями о валютной системе посредством активизации учебно –познавательной деятельности через участие и взаимодействие.
2.Общая подготовка учащихся к профессиональной практической деятельности.
б)Cубъективные
1.Общее развитие мышления и познавательных способностей учащихся.
2.Развитие культурных потребностей,мотиваций,социальных и финансовых интересов.
3.Привитие навыков самообразования и работы над собой в течении всей жизни.
Задачи урока:
а)обучающая:Формирование и совершенствование умений и навыков аудирования,говорения , чтения и письма по теме «Валюта Великобритании,Америки и Казахстана»
б)воспитательная: Воспитание культуры речевого поведения,отношений сотрудничества ,дружеской взаимопомощи при выполнении отдельных заданий при работе в группах и в парах
в)развивающая: Развитие коммуникативных умений,внимания, памяти,интереса к деловой жизни стран изучаемого языка.
Тип урока: урок усвоения новых знаний
Методы обучения: репродуктивный, фронтальный устный опрос, аудирование,текущий взаимоконтроль,наглядный, беседа с элементами описания, элементы критического мышления, объяснение,упражнение, игровой контроль.
Межпредметная связь: финансы , казахский язык , история.
Материальное оснащение: инструкционные карты к уроку,слайды,
рабочие тетради, ксерокопии аудиотекста, доска, магнитофон, карточки, таблички ,калькуляторы.
Ход урока:
I.Организационный момент.
1).Сообщение темы, плана и цели урока.
II.Этап подготовки учащихся к усвоению новых знаний
1)Устный опрос по теме «Деньги»
2)Речевая зарядка. (доска)
3).Текущий тестовый взаимоконтроль знаний пословиц и поговорок по теме: «Деньги» (карточки)
III.Этап сообщения учащимся новых знаний по теме :
«Валюта Великобритании, Америки и Казахстана»
1).Формирование навыка аудирования (магнитофон, слайды)
2).Формирование навыка выразительного чтения вслух (ксерокопии,cравнительная диаграмма)
IV.Этап всестороннего закрепления и проверки
полученных знаний на практике .
1).Формирование навыка монологической речи , на основе образца. (Магнитофон,карточки,кластер,слайды)
2) Просмотровое чтение.(ксерокопии, ролик)
3).Совершенствование грамматических знаний учащихся по теме: «Множественное число существительных» Числительные» (инструкционные карты,слайды)
4).Формирование навыка диалогической речи (магнитофон,cлайды, карточки).
5.Cовершенствование знаний лексических единиц по теме
«Валюта Великобритании, Америки и Казахстана» (доска)
V.Этап сообщения учащимся домашнего задания.
VI.Подведение итогов урока, выставление отметок.
II Этап подготовки учащихся к усвоению новых знаний
Oтветьте на вопросы.
Answer the questions.
-What do you know about the money and its functions?
-What is meant by the term «money laundering»?
-What does the currency exchange rate of any country depend on?
Name two factors.
-What is the most expensive currency in the world?
2)Составьте предложение с каждым словом.(Игра «Крестики и нолики»)
Make up sentences with every word.(A game’’Tic Tac Toe”)
commodity
true identity
unit of account
deny
illicit
law compliance
facilitate
price system
bullion
3).Выполните тест,проверьте друг друга.
Choose the right translation of the English proverbs and check each other up.
1)Money spent on the brain is never spent in vain-
a)Деньги портят человека
b)Деньги,потраченные на приобретение знаний ,потрачены не зря
с)АKшадан к™рі уаKытты баCалаSыздар – уаKыт Kайтып келмейді
d)Сэкономленные деньги- это заработанные деньги.
2)A penny saved is a penny earned-
a) Деньги портят человека
b) Цените время больше,чем деньги
с) ^немділінген аKша – тапKан аKша
d) Деньги,потраченные на приобретение знаний ,потрачены не зря
3)Value time over money only time cannot be replenished-
a)Врeмя- деньги
b)Деньги,потраченные на приобретение знаний ,потрачены не зря
с)Цените время больше, чем деньги,-только время невозможно вернуть.
d) АKшадан к™рі уаKытты баCалаSыздар – уаKыт Kайтып келмейді
4)Money begets money.
a) Деньги -хороший хозяин ,но плохой cлуга.
b) Деньги к деньгам идут.
