Хлорды? алынуы,?асиеттері ж?не ?олданылуы(8-сынып)
Пән: химия
Пән мұғалімі: Аширова Г.Т «М.Ғабдуллин атындағы жалпы орта мектебі»
Сабақ тақырыбы: Хлордың периодтық жүйедегі орны,табиғатта таралуы мен қасиеттері
Сабақ мақсаты: Білімділік,хлордың периодтық жүйедегі орны,атом құрылысы,табиғатта таралуы мен қасиеттері жөнінде түсінік қалыптастыру;
Дамытушылық,химиялық реакция теңдеулерін сауатты жаза білу,тотығу-тотықсыздану реакциясын электрондық баланс әдісімен теңестіре білу дағдысын дамыту,таным белсенділігін арттыру;
Тәрбиелік,экологиялық тәрбие беру,салауатты өмірді насихаттау;
Сабақ типі:жаңа білімді меңгерту;
Сабақ түрі:нұсқау арқылы ізденіс
Сабақта қолданылатын әдістер:иллюстративті түсіндірмелі,зерттеп-жинақтау,сын тұрғысынан ойлау технологиясы элеметтері;
Әдістерді қолдану тәсілдері: анализ,синтез,салыстыру,ойын элементтерін қолдану;
Оқушылардың танымдық қызметін ұйымдастыру формасы:жеке,топтық жұмыстарды ұйымдастыру;
Дидактикалық материалдар:тест тапсырмалары,нұсқаулық сұрақтары;
Құрал-жабдықтар:Д.И.Менделеевтің химиялық элементтердің периодтық кестесі;
Сабақ жоспары
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Қолданылатын әдістер мен тәсілдер Рефлексия
«Ой шақыру» кезеңі Оқушылардың белсенділігін арттыру Оқушылар жаңа тақырып бойынша өздерінің білетіндерін жүйелеп,сұрақтар қояды Қызықты мәліметтер мен сұрақтар беріледі Оқушылардың жаңа
танымдық материалды
игеруге дайын болуы
Қорытынды:бірінші кезеңде алған информацияларды тыңдап,талдау және жаңа сабақтың тақырыбын тақтаға жазу
«Мағынаны тану» кезеңі білетін информацияларын жаңа информациямен толықтыруға бағыттау Топтық жұмыстарда оқушылар оқулықпен жұмыс жасап,жаңа информацияларды дәптерге жазып алады Джигсо стратегиясы
Ітоп. Периодтық жүйедегі орны мен атом құрылысы.
ІІ топ.Табиғатта таралуы
ІІІ топ. Физикалық қасиеттері.
ІVтоп. Химиялық қасиеттері Жаңа материалды
меңгеру барысында
оқушылар белсенді
жұмыс істейді
Қорытынды:топтық жұмыста оқушылар жаңа информациямен оқулықпен жұмыс істейді.
Рефлексия кезеңі Оқушыларды бастапқы информациясы мен жаңа материалды салыстыруға бағыттау Берілген нұсқау бойынша оқушылар алған мәліметтерін салыстырып, қорытындылап, талдайды Конспектіленген материалдарды қорғау, сұрақтарға жауап беру,салыстыру, түзетулер енгізу Тапсырмалар мен жауаптардың дұрыс орындалуы
Қорытынды: оқылған материалды шығармашылықпен өңдеу,анализ жасауды әрбір жеке оқушы жүргізеді.
Қосымша №1
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері Жұмыс мазмұны Әдістер мен
тәсілдер
«Миға шабуыл» 1.Психологиялық дайындық(1минут) «Көңіл-күйді көтеру»
2.Сабақтың мақсатын айқындау(2минут)
Бүгінгі сабақта біз бірінші дүниежүзілік соғыста химиялық қару ретінде қолданылған затпен танысамыз.Ол сандықшаның ішінде.Бұл қай зат ?
Оқушылар таппай қалған жағдайда бағыттаушы қосымша материалдар беріледі.Мысалы:бұл зат суды дезинфекциялауда да қолданылады т.с.с.. «Сандықтағы зат» (хлор суы бар колба жасырылады)
3.Жұмысқа нұсқау мен мотивация беру(1минут)
Балалар,сендер периодтық жүйедегі элементтерге сипаттама беріп,олар түзетін жай заттардың қасиеттеріне сипаттама беруді білесіңдер.Топ бойынша берілген тапсырманы мұқият орындап,өз салаларың бойынша достарыңды оқытасыңдар.Жаңа материалды толыққанды меңгеруге әрқайсысыларың үлес қосасыңдар.
