Методическая разработка по Материаловедению
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАВЧАЛЬНО – МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР
ПРОФЕСІЙНО – ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ
У ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ
Л.П.Бєльдєй
Методична розробка відкритого уроку
з предмету « Матеріалознавство»
з використанням ІКТ
Тема: «Властивості металів»
Повторююче – узагальнюючий урок
Маріуполь 2017
Укладач: Бєльдєй Л.П. викладач спеціальних дисциплін Маріупольського професійного ліцею, спеціаліст вищої категорії. Методична розробка уроку з предмету « Матеріалознавство» з використання ІКТ . Повторительно – узагальнюючий урок.
Розробка повторительно – узагальнюючого уроку з використанням ІКТ, у ігровій формі може бути корисна для викладачів спеціальних дисциплін ПТНЗ. Така форма проведення уроку дозволяє активізувати пізнавальну діяльність учнів, підвищується їх рівень самостійності та творчої активності, сприяє узагальненню знань раніше вивченого матеріалу.
ЗМІСТ
стор.
Вступ 4
1. Технологічна картка конструювання уроку 5
2. Організаційна структура уроку . 6
3. Розгорнутий конспект уроку .. 8
4. Література . 13
Додаток А ( завдання № 1) 14
Додаток Б ( відповіді до завдання № 1 ) 15
Додаток В ( завдання №2 тест) 16
Додаток Д ( відповіді до завдання №2) 17
Додаток Ж ( завдання № 3 питання до кросворду) 18
Додаток К ( завдання №3 кросворд)19
Додаток Л ( відповіді до кросворду завдання №3) 20
Додаток М (завдання №4 , бланк до конкурсу) 21
Додаток Н (відповіді на завдання №4)... 22
Додаток П ( завдання №5 ).. 23
Додаток Р ( відповіді до завдання № 5)24
Додаток Т ( бланк журі)25
Додаток У ( словник )26
Вступ
У наш час людина повинна застосовувати сучасні ІКТ для роботи з інформацією та розв’язання задач різного класу. рівень інформаційної культури та компетентності впливає на успішність особистості і визначає рівень свободи дій людини. Учні активно беруть участь у процесі навчання з використанням ІКТ, навчаються самостійно мислити.
Використання ігрових форм проведення уроків з використанням ІКТ, дозволяє активізувати пізнавальну діяльність учнів. Метою ігрового навчання є забезпечення особистісно – діяльного характеру засвоєння знань і умінь, пізнавальної активності, спрямованою на пошук, обробку і засвоєння інформації, залучення учнів у творчу діяльність.
Різноманітні завдання підтримують зацікавленість учнів в продовж уроку. У даному випадку , одним з етапів навчання, є самостійна підготовка домашнього завдання до уроку – гри « МІНІ – КВН». Самостійному засвоєнню матеріалу сприяє пошук необхідної інформації .
Робота в малих групах дає всім учням можливість брати участь у роботі, практикувати навички співробітництва. Розподіл учнів по малим групам ( 5 – 6 учнів ) гарантує високу активність учнів на уроках і якісне засвоєння навчальної інформації. У групах відзначається високий рівень міжособистісної взаємодії та обміну інформацією, стимулюється творче мислення і обмін ідеями.
Успішне проведення уроку – гри залежить від керівництва, організації та контролю за її процесом викладачем. Викладач на таких уроках виступає ,як організатор, помічник. Групові завдання навчають учнів спілкуватись, відстоювати свою точку зору, розвивають мислення, сприяють їх особистісному розвитку. Усіх учнів об’єднує спільна робота, де кожен відчуває, що від його результату залежить оцінка роботи групи.
Технологічна картка конструювання уроку з використанням
інформаційних технологій.
Тема уроку
Основні властивості металів.
ПІБ викладача
Бєльдєй Любов Павлівна
Актуальність
використання
засобів ІКТ
Розвиток наочно-образного мислення за рахунок підвищення
рівня наочності.
Мета уроку:
освітня
виховна
розвивальна
узагальнити знання
раніше вивченого
матеріалу,
привити інтерес до
предмету.
привити навички культурного спілкування,розвивати творчу активність учнів, самостійність, колективізм, виховувати особисту відповідальність за загальну справу.