с) Деньги-всему голова
d) АKшада к™з ж™K
5)Money often unmakes the men who make it.-
a) Деньги -хороший хозяин ,но плохой cлуга.
b) Деньги способствуют развитию процесса.
с) Деньги украшают человека.
d) АKша адамды бaзады
6) Money has no smell.
a) Грязь и деньги- одно целое.
b)Невежество и деньги- одно целое.
с)Знания и деньги- одно целое.
d). АKшада к™з ж™K
7)Money makes the mare go.-
a) Деньги заставляют и человека двигаться быстрее.
b)Деньги заставляют и кобылу двигаться быстрее.
с ) Деньги заставляют и черепаху двигаться быстрее.
d). Тенге тиыннан тaрады
III Этап сообщения учащимся новых знаний по теме :
1)Аудирование
a)Прочтите за преподавателем и запомните:
Rереаt аftеr thе tеасhеr in chorus and remember:
Basic- основной different- различный bill- купюра(амер)
unit - единица also- также note-банкнота
currency-валюта usually- обычно coin- монета
b)Прослушайте текст и пocтарайтесь понять.
Listen to the text and try to understand it.
c)Работая в парах ответьте на вопросы.
Work in pairs to answer the questions that follow.
1)What are the basic units of British and American currency ?
2)The exchange rate is –1,5 ( one and a half) dollars to the 1 pound.
What is more expensive: 1-pound or 1-dollar notes?
3)What is more expensive : 20 (twenty)-pound or 25 ( twenty-five)-dollar notes?
2)Чтение .
Прочтите текст по цепочке.
А)Read the text one by one.
Pounds and pence, dollars and cents.
The basic unit of British currency is the pound.
One pound 100 pe
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·llar notes and one-hundred-dollar notes.
Usually the exchange rate is about one and a half dollars to the pound.
В)Сравните две системы валют .Заполните диаграмму и ответьте на вопросы.
Fill in the diagram and answer the questions. 13 EMBED PowerPoint.Slide.8 1415
IV. 1) Этап всестороннего закрепления и проверки
полученных знаний на практике .
Pабота над монологом.
Прослушайте текст еще раз.
А)Прочтите о валюте Казахстана ,заполнив пропуски.
Listen the text once more
А) Fill in the blanks and reа
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·red ----------------notes,-------------- thousand tenge notes,two -------------tenge notes,five thousand tenge---------------,ten ---------------tenge notes.
В)Какие ассоциации у вас возникают при слове«Тенге».Заполните кластер и расскажите о Казахстанской валюте.
В)What are your assosiations with the word «Tenge». Fill in the claster and retell about the Kazakhstan currency.
13 EMBED PowerPoint.Slide.8 1415
2)Просмотровое чтение. Переведите текст,используя данную лексику. Scanning practice. Translate the text,using the lexic.
Vocabulary Notes
Currency - валюта
Thorny - тернистый
Initial - начальный
To submit - представлять/к/
Design contest - конкурс на лучший дизайн
Artist - художник
Architect - архитектор
To meet requirement - отвечать требованиям
Footprint - - след
Сорреr - медь
Silver - серебро
Аntiquity - античность
Outstanding figure - выдающийся деятель
From the history of tenge- the National Currency of the sovereign Kazakhstan.
The way to Kazakhstan’s national currency was difficult and thorny.
On the initial stage,there had been over hundred projects submitted for the d
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
· Повторите грамматику.
Множественное число существительных.
Числительные.
Review’’The Plural of Nouns’’ and “Numerals’’.
Remember the rules !
.1.Между числительным и словами pound,pence,dollar,cent ставится дефис,но в конце этих слов окончание s не ставится , если мы употребляем слова note и coin !
Example: I’ve got a five – pound note, но I’ve got five pounds .
.
2..Окончание s добавляется к словам note и coin, только если речь идёт о нескольких купюрах или монетах.!
Examples: one pound –five pounds-ten pounds
a five-pound note- пятифунтовая купюра
three two-pound coins- три двухфунтовые монеты
а fifty-dollar bill- пятидесятидолларовая купюра
five fifty-dollar bills - пять пятидесятидолларовых купюр
one twenty-five-cent coin -двадцатипятицентовая монета
ten twenty- five- cent coins- десять двадцатицентовых монeт
Выполните упражнения1-2 устно; 3-4письменно.
