Натрий ж?не оны? ма?ызды ?осылыстары ?МЖ
Мерзімі: 22. 04 2015 ж.
Уақыты: 14.50-15.35
Сыныбы: 8«б»
Пән атауы: химия
Сабақтың тақырыбы: Натрий және оның маңызды қосылыстары
Сабақтың мақсаты: Сілтілік металдар жайлы білімді мысалдар келтіре отырып нақтылау және жүйелеу.
Оқыту нәтижесі: Жай зат-натрийді сипаттаудан алған теориялық білімді практикада пайдалана алады
Түйінді идея:
Стратегиялық іс әрекет: Психологиялық тренинг .«Қызығушылықты ояту»,«Мағынаны тану», «Ой түйіні», «топтық бағалау».
Уақыт өлшемі Жоспар мазмұны Мұғалім іс әрекеті Оқушылардың іс әрекеті Ресурстар
3 мин І. Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу.
Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.
.
Сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.
Бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді.
- Бүгінгі күніңе сәттілік тілеймін.
- Сабағыңды беске оқы, денің сау болсын. 6 мин Сынып оқушыларын шағын топтарға бөлу.
Топ ұстанымын құру.
Қызыл, сары, көк, жасыл үшбұрыштарды үлестіріп төрт топқа бөледі.
І топ: «Қызыл»
ІІ топ: «Сары»
ІІІ топ: «Жасыл»
IV топ: «Көк»
Топ ұстанымын құрғызу. Оқушылар берілген суреттерді алып, шағын топтарға бөлінеді.
Әр шағын топ бірлесе отырып, өз топ ережелерін құрып, таныстырып, тұстарына іледі Флипчарт,
түрлі-түсті қағаздар, интербелсенді тақта,
үлестірмелі қағаздар.
5 мин Қызығушылықты ояту
Үш оқушыны шақырып, берілген мәтінді оқиды. Әуелі 1-ші оқушыға оқып береді. Ол түсінгенін 2-ші оқушыға айтып береді.Ол 3-ші оқушыға айтып береді. Мәтіннің ішінен галогендерге қатысты сөздерді табады. Слайд
4 мин
20 сұрақ оқиды
«Иә» жауабынан жаңа сабақтың тақырыбын шығарады. Слайд
3 мин Сергіту сәті.
«Қара жорға» биі биленеді, Экранда берілген биді қайталайды. Интерактивті тақта, компьютер
Мағынаны тану
«Инсерт әдісі бойынша натрий туралы білетіндерін кестеге толтырып жазуды тапсырады. Кестені толтырады.
1-топ: ПЖ-гі орны
2-топ: Атом құрылысы
3-топ: Физикалық қасиеттері Постер қорғау 1-топ: Натрийдің табиғатта кездесуі, алынуы
2-топ: Натрийдің физикалық, химиялық қасиеттері
3-топ: Натрийдің қосылыстары
Әр шағын топ оқушылары алдымен жеке ойланып, жұпта пікір алмасып, топта талқылап, ортаға шығып қорғайды. Жаңа тақырып бойынша бүгін білгендерін «инсерт» кестесіне толтырады. Сызбанұсқа
3 мин Ой толғау Бекіту тапсырмаларын береді Әр шағын топ оқушылары ойланып, топта талқылап, тапсырмаларды орындайды. Дәптер , қалам.
Қорытынды “Білгім келеді” бөлімі бойынша эссе жазуды тапсырады.
«Адам ағзасындағы натрийдің токсикологиялық әсер ету салдары» тақырыбында эссе жазады. 3 мин Бағалау.
Сабақ барысында тапсырмаларды бағалаумен қатар, мұғалім
тарапынан әрдайым көрініс тауып Әр шағын топ сарапшылары өз топ мүшелеріне баға берді.
2 мин Үйге тапсырма 13 тапсырманы оқып, мазмұндау , сұраққа жауап жазу. Мазмұндап, сұрақтарға жауап жазып келу. Оқулық (Қ. Қайым) «Биология » 2012ж 49-50 б.
3 мин Рефлексия. Оқушыларға жасыл, қызғылт түсті стикерлер таратады.
- Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?
- Нені үйрендіңдер?
- Шағын топта жұмыс жасау сіздерге ұнады ма? Оқушылар стикерлерге
- Бүгінгі сабақтан қандай әсер жазады.
- Нені үйренгендерін
- Шағын топта жұмыс жасау ұнады ма? деген сауалдар төңірегінде ішкі сезімдерін жазады. Түрлі-түсті стикерлер.