Открытый урок по казахскому языку для 6 класса на тему ?лтты? киімдер д?кенінде


Абдикерова Шынар Балгабайкызы,
Қарағанды облысы Шет ауданы
Бұрма ЖОББ мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті
пәнінің мұғалімі
«ҰЛТТЫҚ КИІМДЕР» ДҮКЕНІНДЕ
(6-сынып)
Сабақтың мақсаты:
білімділік- қазақ халқының ұлттық киімдерімен таныстыру, мәтін бойынша сөздік қорларын қалыптастыру, әңгімелуге дайындау, толымды және толымсыз сөйлемдерге байланысты білмдерін бекіту;
дамытушылық – тақырыпты өрбітіп, ауызекі сөйлеу білуге, мәнерлеп оқуға үйрету,алған білімдерін шығармашылықта қолдана білуге дағдыландыру;
тәрбиелік- ұлттық дүниетанымды құрметтеуге, дәстүрді қастерлеуге, әдемі де таза киіне білуге тәрбиелеу;
Типі: жаңа білімді меңгерту;
Сабақтың құрал- жабдықтары:
Суреттер, үлестірмелер, деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: амандасу, оқушыларды түгелдеу.
ІІ. Өткен тақырыпты пысықтау.
Қазақтың қандай ұлттық тағамдарын білесің?
Қонақасы дегеніміз не?
Сүт өнімдерін атайық.
Ұлттық сусындар туралы не білесің?
Қымыздың қандай қасиеттері бар?
Жаңа сабақ.
Жаңа тақырыпты сұрақ қою арқылы анықтау.
Кез келген халықтың ұлттық ерекшелігін неден тануға болады?
Қазақ халқы киімге ерекше көңіл бөлген?
1. Жаңа сөздермен жұмыс.
а) сқздердің аудармасымен оқып, қайталау;
ә) берілген сқздермен сқз тіркестерін құрау;
б) сөздік дәптерлерәне жазып, жаттау.
2. Суретпен жұмыс. Суретке қарай отырып, сұрақтарға жауап беру.
3. Топтық жұмыс
І топ
ІІ топ
ІІІ топ
Әр топ берілген сұрақтарға жауап береді.
4. Мәтінмен жұмыс. Мәтінді мәнерлеп оқу, деңгейлік тапсырмаларды орындау.
І деңгей.
Төмендегі сөйлемдердіңаудармасын табу.
Я этому очень обрадовалась.
После пошли в отдел ювелирных изделий.
Место, где пропагандируют национальные костюмы – магазин «Национальная одежда»
ІІ деңгей.
Сұрақтарға жауап беріңдер.
1.Жазда Баян отбасымен қайда барды?
2.Қазақтың ұлттық киімдер бөлімінде не сатады?
3.Қамзол неден тігілген және қалай өрнектелген?
ІІІ деңгей.
Төмендегі сөздерді құрамына қарай талдаңдар, олармен сөйлем құраңдар:
1.Отбасымызбен.
2.Қаласына
3.Бөлімдерін.
Оқулықпен жұмыс.
6-тапсырма бойынша 4 оқушы «ұлттық тағам» бөлімінде жағдаятты өрбітеді.Қалған оқушылар оқулықтағы диалогті оқып,ішінен бір сөзді алып, «Полиглот» ойынын ойнайды.Мысалы:-Сәлеметсіз бе?Здраствуйте,Hello!
Сабақты қортындылау.Тақтада берілген суреттерді пайдалана отырып,қыз баланы ұлттық киімге киіндіру керек.
Оқушыларды бағалау.
Жинаған суреттері бойынша бағаларын айту.
Үйге тапсырма. Мәтін мазмұнын айту.