Математика саба?ы : 7 саны мен цифры 1 сынып
Пәні: математика
Сабақтың тақырыбы: “7 саны және цифры”
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділігі: Оқушыларды 7 санымен, цифрымен таныстыру.
7 санының құрамын анықтау, өрнек құра білуге үйрету.
ә) Дамытушылығы: Оқушылардың ой-өрісін, танымдық
белсенділігін, қызығушылығын арттыру
б) Тәрбиелігі: 7 санына байланысты қазақ халқының ұлағатты
ұлттық ұғымдарымен таныстыру арқылы балаларды өз ұлтын
сүюге, қадір-қасиетін түсінуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: 7 санына байланысты ұлттық ұғымдар,
ойындар, шығармашылық жұмыс, слайд.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, дамытушылық
Сабақтың түрі: панорамалық сабақ
Сабақтың барысы: 1) Ұйымдастыру кезеңі
2) Өткен сабақты пысықтау
Психологиялық дайындық
Сабаққа Тазша бала келеді.
Кел балалар, ойнайық
Ойнайық та, ойлайық.
Қандай сұрақ болса да,
3585845164465Таппай оны қоймайық.
39033451543057 саны мен цифры
Бала қолында не ұстап тұр?
Өткір шалғы ғой. Шалғыңды, ал да, ора ғой.
Қай санға ұқсайды?
720090187325
30060901270
7 санын ауада және дәптерде жазу
Қазақта 7 саны киелі сан болып саналады.
7 қазына7 күн7 керемет7 қарақшы7 мүшел7 шелпек7 ата7
-Балалар Тазша бала қонаққа келді.Өзімен бірге көптеген қызықты тапсырмалар мен 7 санына байланысты мәліметтер әкелген.
1 - қазына – “Жүйрік ат”“Ер қанаты – ат”. Ата-бабамыз ерте заманнан бері жылқы малын қадірлеп, құрметтейді. Жылқы-қөлік,серік, сүті емдік сусын, еті-тамақ.
123456897–
39681151332622841625132715505587053975
Тазша баланың екінші тапсырмасын орындайық.
2 – қазына – “Алғыр тазы”Тазы – иттің бір тұқымы.Адам баласының ең жақын досы-ит.Ит адаммен бірге аңға, мал бағуға шығады. Үйде қалса, үй күзетеді.
1 - мысал
+6 + 1 = 7-7 – 1 = 6
Тазша баланың үшінші тапсырмасын орындасақ жеті қазынаның бірін білеміз.
3 - қазына – “Берен мылтық” Ерте кезден баспап адам аңшылықпен айналысқан. Аңға шыққанда итімен бірге мылтығын алып шықты.
Сондықтан да қазақ халқы мылтықты қазына санайды.
2-мысал
Салыстыр >, <
><6 * 77 * 6<>
Тазша баланың төртінші тапсырмасын орындайық.
4 – қазына -“Ер жігіт” Ер жігіт-елі үшін туады,елі үшін өледі деген мақал бекер айтылмаған. Ер - ел қорғаны.
3-мысал
Тиісті сандарды таңда:
> 6 6 < 6 = + = 6 6 - = 75115765 - қазына – “Сұлу әйел” Әйел – ол ана, жар, апа, қарындас. Әйел-анамыз, үйдің берекесі, мерекесі.
4-мысал
2 + 4 = 6 4 + 2 = 66 – 2 = 46 – 4 = 2
Сергіту сәті
6-қазына – “Қыран бүркіт” Қазақ елі әрқашан еркіндікті аңсаған. Қыран бүркіттей ашық аспанда қалықтап ұшуды қалаған. Бүркітпен аңға шығып, бүркітті кұрметтеп төріне отырғызды. Қазынасындай сақтады
4-мысал
36333 + 3 = 63 + 3 = 66 – 3 = 36 – 3 = 3
7-қазына – “Ілім-білім”Оқу – білім бұлағы.
-Алғашқы ағартушы кім? -Ыбырай Алтынсарин қандай өлеңінде балаларды оқуға, білімге шақырды?
Шығармашылық тапсырма
Салыстыр. Ұқсастығы неде?
Айырмашылығы ше?
Жұмбақ
Алма бағы жайнаған
Қызыл алма айналам
Алдым үзіп бесеуін
Тағы да алдым екеуін
Алдым сонда нешеуін? (жетеуін )
Ойын
“Қайсысы дұрыс, қайсысы бұрыс?”
6+17564321
Қорытындылау. Еркін сөйлеу. “Мен қандай санмын?”
1-оқушы. Мен жеті санымын. Жеті саны болған жақсы. Жеті саны киелі. Сені бәрі жақсы көреді.
2-оқушы. Мен үш санымын. Өйткені біз отбасыда үш адамбыз. Әкем, анам және мен.
3-оқушы. Мен бес санымын. Бес саны болған себебім, мен беске оқығым келеді.
-Не үйрендік?
-Не білдік?
Үй тапсырмасы
3 мысал, 58-бет