Do some exercises.
Exercises:
1.. Семья Смидт подсчитывает свои Британские и Американские деньги.
Заполняя пропуски,помогите им определить ценность банкнот и монет.
a).Sue has three 10-pound notes, one ..1010 100
and two
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
2.Ответьте -How much money have the Smiths?
Example:
10
They’ve got five 10-pound notes.
a) 20
They’ve
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·.Составьте предложения со словами.
Example: and/ one-pound/ There/ coins/ two-pound/are/coins
There are one-pound coins and two-pound coins.
a) unit/ pound/ The /British/basic/of/ the/currency/is
b) unit/dollar/The/American/basic/of/the/currency/is
c)about/ The/half/ exchange/ one/ pound/a/dollars/ rate/to/is/the/and
d) pence/Once/100/ pound/is
e)British/are/ coins/eight/There/different
4. В каждой строчке этого диалога ,кроме одной сделано по ошибке .
Исправьте и перепишите диалог без ошибок:
Fi
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·ycle?
Peter-How much is he?
George-A hundred pounds.
Peter- No,that’s too many.Fifty pounds.
George- No,that’s not enogh .
Peter- OK,why about sixty pounds?
George-No, that’s too cheap.What about seventy pounds?
Peter- OK,here you are.Three twenty-pounds notes and a ten-pound note.
George-Thank very much.
Peter- You welcome.
4)Работа над диалогами.
a).Прочтите за преподавателем:
Repeat the words in chorus.
bank- банк
Cashier- кассир;
Commission charge- комиссионные;
exchange rate- обменный курс;
сash machine- банкомат;
bunk account- банковский счет;
rouble/roubles - рубль/рубли
certainly - конечно
Sorry? - Что, простите? bureau de change- обменный пункт ;
b)Прослушайте диалог и постарайтесь понять:
Listen the dialogue and try to understand.
At a bаnk.
Cashier- Next, please.
Customer– Can you change these euros into pounds ,please?
Cashier-Cirtainly.Twenty,forty,sixty,eighty,100(one hundred)euros.
Customer– Yes.
Cashier-The exchange rate is 1,4 euros to the pound.
So that’s 71(seventy-one) pounds 42( forty-two ) pence.
The commission charge is 3% (three per cent).Thats 2( two) pounds 14 ( fourteen )pence.
So that’s 69(sixty-nine) pounds 28( twenty-eight ) pence.
Customer– OK.
Cashier-How would you like it?
Customer– Sorry?
Cashier-How would you like the money in tens, twenties,.?
Customer– In twenties ,please.
Cashier- Twenty,forty, sixty,sixty-five,69 (sixty-nine) pounds
And 28( twenty-eight )pence.
Customer– Thank you.
Cashier- Thank you,Goodbye.
Customer– Bye.
c) Прослушайте второй диалог повторно.
Listen the second dialogue once more.
d) Заполните пропуски, сравнив ответы с ключом . Прочитайте диалог в парах.
Fill in the blanks.Compare the answers with the key.Read the dialogues in pairs.
At a bureau de change.
Cashier- Yes, please?
Customer- I’d like to(1)------------ these dollars into roubles ,please.
Cashier- Certainly,Ten,twenty,forty, 50(fifty )dollars.
Customer- Yes,(2)--------------right.
Cashier- The exchange(3)---------------is 32( thirty-two) roubles to the dollar.
So that’s 1,600(one thousand six hundred) roubles.
Customer- OK.
Cashier- How would you(4)..it?
Customer- In(5),please.
Cashier- OK. One hundred, two hundred, three hundred.
Key: 1)change 2)that’s 3)rate 4)like 5)hundreds
e).Посмотрите на таблицу «Обмен валют» Look at the table « Change of currency
Change of currency
Обмен валют
Покупка
Продажа
150,8
151,3
213
215
248
251,6
PP
4,65
4,75
Remember! В обменных пунктах Казахстана - комиссионные не взымаются.
Возьмите калькуляторы, прочтите задание в карточках.
Составьте подобные диалоги, используя любой курс валют.
Проинсценируйте диалоги в парах.
There is no commission charge at our Kazakhstan bureaus de change.
Take your calculations, read the task in the cards and make up your dialogues ,using any exchange rate .Dramatize them in pairs.
