?дебиеттік о?у п?нінен саба? жоспары Айтшы, ?жетай. Жа?ан Сма?ов(2) сынып
Әдебиеттік оқу 2 сынып
-228600115570Сабақтың тақырыбы: Айтшы, әжетай. Жақан Смақов
Сабақтың мақсаты: Ана тілі сабағында тыңдау, түсініп оқу, мәнерлеп нақышына келтіріп рөлмен оқу арқылы сөйлеу әрекетін қалыптастыру.
1. Білімділік: Дұрыс , түсініп оқуға, өлеңнің негізін түсініп, сөйлемдегі сөздің байланысын сұрақ қою арқылы анықтауды меңгерту.
2. Дамытушылық: Балалардың тілін, ойын, сөздік қорын, ізденушілік қабілетін дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды әдептілікке, ұқыптылыққа, мамандық таңдау, мамандық иесін сыйлауға, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, әңгімелеу, рөлмен оқу, ізденушілік, ойын.
Сабақтың көрнекілігі:
Мамандыққа арналған суретер, дидактикалық материалдар, сызбалар.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Сабаққа балаларды дайындау.
2.Сабақ мақсатымен таныстыру.
II. Үй тапсырмасын сұрау, қорыту. - Үйге не берілді? - Ертегі не жайлы?
- Жас тышқандардың әрекетіне қандай баға берер едің?
- Мысықтардың ісіне баға берші? Өмірде осындай жағдайлар болып жатады ма?
- « Бәрі таппаған ақылды кәрі табады » дегенді сен өз тұрғыңнан қалай түсінесің?
III. Жаңа сабақ
1. Кіріспе : - Бүгінгі өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы Жақан Смақовтың өлеңі «Айтшы, әжетай»
- Балалар, сендердің әжелерің бар ма? Ол асыл жандар жайлы не айтар едіңдер?
2. Мұғалімнің түсіндіруі:
-Балалар, мына нақыл сөзді түсініп оқып көрелік.
Ата –асқар тау, Ана – бауырыңдағы бұлақ,
Бала – жағасындағы құрақ.
- Осы нақыл сөзден не түсіндің? Қандай сурет салар едің? Айтшы.
- Белгілі балалар ақыны Жақан Смақовтың өлеңін түсініп оқып көрелік.
00Сабақтың тақырыбы: Айтшы, әжетай. Жақан Смақов
Сабақтың мақсаты: Ана тілі сабағында тыңдау, түсініп оқу, мәнерлеп нақышына келтіріп рөлмен оқу арқылы сөйлеу әрекетін қалыптастыру.
1. Білімділік: Дұрыс , түсініп оқуға, өлеңнің негізін түсініп, сөйлемдегі сөздің байланысын сұрақ қою арқылы анықтауды меңгерту.
2. Дамытушылық: Балалардың тілін, ойын, сөздік қорын, ізденушілік қабілетін дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды әдептілікке, ұқыптылыққа, мамандық таңдау, мамандық иесін сыйлауға, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, әңгімелеу, рөлмен оқу, ізденушілік, ойын.
Сабақтың көрнекілігі:
Мамандыққа арналған суретер, дидактикалық материалдар, сызбалар.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Сабаққа балаларды дайындау.
2.Сабақ мақсатымен таныстыру.
II. Үй тапсырмасын сұрау, қорыту. - Үйге не берілді? - Ертегі не жайлы?
- Жас тышқандардың әрекетіне қандай баға берер едің?
- Мысықтардың ісіне баға берші? Өмірде осындай жағдайлар болып жатады ма?
- « Бәрі таппаған ақылды кәрі табады » дегенді сен өз тұрғыңнан қалай түсінесің?
III. Жаңа сабақ
1. Кіріспе : - Бүгінгі өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы Жақан Смақовтың өлеңі «Айтшы, әжетай»
- Балалар, сендердің әжелерің бар ма? Ол асыл жандар жайлы не айтар едіңдер?
2. Мұғалімнің түсіндіруі:
-Балалар, мына нақыл сөзді түсініп оқып көрелік.
Ата –асқар тау, Ана – бауырыңдағы бұлақ,
Бала – жағасындағы құрақ.
- Осы нақыл сөзден не түсіндің? Қандай сурет салар едің? Айтшы.
- Белгілі балалар ақыны Жақан Смақовтың өлеңін түсініп оқып көрелік.
Оқулықпен жұмыс.
Өлеңді мәнерлеп , түсініп оқу. Рөлмен оқу.
Сөздік жұмыс
Осы өлеңді оқып отырып қандай түсінбейтін сөз кездестірдің?
Ақтабан – жылқының атауы.
Қаракөл қой – қойдың түрі.
Бекіту.
Сызбамен жұмыс. Өлеңге сүйеніп,әр мамандық иесін тап. Байланыс сызықтарын жүргіз.
Туыстық атауы Мамандығы
Атасы тәрбиеші
Нағашысы монтер
Жеңгесі жылқышы
Ағасы сауыншы
Жиен ағасы құрылысшы
Апасы егінші
жездесі қойшы
2. Дәптермен жұмыс. Туыстық атауларды үлгі бойынша топтастыр:
а) өлеңге сүйеніп; ( класта)
б) өз бетіңше жалғастыр. (үйден)
Әке жағынан туыс Шеше жағынан туыс
3. Өлеңнің соңғы екі жолын қайталап оқы. Ақын сұрағына сен қалай жауап бересің?
4. Ойын: Мамандық иесін ата. « Кім не істейді?»
- Бүгінгі сабақта біз не білдік,неге үйрендік?
Оқушылардың білімдерін бағалау, қорытындылау.