Азайту. Координаталы? т?зудегі кесіндіні? ?зынды?ы”


Математика 6
Мерзімі: .
Сабақтың тақырыбы: “Азайту. Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығы”
Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Оқушыларға рационал сандарды азайтуды, координаталық,
түзудегі кесіндінің ұзындығын табуды үйрету;
ә) дамытушылық: рационал сандарға амалдар, координаталық түзу ұғымын
дамыту;
б) тәрбиелік: Оқушыларды инабаттылыққа тәрбиелеу.
Көрнекі құрал-жабдықтар: сызғыш
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс тәсілдер: сұрақ жауап, есептер шығару
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Жаңа материалды түсіндіру
Азайту – қосынды мен белгілі қосылғыш бойынша екінші (белгісіз) қосылғышты табу амалы.
; -белгісіз қосылғыш
Есеп. Таңертең -
Түсте -
Өзгерді-?
Бір саннан екінші санды азайту үшін, азайғышқа азайтқышқа қарама-қарсы санды қосу керек.

Мысалдар.
1) 2)
3) 4)
Координаталық түзуде , нүктелері берілсін. АВ кесіндісінің ұзындығын табу үшін А нүктесінен В нүктесіне дейін неше бірлік кесінді бар екенін санаймыз, яғни
Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын табу үшін оның оң жақ шеткі нүктесінің координатасынан сол жақ шеткі нүктесінің координатасын азайту керек.
4. Есептер шығару № 493,№494(ауызша)
№495
1)-20-(-16) = -4 2)-5,7-(-1,3) = - 4,4 3)-6-(-8,1) =2,1
-36-(-17) = -19 -7,5-(-2,1) = - 5,4 -5-(-6,7 ) =1,
-46-(-25 )= -21 -8,9-(-3,7) = -5,2 -8-(-9,5) =1,5
№504
1) 2) 3) 4) 5) 6)
№505
1) 2)
3) 4)
№506
1) 2) 3)
4) 5) 6)
№507
1) 2)
3) 4)
№508
Термометрдің соңғы көрсетуі 12 -9 -5 -12
Термометрдің алғашқы көрсетуі 15 -7 0 -8
Температураның өзгеруі -3 -2 -5 -4
5. Сабақты қорытындылау
6. Оқушыларды бағалау
7. Үйге тапсырма: №497,№499
Кері байланыс: Бағдаршам әдісі.
Кызыл –түсінбедім.
Сары- түсіндім.
Жаысл- келесі сабаққа толық дайынмын.