You are from Russia and want 11(eleven)thousand
roubles into tenge to change.
You want to travel to America.. and want to change150(one
hundred fifty) tenge into dollars.
You want 20(twenty)thousand
tenge into euros to change.
You are from Britain and want 60(sixty)
pounds
into
tenge
to change.
5).Cовершенствование знаний лексических единиц по теме
«Валюта Великобритании, Америки и Казахстана» (доска)
Найдите слова по теме «Деньги», написанные горизонтально и вертикально . Переведите их/ .Puzzle out the fillword. Translate the words into Russian.
I
P
R
I
C
E
C
P
D
O
L
L
A
R
H
R
C
U
C
O
I
N
E
A
H
N
W
V
B
C
Q
N
A
D
H
C
A
X
U
O
N
J
P
E
N
C
E
T
G
R
Y
N
K
L
B
E
E
A
L
T
M
S
U
O
13 EMBED PowerPoint.Slide.8 1415
Ключ к упражнениям урока № 9
II
1.Answer the questions:
-What do you know about the money and its functions?
Money is a commodity commonly accepted as a medium of economic exchange.
-What is meant by the term «money laundering»?
Criminals use the financial system to put money which has been obtained illegally into legal businesses and bank accounts, so that they can hide it or use it.
These activities are commonly referred to as money laundering.
-What does the currency exchange rate of any country depend on?
Name two factors.
The currency exchange rate of any country depends on two factors:
1. the development of country’s economy ; 2. its gold standard.
-What is the most expensive currency in the world?
The most expensive currency in the world is the pound.
2).Make up the sentences with each word.
.(A game’’Tic Tac Toe”)There are two teams.
2).Составьте предложение с каждым словом.
.(Игра «Крестики и нолики») Две команды.
1.Commodity-товар -Money is the commodity accepted as a medium economic exchange.
2.Facilitate-содействовать- Money circulates from person to person and country to country thus facilating trade.
3.Unit of account- расчетная единица - Money acts as unit of account.
4.Price system- ценовая система- Money makes the operation of the price system possible.
5.Compliance law-соблюдение закона;
–Сompliance with laws-banks should ensure that business is conducted in conformity with high standards and laws.
6.To deny-не допускать;
Banks seeks to deny the involving of money laundering.
7.True identity- подлинное oпознание личности ;
Banks should make efforts to determine the customer’s true identity .
Concealment-утаивание;
8.illict-незаконный;- Concealment of money derived from illict activities whether robbery,terrorism ,fraud and drugs.
9. bullion-слиток золота и серебра;
Coins or uncoined bullion can be an inconvenient and insecure mode for conveying large quantities of value.
3) Ключ к тесту: 1)b; 2)b; 3)c; 4)b; 5); 6)d; 7)b.
III
1).Аудирование
с)Answer to the text’s questions in pairs:
Ответьте на вопросы текста в парах:
1.The basic unit of British currency is the pound.
The basic unit of American currency is the dollar.
2. 1 pound note is more expensive than 1 dollar note.
3. 20 pounds notes is more expensive than 25 dollar notes.
2)Reading the text aloud.
Чтение текста вслух.
Кластер
1. 100(one-hundred)dollar is in USA, but is absent in British currency.
2. 1;5;10;50coins are the same in American and British currency.
IVАудирование(магнитофон)
1).Работа над монологом.(инструкционные карты ,кластер)
(cлайд)
Прослушайте текст еще раз.
А)Прочтите о валюте Казахстана ,заполнив пропуски.
Listen the text once more
А) Fill in the blanks and reаd about the Kazakhstan currency.
The basic unit of Kazakhstan currency is the tenge.
There are 7 different tenge coins: there are 1- tenge coins ,2-tenge coins, 5-tenge coins , 10- tenge coins, 20-tenge coins,50- tenge coins and
100(one hundred) - tenge coins.
Then there are 6-tenge notes:2 - hundred - tenge notes, 5- hundred- tenge notes,1- thousand- tenge notes,2 –thousand- tenge notes,5- thousand tenge notes,10 –thousand tenge notes.
b)Какие ассоциации у вас возникают при слове«Тенге».Заполните кластер и расскажите о Казахстанской валюте.
В)What are your assosiations with the word «Tenge». Fill in the claster and retell about the Kazakhstan currency.