розвивати логічне та системне мислення при виборі вірних рішень,
розвивати комунікативні здібності,
розвивати уміння виступати перед аудиторією,
розвивати навички співробітництва ,
розвівати пам’ять.
Тип уроку
Урок-гра « Міні –КВН » ,
урок узагальнення та систематизації знань.
Обладнання
Презентація в Power-Poind .
Універсальні : комп’ютер , проектор , екран.
Дидактичні картки з завданням для команд , картки з відповідями для
журі.
Необхідне апаратне та програмне забезпечення
Мультимедійний комп’ютер , програмне забезпечення.
Організаційна структура уроку.
1 етап
Організаційна частина.
мета
Організувати учнів на успішну роботу.
Тривалість етапу
3 хвилини.
Основний вид діяльності з
засобами ІКТ
Демонстрація титульного слайду презентації уроку.
Форма організації діяльності учнів
Розподіл учнів на чотири команди. Вибір капітанів команди - вони будуть керувати діями учнів та приймати остаточне рішення по кожному завданню. Вибір членів журі в кількості трьох учнів, які не увійшли до команд, вони будуть спостерігати за правилами гри. Один учень буде вести підсумки гри.
Функції викладача
Організаторські.
Основні види діяльності викладача
Організація учнів , позитивний настрій на урок.
2 етап
Повідомлення теми і мети уроку.
Тривалість етапу
3 хвилини.
Основний вид діяльності з засобами ІКТ
Демонстрація слайдів.
Основний вид діяльності викладача
Словесний,презентація теми.
3 етап
Презентація учнями домашнього завдання.
Тривалість етапу
5 хвилин. (по 1 - 2 хвилини на кожну команду).
Форма організації діяльності учнів
Виховання ініціативності, самостійності учнів, культурного спілкування, вміння висловлювати думку та вислуховувати співбесідника.
Основні види діяльності викладача
Організаторські, контролюючі.
Проміжний контроль
Оцінювання домашнього завдання журі, виставлення балів кожній команді, найвища оцінка - 5 балів.
4 етап
Проведення гри. Узагальнення знань.
Тривалість етапу
30 хвилин.
Форма організації діяльності учнів
Ознайомлення з завданнями, самостійна робота в командах.
Функції викладача
Контролюючі, аналітичні.
Основний вид діяльності викладача
Демонстрація слайдів з завданнями та необхідне пояснення.
Перелік завдань для команд
1) конкурс: «Питання-відповіді» 5 хвилин (за одну вірну відповідь - 1бал );
2) тест на відповідність 7 хвилин ( 17 балів );
3) кросворд 5 хвилин ( 10 балів );
4) завдання для капітанів команд 3 хвилини (5 балів);
5) будворд 10 хвилин (15 балів).
5 етап
Підсумки уроку, домашнє завдання.
Тривалість етапу
4 хвилини.
Форма організації діяльності учнів
Фронтальна,слухають , оцінюють.
Функції викладача
Інформаційні ,виставлення оцінок
Домашнє завдання
Підготувати реферат на тему: «Чавун та його властивості».
Заключна частина уроку
Висновки уроку , рефлексія.
Розгорнутий конспект відкритого уроку за темою:
«Властивості металів».
Урок – гра « Міні – КВН »
Мета уроку:
В ігровій формі повторити і закріпити знання по темі : « Основні властивості металів».
Цілі уроку:
- освітні: привити інтерес до предмету, узагальнити знання раніше вивченого матеріалу;
- розвиваючі: розвиток комунікативних здібностей, розвиток умінь виступати перед аудиторією, підвищення загальноосвітнього рівня;
- виховні: привити навички культурного спілкування, розвивати творчу активність учнів, самостійність, колективізм, виховувати особисту відповідальність за загальну справу.
Тип уроку: урок – гра; урок узагальнення та систематизації знань.
Час роботи : 45 хвилин.
Форма організації навчальної діяльності : робота в малих групах.
Оцінювання: загальна оцінка на всю групу за результатами відповідей представників кожної з груп.
Обладнання та засоби навчання: мультимедійний проектор, комп’ютер, кольорові олівці.
Методичне забезпечення уроку: технологічна картка уроку, презентація уроку, картки для учнів з завданням, картки для журі з відповідями для контролю.
Хід уроку.
1) Організаційний момент: перевірка відсутніх учнів на уроку, розсадити учнів у кабінеті згідно плану.