Сабақтың соңына қарай материалды қаншалықты меңгергендеріңді тест арқылы анықтаймын. «Мағынаны тану» кезеңі 4.Жаңа материалды меңгерту(қосымша 2) 20 минут
А)Оқулықпен жұмыс.
Тапсырма:тақырыпшаны оқып,берілген сұрақтарға жауап беріңдер.(қосымша2)Тақырыптағы оқу барысында белгілерді қой(«V»-белгілі, «+» жаңа,
«-»келіспеймін, «?» түсінбедім)
Ә)Мұғалімнің нұсқауы бойынша оқушылар тақырыппен жұмысты тоқтатады.
Топ бойынша негізгісін талдап,сұрақтарға жауап береді.
Жұмыс нәтижелерін тірек-сызба арқылы дәптерге жазады «Инсерт» стратегиясы
«Тірек конспект» сызбалары,суреттер
«Рефлекция» кезеңі 5.Топтардың тақырыптарын қорғауы(8 минут)
Әрбір топтан бір оқушы сынып алдында берілген тапсырмасы бойынша сөз алады. «Жобаның презентациясы»
6.Тест арқылы оқушылар тақырыпты меңгеруін өздері тексереді(7 минут)
Қиындық туындаған жағдайда мұғалімнен көмек алады.
«Өзіңді бағала»
7.Әрбір оқушы сабақ жөнінде бір пікір айтады. «Тақырып қиын болды,себебі...», «Өте қызық болды,себебі...», «оңай болды,себебі...» деген сөздерден бастап бірінен кейін бірі өз пікірлерін айтады.(2 минут) «Эмоциональді тізбек»
8.Үй тапсырмасын беру(1минут)
1)§68 (Н.Нұрахметов оқулығы)оқу; тірек конспектісін пысықтау
2)8,10-есептерді шығару;
3)Шығармашылық тапсырма. «Хлордың периодтық жүйедегі орны,табиғатта таралуы мен қасиеттері » тақырыбына Power Point-та презентация құрастыру Презентация Power Point
Қосымша 2
«Мағынаны тану» кезеңінде берілетін сұрақтар
І топ
Хлор элементіне жалпы сипаттама беріңдер:
Химиялық таңбасы
Периодтық жүйедегі орны
Электрондық формуласы
Атомының электрондық құрылымы
Валенттіліктері
ІІ топ
Хлордың табиғатта кездесуі
36-кесте бойынша жұмыс
«Тас тұз» деген не?
Қазақстандағы ас тұзының негізгі қорлары
ІІІ топ
Хлордың физикалық қасиеттері
Түсі
Иісі
Ауамен салыстырғандағы тығыздығы
Сұйықтыққа айналуы
Қайнау және қату температуралары
«Хлорлы су» деген не?
Хлормен жұмыс істегенде қандай қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау керек? Неліктен?
IV топ
Хлордың химиялық қасиеттері
Хлор молекуласындағы байланыс типі
Хлордың жай заттармен әрекетесуі
Хлордың күрделі заттармен әрекеттесуі
Қажетті реакция теңдеулерін жазыңдар
«Рефлексия» кезеңінде берілетін тест тапсырмасы(өздерін бағалау үшін)
Хлорға тән емес тотығу дәрежесі:А)+1 B)-1 C)+2 D) +5 E) +7
Хлордың гелий бойынша тығыздығы: A)10,5 B)15,25 C) 16,75
D) 17,25 E) 17,75
3. 5 моль хлордың қ.ж көлемі(л): A)22,4 B) 44,8 C) 67,2 D) 112 E) 89,6
4. …Fe + …CI2→…FeCI3 теңдеуіндегі коэффициеттер қосындысы:
A) 5 B) 7 C) 9 D)3 E) 6
5.Хлор мен сутекті әректтестіргенде (қ.ж )10,08 л хлорсутек газы түзілген болса реакцияға қатысқан хлордың зат мөлшері мен массасы қандай?
A)0,225моль ,15,975г B) 22,5моль , 15,8г C) 0,5моль, 35,5г D)1,5моль, 56г E) 2 моль,142г
Жауабы:
1 2 3 4 5
C E D B A