Саба? жоспары «Біржан – Сара» айтысы (9 сынып)


Сабақтың тақырыбы: «Біржан – Сара» айтысы
Сабақтың мақсаты: 1. “Біржан мен Сара айтысындағы” Біржан мен Сараның адамгершілік, ақындық, әншілік қасиеттерін таныту, олардың тіл шеберлігін ұғындыру.2. Оқушылардың белсенділіктерін, шығармашылықтарын, өз ойын тұжырымды айта білулерін дамыту. 3. Айтыс ақындарын, жалпы өнерді құрметтей білуге , басқалардың көзқарасын сыйлай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: СТО
Сабақтың әдіс-тәсілдері: ойландыру, іздендіру, топтастыру, еркін жащу, бес
жолды өлең
Пәнаралық байланыс: тарих, музыка, әдебиет теориясы
Көрнекіліктер: Біржан мен Сара сурттері, қажетті плакатткр, өлең
жолдары басылған плакаттар, графопроектор.
Сабақтың барысы: Сыныпты екі топқа бөлеміз. Ұлдар – “Біржан” тобы. Қыздар – “Сара” тобы
1.Қызығушылықты ояту. Топтастыру стратегиясы.
“Біржан” тобы
297180012763500Айтыс ақыны ақын
3543300-889000 сазгер
262890083185Ол кім?
00Ол кім?
38862008318500


40005001714500 әке
2400300-5080003771900-508000
320040063500 әнші
125730065405Біржан сал
Қожағұлұлы
00Біржан сал
Қожағұлұлы
өнер иесі

24003002095500
1828800113665004686300-635Атағы несімен қалды?
00Атағы несімен қалды?

6172200323850056007009144000

56007004699000205740015303500 Абаймен кездесті айтысты
13716002540000
594360011747500914400117475Не істеді?
00Не істеді?
57150011747500
25146008953500Сараға ән айтты сазгерлігімен
теңдік алып
5943600514350024003005143500берді домбыра тартты серілігімен
2057400292100017145002603500
5943600698500 ақындығымен
ән шығарды
59436007747000 ел аралады әншілігімен

“Сара” тобы
саналы суреткер
36576007048500
44577007048500320040070485Ол кім?
00Ол кім?

44577004826000 ақын
2400300520700044577002324100044577003810004114800381000 сазгер
38862002984500445770032512000 ана
3314700825500
әнші
91440078105 Сара Тастанбекқызы
00 Сара Тастанбекқызы

домбырашы айтыс ақыны


125730010414000217170010414000
Біржанмен кездесті суырып
5715006032500 Жиенқұлға салмалығымен
34290003810000 айттырылды әншілігімен
240030015875Атағы несімен қалды?
00Атағы несімен қалды?
148590015875001485900158750043434004730750043434008159750043434005873750035433004730750036576001587500
571500-5715Не істеді?
00Не істеді?


13716004191000 айтыскерлігімен
5715002032000
1143000-190500 ақындығымен
домбыра айтысты
тартты
өзінің және басқа қазақ
қыздарының бас бостандығы
үшін күресе білді
П. Мағынаны тану. “Еркін жауап”. Оқушылар Біржан мен Сара айтысынан өздеріне ұнаған жерлерінен жатқа айтады. Білетін, ізденіп жинақтаған мәліметтерін ортаға салады. Кейбір сұрақтарға жауап береді.
Ш. Мәтінмен жұмыс. Бұл оқушылардың мәтінді пайдаланып, өз беттерімен талдай білуге үйретеді. Әр топ өздеріне берілген бес шумақ үзіндідентаңдаған жолдарды жазып, оны талдайды, пікір жазады.
“Сара” тобы.

Үзінді Түсініктеме
1. Сөйлесе май тамызған бұлбұл тілім, сықылды гауһар сағат нақыс шапқан. Бейнелі сөздер: бұлбұл тілім, гауһар сағат сықылды. Сара өзін бұлбұлға, тілінің жүйріктігін сағат шабысына теңейді.
“Біржан” тобы.
Үзінді Түсініктеме
1. Қырандай аспандағы желді күнгі. Қырандай – теңеу сөз. Біржан өзін желді күні ұша алатынқыранға теңейді.
У. Еркін жазу. Қысқаша әңгіме жазу. Оқушылар “Сараның Біржаннан жеңіліп қалуына кінәлі кім?” деген тақырыпта әңгіме жазады.
У. Мұғалімнің қорытынды сөзі. Оқушыларды бағалау.
У. “Біржан” тобы. “Біржан – азамат ақын”, “Сара” тобы. “Сара – үздік өнер иесі” атты шығарма жазу.