?аза? ?дебиеті 9-сынып Дулат Бабатай?лы Еспембет дастаны


«Бекітемін»_______________________
Оқу ісінің меңгерушісі А. Молдабаева
Сабақ жоспары
Күні: 16.09.16ж
Пәні: Қазақ әдебиеті
Сыныбы: 10 «А»
Тақырыбы: Д.Бабатайұлы « Еспембет» дастаны /2-сағат/
Пән мұғалімі: Ж.Қаналиева
Негізгі түйінді идея Батырлар жырымен үндестігін таныту, әдеби-теориялық талдау жасау;
Оқу мақсаттары Оқушылардың барлығы . Бабатайұлының эпикалық шығармасы – «Еспембет» поэмасының мазмұнын, тақырыбын, идеясын білу; әдеби-теориялық талдау жасау;
Көпшілігі : «Еспембет» поэмасын басқа батырлар жырымен салыстыра отырып талдайды, үндестігін табады;
Жекелеген оқушылар : Өзінің танымдық әрекетін жоспарлай алады; ақпарат туралы өз түсінігін қадағалай алады; проблеманы анықтап, оның шешу жолдарын айқындай алады,өз пікірлерін айтады ;
Тілдік мақсат Айтылым және тыңдалым дағдылары арқылы оқушылар өз ойларын еркін айтады.
Табыс критерийлері
Барлық оқушылар Көпшілік оқушылар Жекелеген оқушылар
Оқушылардың барлығы . Бабатайұлының эпикалық шығармасы – «Еспембет» поэмасының мазмұнын, тақырыбын, идеясын білу; әдеби-теориялық талдау жасау;

Оқушылардың 60пайызы 20 минут ішінде «Еспембет» поэмасын басқа батырлар жырымен салыстыра отырып талдайды, үндестігін табады;
Жекелеген оқушылар 40 пайызы 20минут ішінде өзінің танымдық әрекетін жоспарлай алады; ақпарат туралы өз түсінігін қадағалай алады; проблеманы анықтап, оның шешу жолдарын айқындай алады,өз пікірлерін айтады ;
Сабақ барысы
Кезеңдер Уақыт Мұғалім не істейді? Оқушылар не істейді? Бағалау Ресурстар
Кіріспе 2мин 1. Психологиялық ахуал қалыптастыру үшін мұғалім оқушылармен амандасу
2.Өлең шумақтары арқылы топқа бөлу
(Нағашыбай Қабылбектің өлеңдері арқылы)
Оқушылар сергіту сәтін жасап, өлең шумақтары арқылы екі топқа бөлінеді
Формативтиі бағалау
Мақтау, мадақтау Үлестірме қима қағаздар, стикерлер
Алдынғы оқу 7 мин Ком/қ талдау нәтижесі бойынша өлеңді жатқа сұрау
1.Басталуы
2. Дамуы
3.Шиеленісуі
4.Шарықтау шегі.
5.Қорытынды Бір- біріне баға береді; Бағалау парақша арқылы Ой қозғау 8мин «Радиоға қоңырау шалу» ойыны
1. Поэманың басталуы қандай оқиғаға құрылған?
2. Еспембеттің «Ер туған жеріне, ит тойған жеріне» деген қағиданы ұстану себебі неде?
3. Нағашы атасы жиенінің тілегіне қалай қарады?
4. Ел- жұрты қалай қарсы алды? Себебі неде деп ойлайсыңдар? Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын болжайды, мұғалімнің қойған ашық, жабық, күманды сұрақтарға жауап береді Мақтау, мадақтау Суреттер, қима қағаздар, тақта, бор
Іс-әрекет 10 мин
2 мин
5 мин
7мин Жаңа сабақ.
Концептуалды кесте
Композициялық жоспар
Суреттеу тәсілдері Поэманың тілі Поэмадағы салт-дәстүрлер
1.Пролог
Деталь
Жетімдіктің арқаны - метафора
Нағашы мен жиен
(туыстық ұғым жайлы)
Топқа бөлу
Қобыланды батыр
Алпамыс батыр
Ер Тарғын
«Еспембет» поэмасы Өзара үндестік Батырлар жыры
БЛУМ так/сы /жеке жұмыс/
Үйге тапсырма:
«Жігіттің жақсы болмағы – нағашыдан ...»
«Ер туған жеріне...»/эссе/
Оқушылар топта рөлдерге бөлініп, берілген тапсырманы өздігінен орындайды, Оқушылар ойларын жүйелі жеткізуге тырысады
Шағын топқа бөлінеді, ойларын жазбаша түрде жеткізеді/постер / Ең үздік нәтиже
Жұлдызшалар арқылы топ бағаланады
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Мақтау, мадақтау
Өзін-өзі бағалау Бағыттау парақтары, оқулық, тақта, бор
Рефлексия 4мин «Бәрі менің қолымда» Бүгінгі өтілген сабақ бойынша өз ойларын айтып, сабаққа кері байланыс береді Өзін-өзі бағалау Стикерлер, бағалау парағы
Сабақтан кейін ойланатын сұрақтар
Не сәтті болды? Не сәтті болмады? Нені жақсартуға болады? Мен өз дағдыларымда нені дамыта алдым?
Нені өзгертуге болады?