География. Та?ырыбы: Физикалы? ж?не химиялы? ??былыстар


Сабақ жоспары:
Тақырыбы: Фихикалық және химиялық құбылыстар Мектеп: №14
Мерзімі: 06.02.2017Мұғалімнің ТАӘ: Досимова Магзат Азилхановна
Сынып: Қатысушылар саны: Қатыспағандар:
Оқу мақсаттары физикалық және химиялық құбылыстар туралы ұғымды меңгереді, күнделікті табиғатта кездесетін денелер мен заттардың өзгеріске қалай ұшырайтынын еске түсіреді, айырмашылықтары мен ұқсастықтарын ажыратады.
Оқу мақсаттары/
Күтілетін нәтиже Барлығы (А (жоғары), В (жақсы), С (орташа): Диффузия туралы ұғымды біледі
Көпшілігі (А, В): Физикалық денелердің құрамын ажырата отырып, қасиеттерін пысықтай алады.
Кейбіреуі (А): Физикалық денелердің құрамын ажыратады, алған білімін жинақтайды, бағалайды, қорытынды жасайды, жаңа ұғым бойынша тәжірибе жасай алады және түсіндіреді.
Тілдік мақсаттар (тыңдалым, оқылым, жазылым, айтылым): - айырмашылықтары мен ұқсастықтарын ажыратады.
- географиялық тілде оқи алады
- тәжірибе жасаудың жолдарын біледі
Алдыңғы оқу Физикалық денелер мен заттардың сипаттамасы, диффузия
Жоспар
Жоспарланған уақыт(минутпен) Жоспарланған іс-әрекеттер Бағалау Ресурстар
Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті Кіріспе
5 минут
Психологиялық дайындық:«Менің көңіл-күйім қандай» смайликтер арқылы көңіл-күйлерін білдіру
Топқа бөлу.
І топ: физикалық-физическая - physical
ІІ топ: химиялық-химическая - chemical
Әр топта басшы таңдап қою.  Топ аттарын белгілеуТоп басшыларына бағалау парағын беріп, өз қызметтерімен танысытыру, яғни әр дұрыс орындаған тапсырмасы үшін ұпайларын қойып отыру.  Оқушылар смайликтер арқылы көңіл-күйлерін білдіреді
Түрлі түсті қағаздарды алып ондағы әріптерден сөз құрап топ атын шығарады
Топ басшысын сайлайды
Бағалау парағымен жұмыс істейді. Бағалау парақтары таратылады Смайликтер
Түрлі түсті қағаздармен топқа бөліну
Тұсаукесер
7 минут «Миға шабуыл» әдісі.
Мақсаты: Оқушыларға өткен тақырып бойынша тапсырмалар беріледі.
І топ: Дұрыс сөйлемдерді тап
1.Біздердің айналамыздағы заттардың негізгі бөлігі таза күйінде кездеседі.
2.Таза зат табиғатта болмайды, болған жағдайда да өте сирек.
3.Таза заттар – әр түрлі заттардың жиынтығы.
2. Сөзді тауып жаз:
Егер шырынды .... одан су буланып, лимон қышқылы ... күйінде жиналып қалады.
3. Диффузияға мысал келтір:
( әтір суы, сіріңке). Оқушылар мысалды ауызша немесе тәжірибе жасау арқылы дәлелдейді.
ІІ топ: Дұрыс сөйлемдерді тап
1. Ауа – азот пен көмірқышқыл газдың қоспасы.
2. Балмұздақ – ол мұздың, қаймақтың, қош иістендіргіштердің, ауаның, кей жағдайда тамаққа қосатын бояғыш заттардан тұрады.
3. Сусындарды көпіретін етіп жасау үшін көмірқышқыл газын сұйықта ерітіп жасайды.
2. Сөзді тауып жаз:
Құм суда ... өйткені оның ... тығыз орналасқан.
