Презентация по биологий на тему ?аламшарда?ы тіршілік (8 класс)


Сабақ тақырыбы:“Ғаламшардағы тіршілік” Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Табиғаттағы тіршілік әлемі, олардың жіктелуі, патшалық және оларды құраушы тірі ағзалар түрлерімен танысу.2. Дамытушылық: Тіршілік қабатындағы тірі ағзалардың бір-бірімен әсері, өзара байланысы және адамның биосфераның белгілі бір бөлігі ретінде алатын орны туралы білімді дамыту.3. Тәрбиелік: Қоршаған ортаны қорғау , адам әрекетінің табиғатқа әсері, биосфера тепе-теңдігінің өзгеру жағдайлары туралы экологиялық тәрбие беру. Сабақ түрі: АраласСабақ әдісі: Сөздік, көрнекілік, сұрақ-жауап, өздік жұмыс.Пән аралық байланыс: Өсімдіктану, Жануартану, Экология, Әдебиет. Сабақ барысы:І. Қызығушылықты ояту.ІІ. Мағынаны тану.ІІІ. Ой толғаныс. Сөздер сыры1.Гидросфера а. Газ молекулаларының таралуы 2.Зат в. Бір заттың екінші затқа айналуы 3.Диффузия с. Дененің құрамдас бөліктері4.Жылу д. Дененің жылдамдығының бір қалыпты тоқтаусыз сақтауы5.Химиялық құбылыс е. Су қабаты 6.Инерция ж. Энергияның белгілі бір пішіні.7.Қоспа и. Әр түрлі заттардың жиынтығы. Жауаптары1. Е2. С3. А4. Ж5. В6. Д7. И Кім көп біледі? Грек мифологиясындаСу құдайы қалай аталады? Бүкіл әлемдікТартылыс заңын ашқанҒалым кім? Тірі ағзалардыңӨсу, көбею, дамуыҚандай құбылыс? Жер бетінің1/3бөлігін алып жатқан мұхит? Еліміздегі ең ұзынСуы мол өзен? Ауаның құрамдасгаздары? Жасанды жарықкөздері? Электр тогын Бөлетін балықтар? Емдік сулардың Шығатын жері? ІІ Мағынаны тану. Тірі ағзалар патшалығы Биосфера –тіршілік қабаты. Тірі ағза(Не істейді ?) Өсімдіктер әлемі Жануарлар әлемі Өсімдік сияқты қоректенеді Жануар сияқты қозғалады Өсімдік тәрізді өседі. Жануар тәрізді қоректенеді. Флора мен фаунаның байланысы. Ертегілер әлемінде «Бір күні мыстан кемпір әлемдегі су патшасымен шахмат ойнайды. Мыстан кемпір патшаның барлық дүние мүлкін ұтып алады. Ең ақырында, патша шахматқа не тігерін білмей аңырап отырып қалады. Сонда мыстан кемпір патшаға әлемдегі өзен –көлді мұхиттағы суды тігуін сұрайды. Ақылсыз патша келісті. Мыстан кемпір әлемдегі суды да ұтып алады. ... Сонда не болды дейсіз ғой сұмдық, өзен , көл, мұхит түгел тартылады, өсімдік қурап, жан –жануар, адамзат су іздеп сандалады, қаңғып қырылу күйіне жетті. Жануарлар, өсімдіктер патшаға келіп: Тақсыр патша ием не істедіңіз, әлем апат болатын болды ғой. Су керек біздерге, су кеек деп зар қағып жылады. Сонда патша тұрып:Су жоқ, не істе дейсіңдер маған, ұтқызып қойдым! Бақа жұлып алғандай:Е, тақсыр ием, бұлтты да ұтқыздыңыз ба? Деп сұрады. Патша: Жоқ, дұрыс есіме салдың ғой деп, бұлттарды жинап, нөсер жауын жауғызды да жер көкте тіршілік қайтадан қалпына келеді. «Су тіршіліктің -тірегі» деген рас қой. Сусыз тіршілік болмайды. Су болмаса, жердің бетін жансыз әлем басар еді»Сусыз өмір болған емес, Сондықтан да бар әлемде Сусыз әлем көркем емес, Су қымбат деу жалған емес. Тірі ағзалардың өмір сүру ұзақтығы. Бозторғай 20 жыл Бүркіт 46 Түлкі 10-12 Қасқыр 15 жыл Аю 30-50 жыл Сұр тырна 43 жыл Піл 70-80 жыл Қоян 5-7 жыл Экологиялық ойын. Жойылып бара жатқан орман. Сабақты қорытындылау.Бағалау Ғаламшардың байлығын,Тазалығын сақтайық.Қолымыздан келгенше,Іс жасайық, жатпайық! Үйге: §43 “Ғаламшардағы тіршілік”(Шағын эссе жазу)