Урок з української мови 2 клас. Буква Її. Поїзд дружби
Урок української мови у 2 класі
Вчитель Одеської СШ №99
Задорожня Ж.А.
Тема.Буква Ї, ї. Звуки [йі]. Поїзд дружби.
Мета:закріплювати знання учнів з вивченої букви Ї, ї та особливістю її звукового значення, формувати навички читання та переказу тексту, продовжити роботу над звуковим аналізом слів; розвивати навички виразного читання віршованого тексту; виховувати почуття патріотизму, гордості за свою країну та її столицю.
Обладнання: предметний малюнок поїзда, карта України, картки зі словами, фотокартки міста Києва, мультимедійна презентація.
ХІД УРОКУОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУПеревірка готовності учнів до уроку.Всі мерщій сідайте, діти. Домовляймось не шуміти, На уроці не дрімати, Руки вчасно підіймати.
І щоб не було мороки. Всі готові до уроку?! Тож гаразд, часу не гаєм І урок розпочинаєм.
ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ1.Перевірка домашнього завдання-Давайте згадаємо з якою буквою ми ознайомилися на минулому уроці? (Буква Її)
-Хто вивчив чистомовку Т.Коломієць «Їде, їде їжачок?
(Запитую 2-3 учнів)
- Давайте згадаємо , з якою красунею ми познайомилися на минулому уроці
(Це красуня буква Ї )
-Яку обіцянку вона дала своїм творцям?
(завжди позначатиме два звука Й та І)
2.Гра «Упіймай звук»
(Читання скоромовки із пришвидшенням темпу)
Їжак з їжаченям
Їдуть по гриби щодня,
Їжачиха помагає –
Сироїжки їм збирає.
— Пригадайте правила сидіння за партою. Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки ліворуч і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгляд плаката.) 1. Каліграфічна хвилинка Письмо букви ї та її з’єднань з іншими літерами. 2 .Загадка — Послухайте загадку. Це усе- наш рідний край: Поле, річка, зелен-гай. Любо стежкою іти, Тут живемо я і ти! Де ми живемо? 3 .Звуко-буквений аналіз слова-відгадки Україна — [украйіна] — 4 скл., 7 б., 8 зв. (Буква ї позначає два звуки.) — Назвіть послідовно звуки у слові Україна. Який голосний чуєте у третьому складі? Який приголосний ви чуєте перед звуком [і]? Вимовте злито звуки [йі]. Згадайте, якою буквою позначаються ці звуки на письмі?
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКІВ
1.Розповідь учителя з елементами бесіди.
Сьогодні в нас незвичайний урок. Розгляньте карту. Що за країна зображена на ній? Сьогодні ми будемо подорожувати нашою рідною Україною. І поїдемо в одне з найдавніших міст нашої країни — Київ.
ІV.СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Яким транспортом ми будемо добиратися, ви дізнаєтеся, відгадавши загадку:
Він по рейках вдалеч мчить,
Ще й фурчить, шипить, сичить.
На дошці написані слова: Україна, Київ, поїзд.
Що спільного є в цих словах? (Буква Ї.)
Які звуки позначає ця буква? (йі)
Гра «Збери слово» — З «розкиданих» букв зберіть слово. Поїздка-поїзд, їзда, їда, код) — З двох слів (за вибором) складіть і запишіть речення.
Отже ми сьогодні закріплюємо наші знання щодо вживання букви ї у словах та особливістю її звукового значення.
Сьогодні ми недарма подорожуємо саме в столицю нашої держави місто Київ. Недарма говоримо про Україну. Сьогодні всі українці відзначають день української писемності. І першою станцією буде у нас «Усний журнал»
Усний журнал «Історія встановлення дня української писемності та мови»
Вчитель. 9 листопада день української писемності та мови. Це свято було встановлене Указом Президента України Леоніда Кучми в 1997 році і відзначається щороку на честь українського літописця преподобного Нестора - послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія.
Учень 1. Стрижак
Синiв і дочок багатъох народiвЯ зустрiчав, якi перетиналиГiрські й морськi кордони i, на подив,
Багато бачили, багато знали,
Я їх питав із щирою душею:
- Яку ви любите найбiльше мову? —
І всi відповiдали: — Ту, що нею
Спiвала мати колискову.
Учень 2. Порхал
Кожна людина, яка поважає себе, країну, мову, не буде калічити своєї мови, бо вихована людина говорить грамотно і красиво, навіть про найбуденніші речі, бо мова не ділиться на святкову і буденну.
Учень 3. ШуткевичА чи завжди люди вмiли розмовляти? Чи спiлкувалися вони між собою за допомогою мови?
Про це можна довiдатись, заглянувши у наше далеке-далеке минуле.
Вчитель
Легенда про виникнення писемності
Жило на землi плем’я розумних людей. Вмiли вони полювати, готувати їжу на вогнищi. А всi ці знання зберiгали в пам’ятi, а дiтки вчились у батькiв, спостерiгаючи за ними. I жила в цьому племенi сiм’я: мама, тато i донька Ая. Одного разу пiшли тато з Аєю до лiсу i вистежили здоровенного ведмедя. Тато хотiв вполювати звiра, та списа забув удома. Взяв тодi вiн шматок кори i намалював листа дружинi (писати тодi вмiли тiльки так). Мама «прочитала» листа i закричала. Збiглися всi родичі племенi. А жiнка їм пояснила, що її чоловiка хоче ведмідь з’їсти, i показала кожному листа. Всi схопили зброю i кинулись на допомогу. А мисливець, побачивши озброєних родичiв, подумав, що його хочуть убити, i почав утiкати. Бiгав, доки не натрапив по дорозi на старця-мудреця. Почав просити у нього захисту. Коли все з’ясувалося, то люди племенi ще довго смiялися. Та старiйшини задумались i, щоб не було плутанини, вирiшили придумати iнше письмо, щоб легше було тлумачити написане. І придумали лiтери.Не знали, як же назвати всi цi лiтери, а тут перед ними дiвчинка гралася на iм’я Ая. Отож вирішили, що першу літеру назвуть А, а остання буде Я. Згодом були названi всi лiтери.
Учень 4. БадьорнаТак виникло письмо. З того часу люди почали користуватися не лише усним, а й писемним мовленням. Зараз вам може бути смiшно, але у рукописах грецького iсторика Геродота, який жив ще у V столiттi, є така розповідь.
Учень 5 ПолтовичОдного разу скiфи направили персам «лист», який складався з жаби, мишi, птаха та п’яти справжнiх стрiл. Як на вашу думку, що б вiн мiг означати?
Цей лист означав: «Якщо ви, перси, не навчитеся стрибати по болотах, як жаба, ховатися в норах, як миша, i лiтати, як птах, то ви будете засипанi нашими стрiлами, як тiльки ступите на нашу землю.»
Учень 6. ГриненкоБагато столiть пройшло, доки люди звикли до письма, доки запам’ятали, що як називається. Наше слов’янське письмо — знайомі і звичайнi лiтери абетки — пройшло довжелезний шлях, поки дiйшло до нас.
Учень 7 Денисенко
На нашу землю ця азбука прийшла тисячу рокiв тому. Увесь час вона змiнювалась, аж поки не стала такою, якою ми сьогоднi й користуємося. Важко навiть сказати, скільки людей протягом столiть доклали зусиль, щоб сьогоднi ми з вами могли читати і писати.
Учень 8. МікільтінПоява письма в історії людства не випадкова: писемність виникла з потреби зафіксувати думку, щоб передати її на відстань або прийдешнім поколінням.
Учень 9 Дмитрієв
Кожен народ ішов своїм шляхом до створення писемності. Та етапи розвитку письма в усіх народів земної кулі приблизно однакові.
Вчитель А зараз я розповім історію літописання, яке почалося в Україні дуже давно, майже одночасно з приходом християнства на наші землі.
Сьогодні імена святих Кирила та Мефодія відомі і шановані у всьому християнському світі. Заслуги цих великих братів в історії культури важко переоцінити. Вони слушно вважали, що писемність є найважливішою складовою частиною культури будь-якого народу.
Кирило розробив і уклав першу упорядковану слов'янську абетку на базі грецької, суттєво змінивши її, щоб передати слов'янську звукову систему, чим поклав початок розвитку слов'янської писемності. Одночасно зі створенням абетки було розпочато роботу над перекладом з грецької на слов'янську Євангелія та Псалтиря. Кирило та та Мефодій переклали зі старогрецької мови багато книг, що започаткувало слов'янську літературну мову і книжкову справу. Найдревніша книга, яка дійшла до нас і є написана кирилицею, - Остромирове Євангеліє 1057 року.
Учень 10. Шинкаренко
Старі літописи не дійшли до нас в оригіналах, а збереглися в копіях або переробках. У 1113 році з’явилася славнозвісна праця печерського Нестора "Повість временних літ”.
Вчитель(читає про Нестора-літописця).
Він прийшов до Києво-Печерської лаври сімнадцятилітнім юнаком і назавжди залишився тут, щоб стати не тільки монахом-чорноризцем, а й батьком української історії. Ще застав він тут славетного Феодосія Печерського, йому пощастило на розмову з Великим старцем, і потім він залишив для нащадків образ цього мудрого і чистого чоловіка, який дбав про благо рідної землі і хотів щастя для кожної людини.
Нестора часто називають літописцем. Це так, він справді вів літопис, але правильніше його називати письменником та істориком. Не просто першим професійним істориком Русі, а батьком усієї нашої історії.
Учень 11 КрочакЗачинателем сучасної української літературної мови вважається
І. П. Котляревський, а основоположником — Т. Г. Шевченко.
Він так сказав:
Одна вона у нас така -
Уся співуча і дзвінка,
Уся плакуча і гримуча
Хоч без лаврового вінка.
Учень 12. Дідок
Як хочеш, друже, шану всюди мати,
Навчися рiдну мову шанувати.
Вона — твоє обличчя, твоя доля.
На це була свята Господня воля
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА з музичним супроводом
Одягну в неділю рано
Вишиту сорочку,
Вийду з хати, закружляю,
Запалю в таночку!
Засміється, заспіває
Сонце над ланами,
Прийме землю калинове
З дивними піснями.
Приспів:
В кожнім серці синьоока мрія,
Що для Тебе розквітає знов,
Україно, ми - Твоя надія!
Україно, ми - Твоя любов!
ІІ станція Робота з підручником
Відкрийте підручники на сторінці 53
Що ви бачите на малюнку. (Поїзд , діти, вчитель)Як ви гадаєте, що хочуть зробити ці діти? ( Подорожувати)
Прочитайте назву тексту ( Поїзд дружби)
Прослухайте і дайте відповіді на запитання
- Хто їде в поїзді дружби?
- Звідки вони їдуть?
- Куди подорожують діти?
- Що діти побачать у столиці нашої держави?
ІІІ станція «Вибіркове письмо»
Виписати з першого абзацу слова, в яких пишеться буква Ї
Скільки таких слів, порахуйте ( 6 слів)
Запишемо їх у свої зошити.
ІV станція Гра «Збери слово» — З «розкиданих» букв зберіть слово. Поїздка-поїзд, їзда, їда, код) — З двох слів (за вибором) складіть і запишіть речення.
V станція Місто Київ
А ось шановні , працюючи з вами ми вже дісталися нашої столиці .
Як називається столиця нашої країни? (Київ)
На дошці фотокартки із зображенням краєвидів міста
Мультимедійна презентація «Вулицями столиці»
Розповідь учителя про Київ з переглядом мультимедійної презентації
Київ — одне з найдавніших міст України, столиця нашої держави. За легендою, Київ заснували на річці Дніпро брати Кий, Щек, Хорив і їх сестра Либідь. У цьому місті знаходяться такі пам’ятки архітектури, як Києво-Печерська лавра , замок князя Володимира, Софійський собор.
VІ.Узагальнення та закріплення матеріалу, розвиток навичок читання й мовлення
Робота з підручником (с. 53).
Читання тексту «Поїзд дружби» разом з вчителем
Читання тексту учнями «ланцюжком».
Читання тексту учнями вибірково
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Бесіда з учнями.
Про яку букву йшла мова на уроці?
Які звуки вона позначає на письмі?
Який день відзначає сьогодні вся Україна?
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати усну розповідь про своє місто.