2)Просмотровое чтение(слайд со словами) ( фильм (17 минут))
1)Was the way to Kazakhstan’s national currency difficult and thorny?
The way to Kazakhstan’s national currency was difficult and thorny.
2)How many projects had there been on the initial stage ?
On the initial stage,there had been over hundred projects submitted for the design contest of the national currency
3)Who was the head of the design team? The head of the design team was a famous Kazakhstani designer Mendybai Alin.
4)Name the famous people on the paper bonds?
They were Al-Farabi,Abylai Khan,Abulkhair Khan, Chokan Valikhanov,Kurmangazy and other outstanding figures, whose names are added to the history of Kazakh state system and chronicle of the young independent state.
5)When was Kazakhstan currency changed the last time?
Kazakhstan currency was changed in 2006.
6)What can you find on the paper bonds?
On the paper bonds one can find the historical and modern seightseeings.
7) When is the birthday of the sovereign Kazakhstan’s national currency- tenge?
The 15 November 1993 is the birthday of the sovereign Kazakhstan’s national currency –tenge.
How old is Kazakhstan national currency –tenge?
Kazakhstan national currency –tenge is 16 years.
8)What are the perspectives of our national currency?How do the foreign experts find it?
The national currency is considered to be the most stable currency in the Commonwealth of the Independent States.
The foreign experts find the financial reforms in our country the most successful ones not only in the ex-Soviet nations,but also as compared to the East-European countries.
9)Name the initial potencial name to the currency.
It is interesting to know that the initial potencial name to the currency was altyn.
10)What are the origins of the “den’gi”/money/ in Russian and “tenge” in Kazakh?
Our national currency might as well originate from another monetory ancestor –a silver coin , “which in the days of Dmitry Donskoy was called tanga”,because it had a princely tamga- brand.
The name was later on transformed into “den’gi”/money/ in Russian and “tenge” in Kazakh.
3)Работа над грамматикой :
Exercises:
Выполните упражнения1-2 устно; 3- 4письменно.
1. Семья Смидт подсчитывает свои Британские и Американские деньги.
Заполняя пропуски, помогите им определить ценность банкнот и монет.
a) Sue has three 10 –pound notes,one 20 (twenty)- pound note,two 100(hundred)-dollar bills.
b)Paul has five 10-cent coins,three 50 –cent coins and one 10 –dollar bill.
c).Marry has one 25-cent coin, two 10-pound notes and three 20-pound notes.
d).Mark has two 100(hundred )-dollar bills,four 25-cent coins and three10 –cent coins.
2 .Ответьте -How much money have the Smiths?
a) They’ve got four 20(twenty)- pound notes.
b)They’ve got eight 10-cent coins.
c)They’ve got five 25(twenty –five)-cent coins.
d)They’ve got four 100(hundred-dollar bills.
3. Составьте предложения со словами.
a)The basic unit of British currency is the pound
.b)The basic unit of American currency is the dollar.
c)The exchange rate is about one and a half dollars to the pound.
d)One pound is 100 pence.
e)There are eight different British coins.
4.В каждой строчке этого диалога ,кроме одной сделано по ошибке .
Исправьте и перепишите диалог без ошибок:
.George - Peter, would you like to buy my bicycle?
Peter - How much is it?
George- A hundred pounds .
Peter- No,that’s too much. Fifty pounds.
George-No,that’s not enough.
.Peter- OK,what about sixty pounds?
George- No,that’s too cheap.What about seventy pounds?
Peter- OK, here you are.Three twenty –pounds notes and a ten –pound note.
George- Thanks very much,илиThank you very much.
Peter - You’re welcome.
4).Работа над диалогами:
a)Повторите cлова хором за учителем.
b) Послушайте диалог и постарайтесь понять .
c) Послушайте второй диалог еще раз
d)Заполните пропуски. Сравните ответы с ключом.
Прочитайте его в парах.
Cashier- Yes, please?
Customer- I’d like to change these dollars into roubles ,please.
Cashier- Certainly,Ten,twenty,forty, 50(fifty )dollars.
Customer- Yes, that’s right.
Cashier- The exchange rate is 32( thirty-two) roubles to the dollar.
So that’s 1,600(one thousand six hundred) roubles.
Customer- OK. .
Cashier- How would you like it?
Customer- In hundreds ,please.