3. Диффузияға мысал келтір:
( әтір суы, сіріңке). Оқушылар мысалды ауызша немесе тәжірибе жасау арқылы дәлелдейді. Оқушылар өткен тақырыптар бойынша тапсырмаларды орындайды. Дұрыс жауап берген оқушылар бағаланады.
1. 2-ші сөйлем дұрыс
2. Егер шырынды қайнатсаңдар одан су буланып, лимон қышқылы тұнба күйінде жиналып қалады.
1. 2 - 3-ші сөйлемдер дұрыс
2. Құм суда ерімейді өйткені оның молекулалары тығыз орналасқан.
Берілген заттармен тәжірибе жасайды.
Балдық жүйемен бағалау Кеспе қағаздары
әтір суы, сіріңке
Негізгі бөлім
20 минут
2 минут
3 минут
5 минут «Ой қозғау» әдісі.
Мақсаты: Жаңа сабақтың тақырыбын мақалдардың мағынасын аша отырып, анықтау.
1. Физикалық құбылыс.
Мақал-мәтелдер арқылы ашу.
- Мезгілі жеткенде мұзда ериді.
- Отқа салса темір де балқиды
- Қар жауды деп қуанба аязы бар
2. Химиялық құбылыс.
Тәжірибелер жасау арқылы ашу (екі стаканға су құйып дәмін өзгерту, стакандағы судың түсін өзгерту, сынып бөлмесінің иісін өзгерту
-әтір су, майшамды жағу)
Естеріңе сала кететін жағдай, химиялық заттармен жұмыс істегенде қауіпсіздік ережелерін сақтау қажет.
«ДжигСо» әдісі.
Мақсаты: Тақырыпты меңгеріп, елші арқылы бір-біріне түсіндіру.
Әр топ өзіне берілген мәтін бойынша оқып түсінеді. «Физикалық және химиялық құбылыстар.
Сергіту сәті: “Атом, молекула» әдісі
Өз-өзіңді тексер:
1.Мына құбылыстардың ішінен қайсысы физикалық екенін анықта және түсіндір.
1.Пружинаның серпіңдігі
2.Шәйнектің таттануы
3.Өсімдіктің шіруі
4. Судың бетіндегі мұз
5 Металдың майысуы
6. Алма шырынының ашуы
7. Судың қатуы
8.Сүттің ашуы
2.Мына құбылыстардың ішінен қайсысы  химиялық екенін анықта және түсіндір
1.Мұздың еруі
2.Мыс сымының қараюы
3. Парафиннің балқуы
4. Суда қанттың еруі
5. Табада тамақтың күюі
6.Сіріңкенің жануы
7. Жұмыртқаның шіруі
Тест сұрақтарына жауап беру.
1 топ:
1. Физикалық құбылыс –А. Денелерді құраушыларВ. бір зат екінші бір затқа айналадыС. Дененің пішіні, заттардың агрегаттың күйі өзгеріске ұшырайды, ал құрамы өзгермейді2. Химиялық құбылыс –А. Денелерді құраушылар В. бір зат екінші бір затқа айналадыС. Дененің пішіні, заттардың агрегаттың күйі өзгеріске ұшырайды, ал құрамы өзгермейді3. Химиялық құбылысты тапА. мыс пластинкасын қыздырғандағы оның қараюы В. қантты ұнтақтау
С. мұздың еруі 4. Химиялық реакцияның жүру белгісіне жатады:А. судың булануы; В. тұнбаның түсуі; С. қыраудың қатуы.5. Химиялық реакцияның жүру белгісіне жатпайды:А. тұнбаның түсуі; В. газдың бөлінуі; С. агрегаттық күйінің өзгеруі.
Тест сұрақтарына жауап беру.
ІІ топ:
1).Табиғаттағы  денелер мен заттардың әртүрлі өзгерістерге ұшырауы не деп аталады?
А)әрекет В)өзгеріс  С) құбылыс2)Физикалық құбылысқа жатады:
А) темірдің таттануы  В) қардың еруі  С) айранның ұюы3) Химиялық құбылыс дегеніміз не?
