Презентация по казахскому языку на тему?лем ойшылдарыны? кітап туралы пікірі(Мнения мировых мыслителей о книге)


Н.Ә.МАРАБАЕВ атындағы №7 мектеп-лицейінің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі АЛДАБЕРГЕНОВА ЖУЛДЫЗАЙ МУРАТОВНАСабақтың тақырыбы: Әлем ойшылыдарының кітап туралы пікірі Сабақтың мақсаты:Оқушыларға кітап, кітап оқудың пайдасы туралы түсінік беру, кітап туралы Мұса Ташмұхамедовтың айтқан пікірімен танысу және талдау. Оқушылардың кітап оқуға деген қызығушылықтарын арттыру, тыңдалым, оқылым, айтылым әрекеттерңн дамыту.Ұйымдастыру кезеңі :1.Таныстыру.Топтағы оқушылар бірін-бірі таныстырады.Таныстыруда оқушы бір-бірінің аты- жөнін,бір сырт келбетіне,бір мінезіне сипаттама айтады.Мысалы:Бұл-Дархан.Дархан орта бойлы,сабырлы жігіт. . Топқа бөлу:Сандармен (парақшаларда) бөлу.Оқушылар сандарды алып үш ауылға жайғасады.Үш киіз үй. Бір үйде 6 оқушыдан. 1 2 3 Сабақ барысы:"Ассоциация” стратегиясын пайдаланып, оқушылардың кітап ( кітап дегенде көз алдын елестейтін сөздер) туралы ойын білемін. Мұғалім Оқу КітапханаОқимыз Оқулық Қызықты Әдеби Кітап Сабақтың барысы: 2. Плакатты ілдіріп оқимын,оқытамын,бәрі бірге қайталайды,мазманұн сұраймын. “Кітап”-адамзат ақыл-ойының інжу-маржанын бойына жинайды да,оларды ұрпақтан-ұрпаққа жеткізеді,біз бір уыс күл топыраққа айналамыз,ал кітаптар дәл бір темір мен тастан қашалып жасалған ескеркіштей ғасырлар бойына сақталады” 2.1. Мәтінмен таныс емес сөздерді теріп жазып,мағынасын ашып түсіндіру,аудару.Інжу-маржан –жемчуг-бар асыл, ескерткіштей-как памятник-сақталу , бір уыс күл-горсть пепла(пепел)-өлшемі.2.2.Мәтін бойынша сұрақ қоямын,сұрақ қойдырамын.1.Кітап бойынша нені жинайды?2.Біз неге айналамыз?3.Кітаптарды кімдер жазады? 3.Автор:Мұса (Айбек) Ташмұхамедов*28 желтоқсан 1904 жылы туған.*1-шілде 1908 жылы қайтыс болған.*Сырдария облысы,Ташкентте туған.*1917 жылы мектепке барды.*1925 жылы Ленинградтағы ауыл шаруашылығы институтында оқиды.*Ақын,аудармашы,прозашы,Кеңес және Өзбекстан ақыны,жазушы.*Романдары: “Великий путь” (1967) “ Священная кровь“ (1947)“ Айбек“ лақап атымен жүрген ақын.4.” Cинквейн “ стратегиясы 1. Кітап .2. Қалың , жұқа . 3. Оқимыз, жазамыз, үйренеміз.4. Біз бүгін кітапханаға бардық.5. Оқулық. 5. Рефлекция. 2жұлдызша, 1тілек.