Cashier- OK. One hundred, two hundred, three hundred.1.600(one thousand six hundred) roubles.
e)Посмотрите на таблицу «Обмен валют»
Change of currency
Обмен валют
Покупка
Продажа
150,8
151,3
213
215
248
251,6
PP
4,65
4,75
Помните!В наших Казахстанских обменных пунктах
комиссионные проценты не взымаются.
Если найти тенге, то надо х на < меньшее.
Если др.валюту, то надо : на > большее.
Возьмите калькуляторы, прочтите задания в карточках и
составьте диалоги, используя любой курс валют.
Проинсценируйте ваши диалоги в парах:
1)Вы из России и хотите поменять 11.000 рублей в тенге.
Cashier- Yes, please?
Customer- I’d like to change these roubles into tenge ,please.
Cashier- Certainly,One thousand,five thousand,eleven thousand roubles. Customer- Yes.
Cashier- The exchange rate is 4,65( four comma sixty five) tenge to 1 rouble.
So that’s 51.150( fifty one thousand one hundred fifty) tenge. Customer- OK. Cashier- How would you like it?
Customer- In 10 .000(ten thousands) tenge,please.
Cashier- OK. Ten thousand, twenty thousand,51.150 ( fifty one thousand,
one hundred fifty) tenge.
Customer- Thank you .Goodbye.
2)Вы желаете путешествовать в Америку и хотите поменять 150, 000 тенге в доллары.
Cashier- Yes, please?
Customer- I’d like to change these tenge into dollars ,please.
Cashier- Certainly,Ten thousand,twenty thousand,forty thousand,fifty thousand. 150.000(one hundred fifty thousand )tenge.
Customer- Yes.
Cashier- The exchange rate is 151,3( one hundred fifty one comma three ) tenge to 1 pound.
So that’s 991,4(nine hundred ninety one dollars,four cents ) Customer- OK.
Cashier- How would you like it?
Customer- In hundreds,please.
Cashier- OK. One hundred, two hundred, three hundred.,nine hundred ninety one dollars,four cents.
Customer- Thank you .Goodbye.
3)Вы хотите 20.000 тенге в евро поменять.
Cashier- Yes, please?
Customer- I’d like to change these tenge into eurous ,please.
Cashier- Certainly,Ten thousand,twenty thousand tenge.
Customer- Yes.
Cashier- The exchange rate is 215 (two hundred fifteen) tenge to 1 euro.
So that’s 93 (ninety three)euros.
Customer- OK.
Cashier- How would you like it?
Customer- In tens,please.
Cashier- OK. Ten, twenty, thirty,ninety three euros.
Customer- Thank you .Goodbye.
4)Вы из Великобритании и хотите поменять 60 фунтов в тенге.
Cashier- Yes, please?
Customer- I’d like to change these pounds into tenge ,please.
Cashier- Certainly,Ten,twenty,forty,fifty, 60(sixty)pounds.
Customer- Yes.
Cashier- The exchange rate is 248(two hundred fourty eight)tenge to 1 pound.
So that’s 14.880(fourteen thousand eight hundred eighty)tenge.
Customer- OK.
Cashier- How would you like it ?
Customer- In five thousands, please.
Cashier- OK. Five thousand ,ten thousand,four thousand ,eight hundred eighty tenge.
Customer- Thank you .Goodbye.
5)Вы хотите 100.000 тенге на доллары поменять.
Cashier- Yes, please?
Customer- I’d like to change these tenge into dollars,please.
Cashier- Certainly,Ten hundred,twenty hundred ,thirty hundred,fourty hundred one thousand tenge.
Customer- Yes.
Cashier- The exchange rate is 151,3 (one hundred fifty one comma three) tenge to 1dollar. So that’s 660 dollars.
Customer- OK.
Cashier- How would you like it?
Customer- In hundreds, please.
Cashier- OK. One hundred,two hundred,three hundred, four hundred, five hundred,six hundred,sixty six dollars.
Customer- Thank you .Goodbye.
6)Вы вернулись из путешествия в Америку и хотите поменять 100 долларов на тенге.
Cashier- Yes, please?
Customer- I’d like to change these dollars into tenge ,please.
Cashier- Certainly,Ten ,twenty ,thirty,forty,fifty . 100(one hundred )dollars.
Customer- Yes.
