К?кжиек. К?кжиек сызы?ы. Т?сба?дар (2-сынып)


Шамалған станциясындағы қазақ орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталықпен» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бастауыш сынып мұғалімі Молдабекова Роза Токтаргожаевна
Пәні: дүниетану Күні: 11.15 Сабақ №10 Бекітемін:
Сабақтың тақырыбы: Көкжиек.Көкжиек сызығы.Тұсбағдар
Мақсаты: 1.Оқушыларды көкжиек және көкжиек сызығы , тұсбағдар туралы түсінік беру.
2.Тұсбағдарды қолдана білуге,жергілікті белгілер бойынша бағытты анықтай білуге үйрету.Сөйлеу дағдыларын дамыту.
3.Табиғатты қорғауға, баулу
Табыс критерийлері: 1.Көкжиек тұстарын ажырата алады,өз ойларын айта алады.
2.Шығармашылық тапсырмалармен жұмыстан отыра,тақырыпты түсінеді.
3.Топ арасындағы ынтымақтастыққа үйренеді.
Сабақтың әдісі: Топтық жұмыс,сұрақ-жауап,түртіп алу әдісі
Ұйымдастыру кезеңі:
2 минут Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу.
Топқа бөлу, мамандықтар бойынша,топтық ережені құру (спикер,хатшы,басшы)
Ойтолғаныс(6 минут) «Автор орындығы» оқушылар өз жұмыстарын оқып,таныстырады.Ата-аналарының мамандығы туралы әңгімелеу.
Қызығушылықты ояту4 минут Жаңа сабақтың тақырыбын анықтауға арналған жұмбақОл жазда,қыста да.
Жер мен көктің арасында –
Өмір бойы жүре берсең де –
Оған жету мүмкін емес. (Көкжиек)
Оқулықпен жұмыс6 минут Жаңа тақырыпты түсіндіру (көкжиек тұстарымен таныстыру)
Электронды оқулық ( көкжиек тұстары, көкжиек сызығы туралы түсінік беріледі)
Дәптермен жұмыс.Анықтамаларды жаздырту.
Бағдарлау дегеніміз-көкжиек тұстарын, бақылаушының өзінің тұрған орнын және жүру бағытын анықтау.
Тұсбағдар-жүретін жолды дәл анықтайтын құрал.
Азимут (арабша ас-сумут –жол) деп бақылаушы тұрған нүкте мередианының солтүстік басынан діттеген бағытқа дейінгі аралықтағы бұрышты айтады.
Топтарға тұсбағар беріліп,тақтадағы сурет арқылы пайдалану әдісін көрсетемін.Сыныптың солтүстік бағытын анықтап беремін.

Дәптермен жұмыс6 минут
Тапсырма:
1.Сұрақпен белгіленген көкжиек тұстарын қалай аталатындығын жаз.
2.Құбылнаманың суретін сал
Шығармашылық жұмыс10 минут Топтық жұмысТапсырма бойынша сурет салу
Көкжиектің негізгі және аралық тұстарын белгілеп жазуҮйге тапсырма2 минут
Оқулықтың 16, 17 беттерін түсініп оқу.
Өткен тақырып бойынша сұрақтар дайындап келу.
ҚорытындыРефлексия
5 минут
Бағалау
-Мен сабақты жақсы түсіндім –жасыл түс-Мен сабақты түсінген сияқтымын- сары түс-Маған сабақ түсініксіз болды- қызыл түс