А) құрамының өзгеруі В) түсінің өзгеруі С) пішінің өзгеруі4) Бор кесегіне қышқыл тамызғанда газ түзілуіА) физикалық құбылыс В) химиялық құбылыс С) құбылысқа жатпайды5) химиялық реакцияның белгілеріне не жатадыА) иістің пайда болуы мен жойылуы В) сіріңкенің жануы С) жаңбырдың жауғаны Әр топ өздеріне берілген мәтінді оқып шығып, топ басшылары бір-бірімен ауысып, жаңа тақырыпты түсіндіру. Инсерт  әдісі бойынша, мәтіннің керекті жерлерін кестеге толтырады, ортақ шешім қабылдайды.
«+»
бұрыннан білемін «V»
жаңалық «-»
менің ойлағаныма қарама-қайшы «?»
сұрағым бар
       
Оқушылар атом десе ортада ыдырап жүреді, молекула десе жұптасып үшеуден тұру керек
1.Мына құбылыстардың ішінен қайсысы физикалық екенін анықта және түсіндір.
1.Пружинаның серпіңдігі
4. Судың бетіндегі мұз
5 Металдың майысуы
7. Судың қатуы

2.Мына құбылыстардың ішінен қайсысы  химиялық екенін анықта және түсіндір
2.Мыс сымының қараюы
5. Табада тамақтың күюі
6.Сіріңкенің жануы
7. Жұмыртқаның шіруі
1. Физикалық құбылыс –А. Денелерді құраушыларВ. бір зат екінші бір затқа айналадыС. Дененің пішіні, заттардың агрегаттың күйі өзгеріске ұшырайды, ал құрамы өзгермейді2. Химиялық құбылыс –А. Денелерді құраушылар В. бір зат екінші бір затқа айналадыС. Дененің пішіні, заттардың агрегаттың күйі өзгеріске ұшырайды, ал құрамы өзгермейді3. Химиялық құбылысты тапА. мыс пластинкасын қыздырғандағы оның қараюы В. қантты ұнтақтау
С. мұздың еруі 4. Химиялық реакцияның жүру белгісіне жатады:А. судың булануы; В. тұнбаның түсуі; С. қыраудың қатуы.5. Химиялық реакцияның жүру белгісіне жатпайды:А. тұнбаның түсуі; В. газдың бөлінуі; С. агрегаттық күйінің өзгеруі.
1).Табиғаттағы  денелер мен заттардың әртүрлі өзгерістерге ұшырауы не деп аталады?
А)әрекет В)өзгеріс  С) құбылыс2)Физикалық құбылысқа жатады:
А) темірдің таттануы  В) қардың еруі  С) айранның ұюы3) Химиялық құбылыс дегеніміз не?
А) құрамының өзгеруі В) түсінің өзгеруі С) пішінің өзгеруі4) Бор кесегіне қышқыл тамызғанда газ түзілуіА) физикалық құбылыс В) химиялық құбылыс С) құбылысқа жатпайды5) химиялық реакцияның белгілеріне не жатадыА) иістің пайда болуы мен жойылуы В) сіріңкенің жануы С) жаңбырдың жауғаны
Бағалау парағы
Бағалау парағы
Бағалау парағы
Бағалау парағы
Слайд
Су стакан, бояу, әтір, майшам
Оқулық, А3 қағазы
Кеспе қағаздары
Тест тапсырмалары жазылған кеспе қағаздары
Рефлексия
3 минут
«Аралдарға саяхат» әдісі.
Мақсаты: Бүгінгі сабақтан түсінгендерін және пікірлерін стикерге жазып, аралдарға жапсыру
Үйге тапсырма: «Физикалық және химиялық құбылыстар» Үйде бөлме өсімдіктеріне тәжірибе жасау. 3 күн жылы жерге және 3 күн салқын жерге қойып нәтидесін дәптерге жазып келу
Бүгінгі сабақтан түсінгендерін және пікірлерін стикерге жазады, аралдарға жапсырады стикер