Урок на тему: Лыжный спорт
Теректі ауданының білім беру бөліміЧапаев жалпы орта білім беретін мектебіАшық сабақ“ Туристік элементерін пайдалана отырып шаңғы дайындығы” Ерзаков Нурлан Ертлеувич Дене шынықтыру пәнінің І санатты мұғалімі 2015-2016 оқу жылы
Ашық сабақСабақтың тақырыбы: “Туристік элементерін пайдалана отырып шаңғы дайындығы ” Мақсаты: Туристік құралдарды пайдалана отырып шаңғы әдістерін жетілдіру. Туристік элементерін пайдалана отырып төбешікке «шырша» және «баспалдақ» әдісімен көтерілу. Төбешіктен «соқа» және «жартылай соқа» тоқтау әдісін жетілдіру. Компаспен жұмыс жасауды үйрету. Салауатты өмір салтын қалыптастыру жайлы әңгімелесу. Сабақтың түрі: аралас ,түсіндіру сабағы. Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, көрнекілік, сұрақ-жауап.Құрал жабдықтар: Шаңғылар, таяқтар, компас, карабиндар, жумарлар,15 метрлік жіп.
{5C22544A-7EE6-4342-B048-85BDC9FD1C3A} № Сабақтың барысыЖаттығ-н орындалу уақытыСабақта назар аударатын жағдай ІСапқа тұру, рапорт беру. Сәлемдесу.Сабақтың мақсатымен таныстыру. Күнделікті спорт жаңалықтарымен хабардар ету. Психологиялық дайындық: Балалар қолдарынан ұстап шенберге тұрады. Барлығы бірге – Аспанымыз ашық болсын -Деніміз сау болсын -Бәріміз аман болайық -Бір-бірімізбен дос болайық деп лебіз білдіреді. СӨС және шынығу туралы оқушылармен әңгімелесу. Шаңғы таяқшалармен жалпы дамытатын жаттығуларды орындау. Бастапқы қалып. Аяғымызды иық деңгейінде, қолымызды белімізге қойып, басымызды 1-4 рет айналдырамыз бірде оңға, бірде солға.Бастапқы қалып Аяғымызды иық деңгейінде, қолымыз кеудеміз тұсында. 1-2 дегенде өзімізге қарай сермелейміз, 3-4 дегенде жанымызға қарай сермейміз. 5-6 рет 4-5 рет Арнайы киімдеріне, оқушының тазалығына, жалпы сабаққа даярлығына назар аудару. Денені тік ұстаймыз. Жаттығулардың дұрыс орындалуын қадағалау. Техникасын дұрыс жасауын қадағалау.
Сап түзуПсихологиялық дайындық
{5C22544A-7EE6-4342-B048-85BDC9FD1C3A} № Сабақтың барысыЖаттығ-н орындалу уақытыСабақта назар аударатын жағдай ІІ3. Бастапқы қалып. Аяғымыз иық деңгейінде, қолымызды жоғары көтеріп 1-2 дегенде оңға иілеміз, 3-4 дегенде солға иілеміз. Қолымызды кезек-кезек ауыстырып отырамыз.4. Бастапқы қалып. Аяғымыз иық деңгейінде. 1 дегенде артқа қарайшалқаямыз, 2 дегенде алға қарай иілеміз, 3 дегенде қолымызды алға созып отырамыз, 4 дегенде тұрамыз.5. Бастапқы қалып. Аяғымыз бірге. 1-ші оң аяғымызбен 10 рет, сол аяғымызбен және қос аяқпен 10 рет секіреміз.Демалыс жаттығуын жасау. Терен демалып, дем шығару.Шаңғы жолымен 2 айналым өтіп шығу.1.Оқушыларды сапқа тұрғызу. Балаларға жаңа сабақ мақсатын айту. Бүгін туристік құралдарды пайдалана отырып шаңғы әдістерін жетілдіру.2. Туристік элементерін пайдалана отырып төбешікке «шырша» және «баспалдақ» әдісімен көтерілу.Төбешіктен «соқа» және «жартылай соқа» тоқтау әдісін жетілдіру.үйренеміз. Демалыс жаттығуларын жасап, содан кейін компас жұмысымен танысады. Компас жұмысымен танысып болғаннан кейін ойын ойналады. «Компас» ойыныМұғалім бағытты айтады, ал оқушылар сол бағытқа қарай бұрылады. 4-5 рет 4-5 рет 4-5 рет. Денені тік ұстау Денені тік ұстап, дұрыс иілу.Иілгенде тізені бүкпеу керек. Отырғанда арқаны түзу ұстау керек. Денені тік ұстап, жоғары секіру. Тәсіліне,тәртібіне, техникасына мән беру. Ойын кезіндегі оқушылардың назары.
Төбешіктен тоқтау әдісіТөбешікке жұмармен көтерілуШаңғы жолымен жүру
{5C22544A-7EE6-4342-B048-85BDC9FD1C3A} № Сабақтың барысыЖаттығ-н орындалу уақытыСабақта назар аударатын жағдай ІІІ Балалар , біз бүгін қандай тақырып өттік ?Бүгінгі сабақтан не білдініз не үйрендініз? Бағалау. Ұй тапсырмасы: Қол бүгіп жатып денені көтеру.Кітапта «Шаңғы дайындығы» тақырыпты оқу. Келесі сабақта шаңғы кроссі. Балалар шаңғыларды тазалап мектепке кіреміз.Оңға бұрыл, алға адым бас. Үйде ауладағы балалармен бүгінгі ойнаған ойынды ойнау.