Cashier- The exchange rate is 151,8( one hundred fifty comma eight) tenge to 1 dollar.
So that’s 15000(fifteen thousand) tenge.
Customer- OK.
Cashier- How would you like it?
Customer- In five thousends,please.
Cashier- OK. Five thousand,ten thousand,fifteen thousand tenge.
Customer- Thank you .Goodbye
7)Вы желаете путешествовать в Англию и хотите поменять 20 000 тенге на фунты.
Cashier- Yes, please?
Customer- I’d like to change these tenge into pounds,please.
Cashier- Certainly,Ten thousand, twenty thousand tenge.
Customer- Yes.
Cashier- The exchange rate is 251,6( two hundred fifty one comma six) tenge to 1 pound.
So that’s 79 роunds,49 рence.
Customer- OK.
Cashier- How would you like it?
Customer- In ten pounds,please.
Cashier- OK.Ten pounds,twenty pounds..seventy nine pounds,fourty nine pence.
Customer- Thank you .Goodbye
8)Вы желаете путешествовать в Америку и хотите поменять 20 000 тенге на фунты.
Cashier- Yes, please?
Customer- I’d like to change these tenge into pounds,please.
Cashier- Certainly,Ten thousand, twenty thousand tenge.
Customer- Yes.
Cashier- The exchange rate is 251,6( two hundred fifty one comma six) tenge to 1 pound.
So that’s 79 роunds,49 рence.
Customer- OK.
Cashier- How would you like it?
Customer- In ten pounds,please.
Cashier- OK.Ten pounds,twenty pounds..seventy nine pounds,fourty nine pence.
9)Вы хотите поменять 15 000 рублей в тенге.
Cashier- Yes, please?
Customer- I’d like to change these rubles into tenge,please.
Cashier- Certainly, one thousand, two thousand ,three thousand. Ten thousand and five.
Customer- Yes.
Cashier- The exchange rate is 4,65(four comma sixty five) tenge to 1 rouble. So that’s 69 thousand 750 (seven hundred fifty)tenge.
Customer- OK.
Cashier- How would you like it?
Customer- In ten thousands,please.
Cashier- OK.Ten thousand,twenty thousand ..sixty nine thousand ,seven hundred fifty tenge.
Customer- Thank you .Goodbye
IV. Найдите слова по теме и переведите:
1)price
2)dollar
3)coin
4)pence
5)change
6)pound
7)cent
8)bank
9cheque
10)note
Порядок включения слайдов
Слайд №1 -- Тема урока
Слайд №2 – Вопросы о деньгах
Слайд №3 – II 2) Игра «Крестики и Нолики»
Слайд № 4 –Пословицы на английском языке.
Слайд №5– Тест с пословицами (карточки)
Слайд №6- Ключ к тесту
Магнитофон(текст)
Слайд №7– Виды валют Британии и Америки (во время прослушивания текста)
Слайд №8-Ш 1)а)Слова после текста
Слайд №9– Ш 1)с) Вопросы к тексту
Слайд №10– Текст (чтение)
Слайд №11– Диаграмма
Магнитофон(текст)
Слайд №12– Бланк о тенге (карточки)
Слайд №13– Кластер
(Перссказ о тенге)
Слайд №14– Виды тенге(во время пересказа по бланкам)
Слайд №15- IV 2) Слова к просмотровому чтению
Текст об истории тенге (карточки)
Слайд №16–Ролик о тенге
Слайд №17- Вопросы к тексту
Слайд №18–IV 3) Грамматика
Слайд №19– ex1,
ex2(устно) (карточки)
Слайд №20 - ex3,ex4
Магнитофон (2диалога)
Слайд №21 - 4)а) слова к диалогу
Слайд №22 -Диалог –образец (карточки)
Слайд №23- 4 )е)таблица «Обмен валют»
Раздать (карточки)
Слайд №24-5)скайнворд
Слайд №25- Дом. Зад .Сравнительная диаграмма трех систем валют .Найти отличия и сходства.Рассказать о них.
Карточки
1) тест
2)ключи к тесту
3)текст для прочтения вслух
4)бланки для монолога о тенге
5)слова.,текст просмотровой
6)упр.2 How much money have the Smiths?
7)бланки с диалогом
8)карточки с диалогами
13PAGE 15
Root Entry