Навчальна група на попередньому уроку була розбита на чотири команди. Члени команд обрали капітанів та журі. Також на попередньому уроку команди отримали домашнє завдання, знайти цікаву інформацію о властивостях металів.
1-місця учнів; 2 – місця журі; 3 проектор; 4- екран.
1
1
1
1
3
4
2
Ознайомлення учнів з ходом уроку.
Вчитель: « Сьогодні ми проведемо урок – гру « Міні - КВН» , яка допоможе в ігровій формі повторити, узагальнити і закріпити отримані раніше знання. Гра складається з 5 етапів.
1 етап – організаційний;
2 етап – презентація уроку вчителем;
3 етап – кожна команда презентує своє домашнє завдання;
4 етап – команди будуть приймати участь у конкурсах:
- командні відповіді на питання;
- тест на відповідність;
- кросворд;
- завдання для капітанів команд;
- будворд.
5 етап – підсумки уроку. Команда, яка набере визначену кількість балів отримує відповідну оцінку.
Шкала оцінювання:
бали
оцінка
54-50
11
49-45
10
44-40
9
39-35
8
34-30
7
29-25
6
24-20
5
19-15
4
14-10
3
2) Презентація уроку вчителем – демонстрація слайдів з поясненням:
- епіграф до уроку ;
- титульний слайд презентації уроку ;
- доповідь викладача ;
- слайди завдань .
3) Перевірка домашнього завдання.
Вчитель: « А зараз кожна команда презентує своє домашнє завдання.
Ви мали виконати такі завдання:
- вигадати назву команди;
- знайти висловлювання про метали, їх властивості, або про їх використання видатних діячів науки;
- за бажанням отримати додаткові бали мали знайти цікаву інформацію о властивостях металів і ознайомити з нею присутніх.»
Заслухати учнів. Найвищій бал за завдання – 5 балів.
Вчитель: « Дякую за гарну підготовку домашнього завдання , журі оцінює та виставляє бали.»
4) Узагальнення знань – проведення гри.
Вчитель: « А зараз переходимо до нашої гри .»
Завдання №1.
Конкурс: «Питання-відповіді» .
Час виконання завдання 5 хвилин (за одну вірну відповідь - 1бал );
Кожна команда отримує аркуш з питаннями і має вірно відповісти на два питання. Команди відповідають на питання по черзі, той хто з учнів відповідає на питання , той питання і зачитує.
Питання додаток А;
Відповіді для журі додаток Б.
Завдання №2.
Тест на відповідність. Час на виконання завдання 7 хвилин ( 17 балів );
Кожна команда отримує аркуш з завданням і має вірно знайти відповідність.
Тест на відповідність додаток В;
Відповіді для журі додаток Д.
Завдання №3.
Вчитель: « Розгадати кросворд, яка команда перша та без помилок відгадає кросворд отримує 10 балів.»
Час на виконання завдання 5 хвилин.
Учні отримують бланки з завданням.
Слайд з кросвордом додаток Ж; додаток К; відповіді до кросворду для журі додаток Л.
Завдання № 4
Завдання для капітанів команд . Час виконання завдання 3 хвилини (5 балів);
Капітани команд отримують завдання І в продовж 2 хвилин мають схематично намалювати і вказати види деформацій металу.
Бланк завдання додаток М; бланк з відповідями додаток Н.
Завдання № 5
БУДВОРД - час виконання завдання 10 хвилин (15 балів).
Учні отримують бланки завдань , знаходять вірні відповіді та розфарбовують олівцями відповідного кольору.
Бланк з завданням додаток П, бланк з відповідями додаток Р.
5 ) Рефлексія.
Вчитель: « А поки журі рахує бали, я хочу подякувати за активну роботу на уроку і спитати, чи сподобався вам урок ? Поділіться своїми думками, відповідь починайте зі слів:
- Сьогодні мені на уроку сподобалося ,
- Сьогодні мені на уроку не сподобалося» .
6 ) Підсумки уроку і оголошення переможців та оцінок за урок.
7 ) Висновок уроку: Сьогодні на уроку ми повторили і закріпили тему: «Властивості металів».
8 ) Домашнє завдання. Підготувати реферат на тему : «Чавун та його властивості».
Ще раз дякую за гарну роботу на уроку , до побачення.
Література
1. Гарнець В.М. , Коваленко М.В. Конструкційне матеріалознавство: Підручник. – К.: Либідь, 2007. – 384с.
2. Хільчевський В.В., Кондратюк С.Є., Степаненко В.О. Матеріалознавство і технологія конструкційних матеріалів: Навчальний посібник. – К.: Либідь, 2002. - 328с.
3. Зінченко А. М. Шляхи підвищення пізнавальної активності учнів на уроках спеціальної технології: Брошура. – Донецьк: ДІПО ІПП, 2008. – 20с.
4. Нікуліна А.С. , Паньков Д.В. Розвиток ділової активності учнів ПТНЗ під час професійної та загальноосвітньої підготовки: Навчально – методичний посібник для педагогічних працівників ПТНЗ. – Донецьк ДІПО ІПП, 2003. – 407с.
Додаток А Завдання № 1.
Капітани команд отримують картку з двома питаннями, радяться з командою і дають відповідь,або самостійно приймають рішення і відповідають одразу.
Питання для першої команди (_____________ ).
1.Яка різниця між технологією і технікою?
2. Як впливає температура на електропровідність металу ?
Питання для другої команди ( ___________________).
1. На які види поділяються метали?
2. У чому різниця між тиском і напруженням ?
Питання для третьої команди ( ___________________).
1. На які групи поділяються властивості матеріалів ?
2. Як називається схильність матеріалів до появи ( або зростання) крихкості зі зниженням температури?
Питання для четвертої команди (___________________).
1. Завдяки чому метали проводять електричний струм?
2. У чому сутність пружної та пластичної деформації ?
Додаток Б
Відповіді до завдання № 1.
Команда № 1.
1. Технологія – способи виробництва, техніка – засоби виробництва.
2. З підвищенням температури електропровідність зменшується,а з зниженням збільшується.
Команда № 2.
1. Чорні та кольорові.
2. Тиск діє ззовні, напруження виникає лише у середині матеріалу.
Команда №3.
1. Фізичні, хімічні, механічні, технологічні, експлуатаційні.
2. Холодноламкість.
Команда №4.
1. Завдяки наявності вільних електронів.
2. Пружна деформація зникає після зняття зовнішніх впливів, пластична деформація залишається після зняття зовнішніх впливів.
Додаток В
Завдання № 2
Тест
Завдання: вкажіть , які властивості матеріалів належать до певної групи.
1. Фізичні властивості металів.
2 . Хімічні властивості металів.
3. Механічні властивості металів.
4. Технологічні властивості металів.
5. Експлуатаційні властивості металів.
а. міцність;
б. пластичність;
в. щільність;
г. твердість;
д. колір;
е. витривалість;
ж. теплоємність;
і. ковкість;
к. електропровідність;
л. зварюваність;
м. ударна в’язкість;
н. пружність;
п. жароміцність;
р. крихкість;
с. теплопровідність;
т. холодноламкість.
у. корозія;
Додаток Д
Відповіді до тесту.
1. Фізичні властивості - в, д, ж, к, с ;
2. Хімічні властивості – у.
з. Механічні властивості - а, б, г, е, м, н, р.
4. Технологічні властивості – і, л.
5. Експлуатаційні властивості - п, т.
Додаток Ж
Кросворд.
По горизонталі:
1.Здатність матеріалів проводити електричний струм.
2. Наука ,що вивчає будову та властивості матеріалів.
3. Здатність матеріалу оброблятися тиском, у холодному і гарячому стані , без ознак руйнування.
4. Здатність матеріалів повністю відновлювати форму і розміри після усунення причин, що спричинили деформацію.
5. Маса одиниці об’єму матеріалу.
6. Здатність матеріалів чинити опір проникненню в них інших матеріалів.
По вертикалі:
2. Здатність матеріалу чинити опір деформуванню і руйнуванню.
7. Один з методів визначення твердості металу.
8. Один з способів з’єднання металевих конструкцій .
9.Властивість матеріалів зберігати деформації після припинення навантаження.
7
1
9
2
8
3
4
5
6
КРОСВОРД Додаток К
7/р
о
к
в
1/е
л
е
к
т
р
о
9/п
р
о
в
і
д
н
і
с
т
ь
л
л
л
а
2/м
а
т
е
р
і
а
л
о
8/з
н
а
в
с
т
в
о
і
3/к
о
в
к
і
с
т
ь
ц
а
и
4/п
р
у
ж
н
і
с
т
ь
р
ч
і
ю
н
5/щ
і
л
ь
н
і
с
т
ь
6/т
в
е
р
д
і
с
т
ь
т
а
с
ь
н
т
н
ь
я
КРОСВОРД Додаток Л
Додаток М
Конкурс капитанів .
Завдання: намалювати на листах формату А-4 види деформацій.
Малюнок
Назва
1.
2.
3.
4.
5.
Додаток Н
Відповіді до конкурсу капитанів.
Додаток П
Завдання № 5.
« БУДВОРД»
Завдання : Закріплення знань учнів за темою: « Основні властивості металів».
Інструкція: Знайдіть вірні відповіді і розмалюйте їх у відповідний колір.
Схема – завдання.
1.Знайдіть три методі обробки металу тиском.
2. Знайдіть три індентора, які використовують при визначенні числа твердості металу методами Брінелля, Віккерса, Роквелла.
3. Знайдіть назву явища зменшення об’єму металу при переході з рідкого стану до твердого.
4. Знайдіть назву трьох тугоплавких металів.
5.Знайдіть назву двох металів, які добре проводять електричний струм і використовуються у якості провідників.
6. Знайдіть назву трьох легкоплавких металів.
а
в
о
л
ь
ф
р
а
м
а
я
а
о
п
р
о
к
а
т
у
в
а
н
н
я
а
к
о
н
у
с
о
к
у
в
а
н
н
я
к
а
о
п
і
р
а
м
і
д
к
а
т
у
м
і
д
ь
а
о
о
л
о
в
о
а
л
т
и
т
а
н
у
с
а
д
к
а
н
ь
а
о
а
а
л
ю
м
і
н
і
й
т
к
с
в
і
н
е
ц
ь
ц
и
н
к
а
а
ш
т
а
м
п
у
в
а
н
н
я
л
Додаток Р
Завдання № 5 ( відповіді для журі
1. Прокатування, штампування , кування.
2. Кулька, конус, пірамідка.
3. Усадка.
4. Вольфрам, тантал, титан.
5. Мідь . алюміній.
6. Олово, свинець, цинк.
а
в
о
л
ь
ф
р
а
м
а
я
а
о
п
р
о
к
а
т
у
в
а
н
н
я
а
к
о
н
у
с
о
к
у
в
а
н
н
я
к
а
о
п
і
р
а
м
і
д
к
а
т
у
м
і
д
ь
а
о
о
л
о
в
о
а
л
т
и
т
а
н
у
с
а
д
к
а
н
ь
а
о
а
а
л
ю
м
і
н
і
й
т
к
с
в
і
н
е
ц
ь
ц
и
н
к
а
а
ш
т
а
м
п
у
в
а
н
н
я
л
наймену-
вання
команди
Домашнє завдання
Командні відповіді на питання
тест на відповідність
кросворд
завдання для капітанів команд (малюнок)
Будворд
Підсумки.
№1
№2
№3
№4
Бланк для журі Додаток Т
максимальна
кількість балів 5 2 17 10 5 15 54
критерії оцінювання
14 -10 -3 бала;
15 –19 - 4 балів;
20 -24 – 5 бала;
25 –29– 6 балів;
30 - 34 - 7 балів
35 –39- 8 балів
40 - 44 – 9 балів
45 -49 - 10 балів
50 – 54 - 11 балів
Словник Додаток У
Тема: «Властивості металів»
Цвет – колір;
плотность –щільність;
температура плавления – температура плавлення;
теплопроводность – теплопровідність;
тепловое расширение – теплове розширення;
теплоемкость – теплоємність;
электропроводность – електропровідність;
магнитные свойства - магнітні властивості;
прочность – міцність;
упругость – пружність;
хрупкость – крихкість;
пластичность – пластичність;
ударная вязкость - ударна в’язкість ;
твердость – твердість;
усталость – утомленість;
выносливость – витривалість;
свариваемость – зварюваність;
ковкость – ковкість;
хладостойкость – хладостійкість;
жаропрочность – жароміцність;
износостойкость – зносостійкість;
13PAGE 15
13PAGE 142615
Рисунок 1