Разработка урока по казахскому языку на тему ? дыбысын ?айталау
Сабақтың тақырыбы: «Ң» дыбысын қайталау.
Сабақтың мақсаты: Өткен материалды қайталау. Алған білімдерін пысықтау.
Оқушылардың білім деңгейін көтеру «Ынтымақтық, достық» деген ұғымдарға түсінік беру. Жазбаша ойлау және сөйлеу
қабілетін дамыту.Ауызша сөйлеуге, айтқан сөздерін түсінуге дағдыландыру. Отанға, туған жерге сүйіспеншілікке тәрбие.
Сабақтың түрі: Қайталау сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, ойын,мақал-мәтел айту.
Көрнекілігі: Сурет, плакат, карточка, сөзжұмбақ.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, сабаққа дайындықты тексеру, үй жұмысын тексеру.
1.-Кәне, кім айтады, бүгін қай күн?
-Қазір қай ай?
-Қазір қай сабақ өтіп жатыр?
-Бүгін ауа райы қандай?
-Апта күндерін кім айтады?
Понедельник-дүйсенбі
Вторник-сейсенбі
Среда- сәрсенбі
Четверг-бейсенбі
Пятница-жұма
Суббота-сенбі
Воскресенье-жексенбі
-Әріптерді дұрыс қойындар:
...ар ...ойлек ...ітап
тор...ай а...аш ж...гір
...же әдем... жем...с
-Енді буындап оқып ,тақтаға жазамыз (буындап оқу, жазу,жің. , жуан д. д. көрсету.)
2.-Прочитайте и найдите слова, отвечающие на вопросы «Кім? Не?»:
Оқушы, кітап, анар, алма, мұғалім, ата, апа, әже, сатушы,Жанар.
-Ребята, какой праздник мы и вся наша страна будем отмечать?
-Правильно,1 Мая -День единства народов!
Плакат: Бірінші Мамыр-Ынтымақ, Достық күні!
Алыңдар-қойындар ойыны:
-Кітапты алыңдар!(қалам, күнделік, дәптер...)
-Орнына қойындар!
-Партаның оң (сол) жағына қойындар!
-Еденге , ( терезе алдына)қойындар!
-Ребята, какой праздник будет отмечать весь народ нашей Республики?
-Правильно, 1-Мая . Это День дружбы и единства народов страны –(орысша)
-Қазақша- 1- МАМЫР -БЕЙБІТШІЛІК, ЫНТЫМАҚ КҮНІ!
Плакат: «БЕЙБІТШІЛІК», «ЫНТЫМАҚ»
Кім жылдам ойыны:
-Мен орысша сөздер айтамын - сендер қазақша айтыңдар!
Кофета, яблоко, медведь, книга, ручка, школа, весна, осень, дерево, пятый цветок, восьмой цветок, большое дерево.
Тақырыптың мәнін айту:
-С начала года мы изучили все трудные звуки казахского языка. Какие звуки мы уже повторили ? Плакат : «Ә», «Ө», «І», «Ү», «Ұ», «Қ»
-Какого звука здесь нет? Правильно, не хватает звука «Ң»
-Сегодня мы повторим как произносится, пишется этот звук .
Тақырыпты түсіндіру:
-Мына сөздерге қарап қандай әрі жоқ екенін кім айтады?
Қо...ырау, қо...ыр, а..., мені... дәптерім.
-Нет буквы «Ң» , таң, қо-ңыр, аң, ме-нің дәп-те-рім.
«Ң» - сонорный согласный звук. Прочитайте по слогам (хором и индивидуально)
-Дәптерді ашыңдар! Дәптерге жазыңдар!
Қо-ңы-рау- 3 буын, 3д.дыбыс,
Қо-ңыр- 2 буын, 2 д.д.
та...- 1буын, 1 д.д.
Бекіту:
-Кітатарыңды ашыңдар! №3 тапсырманы орындаймыз
Неше? Нешінші?
-Неше гүл? 5 гүл, 4 гүл, 10 гүл, 3 гүл
-Нешінші гүл? Бесінші гүл, төртінші гүл, оныншы гүл, үшінші гүл.
Неше? Нешінші?
5 - Аң 5-ші
2 - Таң 2-ші
6 - Қоңырау 6-ші
8 - Алаң 8-ші
4 - Гүл 4-ші
1 - Үй 1-ші
9 - Қоян 9-ші
Өте жақсы! «Ң» әрпі бар сөздерді табыңдар.
№4 тапсырма. Қандай әріп керек?
Оқушылар өз бетінше орындайды (5 мин)
Тақтамен жұмыс:
Бірінші Мамыр –ынтымақ, достық мейрамы. Оны әлем халқы тойлайды. Бірінші мамыр күні адамдар көңілді болады.
«Ынтымақ»-едиство
«Достық» - дружба
«Әлем» - ве
сь мир
«Көңілді»- весёлый (ая), (ые)
Повторяем хором ивместе: ынтымақ, достық, әлем, көңілді.
Сөзжұмбақты шешіндер: 1.посуда 4.народ 7.снег
2.нос 5.школа
3.золото 6.книга
ы
н т ы м а қ
-Какое ключевое слово мы получили? – «ЫНТЫМАҚ» в переводе на русский- «ЕДИНСТВО».
-Бірінші мамыр -............, достық күні! Кім айтады, қай сөз жетпейді?
Никита, қайтала! « Ынтымақ»
-А теперь я вам давала задание , найти пословицы о дружбе и единстве народов.
Рома -Достық –ұлы күш!
Даша –Досы көпті жау алмайды!
Эльхом –Отан оттан да ыстық!
Яна -Ынтымақ түбі –береке!
Балалар, біздің сыныпта ұлты қазақ , орыс, түрік, өзбек,татар оқушылар бар.
Біз бәріміз тату-тәтті тұрамыз, өйткені ЫНТЫМАҚ, ДОСТЫҚ бар жерде БЕРЕКЕ ДЕ болады!
Қазір біз Ә. Дүйсенбиевтың жазған «АҒАЙЫНБЫЗ БӘРІМІЗ» атты тақпағын айтайық :
Диана -- Жақсылыққа, бақытқа
Арай -Талпынған әр уақытта.
Жәния –Бала біткен-дос-бауыр,
Майра –Ақпыз, сары, қарамыз.
Бәрі бір дауыстан –АҒАЙЫНБІЗ БӘРІМІЗ!!!!
Қорытындылау: Бүгінгі сабақта нені білдіңдер? Не істедік?
Бағалау:
Ұйге тапсырма: