Виховний захід на тему Мова — найбільша цінність народу


Клас: 2
Класний керівник: Оксамитна Т. Г.
Вихона година
Тема: Мова - найбільша цінність народу
Мета: ознайомити школярів із поняттями «мова» і «слово» ; формувати розуміння того, що українська мова - наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава; розширювати знання про красу і багатство української мови; викликати бажання вивчати рідну мову; виховувати любов до рідної мови та розуміння її краси і необхідності для нашого життя.
Корекційна мета: розвивати мовленнєві здібності учнів; збагачувати словниковий запас;

Обладнання: ілюстрації, аудіо записи, фрагмент гуморески, презентація, інсценівка, підручник з української мови
Епіграф: Той лиш пошани достоїн, хто мову цінує свою.
Хід заходу:
І. Вступна частина:
1.Організація класу:
- Любе сонце ясно світить,
Посилає всім привіти,
Ніжно гріє і ласкає,
До роботи закликає2. Привітання:
- Доброго дня вам, дітки.
3. Повідомлення теми заняття ( відгадування загадки)
Є в ній вогонь калини, дзвін струмків,
Солодкий щебет ранніх солов’їв,
Твоя дитино, пісня колискова
І материнське тепле й ніжне слово (Рідна мова)
- Сьогодні ми зібралися, щоб сказати теплі і ніжні слова про нашу рідну українську мову. Ми живемо на мальовничій землі — в Україні. Тут жили наші предки, живуть наші батьки, живемо і ми з вами. Із задоволенням милуємося красою рідної природи, вслухаємося у чарівні мелодії пісень, -вбираємо в себе ніжні звуки української мовиІІ Основна частина:
1. Вступне слово:
І стало слово світлом
Посеред ночі й тьми.
У слові все розквітло
Із слова вийшли ми.
Найперше було слово-
Наш світ мине, як день,
Мине і світу слава,
Та слово не пройдеНайбільше і найдорожче добро в кожного народу – його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, розум, досвід, почуття.
2. Декламування вірша:
Учениця:
А що таке мова?
Звуки, слова, речення.
Ми щодня і щохвилини
Слово в'яжемо до слова.
Мов чудесні намистини-
Так виходить наша мова3. Розповідь легенди про мову:
9 листопада відзначається День української писемності та мови. Ми маємо знати, як народилися наші літери, адже мовознавці твердять, що наша мова — давня. Понад тисячу років тому мову винайшли 2 брати Кирило та Мефодій. Разом вони створили два алфавіти. Перший звався глаголиця- складний. А другий був набагато легшим і назвали вони його кирилиця. Цей алфавітскладався із сорока трьох букв. Кирилиця точно передавала на письмі звуки мови. Пізніше почали користуватися лише кирилицею. Так виникла писемність, якою ми зараз користуємося. Тож, коли ви будете читати свої улюблені книги, згадуйте про те, скільки пригод і змін довелося зазнати літерам, перш ніж вони стали такими, як зараз.
4. Прослухування колискової:
Вчитель:
Любов до рідної мови починається ще з раннього дитинства. Мати, заколисуючи дитину, співає їй колискові пісні, доносить до дитячого серденька слова рідної мови. I де, як не в колисковій пісні, відчувається яскравість і милозвучність мови, її краса і щира віра в магічну силу слова. Щоб виросло - не змарніло,
Щоб тяженько не хворіло,
Сили й розуму набралось,
Своїх батьків не цуралось.
5. Фізкультхіилинка6. Перегляд відео:
Вчитель: Український народ любить жартувати. Якою б засмученою не була людина, а почувши дотепний жарт, посміхнеться. Пожартуемо і ми. Тож давайте переглянемо гумореску, про те як важливо знати українську мову.
Соромно буває за тих людей,які живуть в Україні, а української мови не знають, як, наприклад, героїня гуморески П.Глазового, яку ви щойно прослухали.
7. Інсценізація:
Вчитель:
Рідним словом я горджуся,
Ним говорю, пишу,
Рідну мову, рідну пісню
Ніколи не лишу.
Рідним словом погорюю,
Рідним пожурюся.
Рідну пісню заспіваюТа й розвеселюся.
( Заходять дівчинка і хлопчик в українських костюмах).
Вчитель:. Звідки ти і хто такий?
Хлопчик Українець я малий.
Вчитель:. І яку ти знаєш мову?
Хлопчик Українську, чорноброву.
Вчитель:. Де живеш ти, хлопче, нині?
Хлопчик В тополиній Україні.
Вчитель: (звертається до дівчинки)А ти хто ж така?
Дівчинка Українка я маленька, Українці – батько й ненька. На Вкраїні родилася, В свою маму удалася, Все,що рідне , я кохаю, Всім, хто рідний, помагаю. Своє ціную, свого вчуся І до рідного горнуся.
Вчитель:. Молодці дітки! Ми з вами одержали у спадок багату, розвинену, мелодійну мову. Нею можна висловити все: і найглибші думки, і найпотаємніші почуття.
8. Прослухування пісні:
Наша рідна мова — цілюще джерело, з якого черпають живодайну силу наші пісні.
9. Робота над загадками:
Вчитель:
Мова — це багатюща людська криниця, у яку народ складає багатий досвід свого життя, свої мрії, сподівання. Ми з вами повинні теж збагачувати рідну мову, розвивати своє мовлення. В українській мові дуже багато загадок, їх люблять відгадувати не тільки діти, а й дорослі. Спостережлива людина завжди відгадає загадку. Перевіримо, чи спостережливі ви.
1. Чорне насіння, по білому полю, Той його сіє, хто розуміє. (Букви, письмо)
2. Снігові поля, чорні грачі. Хочеш розумним бути, То бери та вчи. (Книга)
3. Чорні, криві, від роду німі, А як стануть вряд, Враз загомонять. (Букви)
4. Красивий, щедрий, рідний край І мова наша солов'їна. Люби, шануй, оберігай Усе, що зветься ... (Україна).
5. — Що ти, донечко, шепочеш І чому це ти не спиш? — Я, матусю, спати хочу, Але треба вивчить ... (вірш).
ІІІ Заключна частина:
Вчитель:
− Діти, в якій країні ми живемо? (В Україні) − Якою мовою ми розмовляємо? (Українською)
Наш захід завершується. Думаю, що своїми серцями ви відчулияка красива та мелодійна наша мова. Вона – наша гордість. Нею ми
розмовляємо, пишемо, читаємо. Сподіваюся, що ви ще глибше відчули: якимнеоціненним скарбом є наша мова і ми ним володіємо.