Резистор ж?не реостат. ?ткізгіштерді тізбектей ж?не параллель жал?ау. Презентациялы? саба?


Email:Monny_92@mail.ru ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП Сабақтың тақырыбы: «Резистор және реостат. Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауСабақтың мақсаты:Білімділік мақсаты: резистор және реостат, өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғаудың негізгі заңдылықтары мен ерекшеліктерін түсіндіру.Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды батылдыққа, көрегендікке, өз бетінше еңбектенуге, жылдам ой қорыта білуге дағдыландыру, топпен жұмыс істей білуге баулу. Күтілетін нәтижеӨткізгіштерді тізбектей және параллель қосу жайлы мағлұмат аладыӨткізгіштерді тізбектей және параллель қосуды күнделікті өмірде және өндірістерде, есептер шығаруда қолдана білуге үйренедіТопта бағалай алатын болады ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП Email:Monny_92@mail.ru Сабақтың көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта, электронды оқулық «Физика 8-сынып», деңгейлік тапсырмалар, физикалық құрал-жабдықтар: ток көзі, 2 сым резистор, реостат, 3 амперметр, 3 вольтметр, өткізгіш сымдар, кілт.Сабақтың түрі: диалогтық панорамаСабақтың әдісі: сұрақ-жауап, топтастыру, ой қозғау, СТО элементтері, Блум таксономиясы.Сабақ барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі (2 минут) :Оқушылармен сәлемдесу;Оқушыларды түгендеу;Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру;Оқушыларды үш топқа бөлу:І топ: «Ом»; ІІ топ: «Ампер»; ІІІ топ: «Вольт» Әр топтан топ басшыларын сайлап, сабақ соңында бағалату. ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП Email:Monny_92@mail.ru ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП Email:Monny_92@mail.ru ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП ІІІ. Жаңа сабақ (20 минут)Техникалық мақсатпен тізбектегі кедергіні өзгерту үшін резисторлар мен реостаттар қолданылады. Техникада резисторлар, негізінен, токты шектеу үшін қолданылады. Тізбекті тұйықтағанда резистор болмаса, қысқа тұйықталу байқалады.Реостат – электр тізбегіндегі токты немесе кернеуді реттеуге (шектеуге) арналған аспап. Тізбектегі ток күшін реттеу үшін көптеген жағдайларда - реостаттар қолданылады. Email:Monny_92@mail.ru ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП Ток көзі және оның полюстерін қосатын өткәізгіш тұйық электр тізбегін жасайды.Электр құрылғыларын тізбектей қосу.Өткізгіштерді тізбектей жалғағанда ток күштері тең, ал тізбектегі жалпы кернеу оның бөліктеріндегі кернеулердің қосындысына тең болады, ал жалпы кедергі әрбір өткізгіштің кедергілерінің қосындысынан тұрады:U=U1+U2+U3+…I1=I2=I3=…R=R1+R2+R3+… Email:Monny_92@mail.ru ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП Электр құрылғыларын параллель қосу.Өткізгіштерді параллель жалғағанда, тізбектің барлық бөліктерінде кернеу бірдей, ал жалпы ток күші әрбір өткізгіштегі ток күштерінің қосындысына тең, жалпы кедергі әрбір өткізгіштің кедергісінен кем болады.I=I1+I2+I3+…U1=U2=U3=…1/R=1/R1+1/R2+1/R3+… ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП Жұмыстың мақсаты: тізбектей және параллель қосу заңдарын тексеру.Құрал – жабдықтар : 3 амперметр, 3 вольтметр, ток көзі, қосу сымдары, кілт, 2 сым резистор, реостат. ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП Email:Monny_92@mail.ru ІV. Есептер шығаруды көрсету ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП Email:Monny_92@mail.ru ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП Email:Monny_92@mail.ru ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП Жасаған жұмыстарын 1 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау. V. Тапсырмалар ауызша Email:Monny_92@mail.ru ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП Жасаған жұмыстарын 1 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау. Email:Monny_92@mail.ru Топтық жұмыс: Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау. ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП Email:Monny_92@mail.ru 1 Білу Параллель және тізбектей жалғау дегеніміз не? 2 Түсіну Параллель және тізбектей жалғау формуласын жаз? 3 Қолдану Мектеп бөлмесінің электр лампаларының жалғануына мысал келтір? 4 Талдау Параллель және тізбектей жалғау түрлерін салыстыр? 5 Жинақтау Өз бетінше есептерді шығару 6 Бағалау Параллель және тізбектей жалғауды білудің маңызы қаншалықты? VІ. Сабақты бекіту. Жеке жұмыс «Блум таксономиясы» ауызша сұрау ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП Email:Monny_92@mail.ru № Бағалау өлшемдері Көшбасшы Хатшы Баяндама-шы Уақыт сақшысы 1 Тақырыптың ашылуына үлес қосу 2 Міндетін атқару 3 Топтық жұмысқа атсалысуы Сіздің тобыңызда 5 рөлді: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтаңыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді: Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді. Бақылаушының бағалау парағы Әр оқушы өзіне жүктелген рөлдің міндеттерін атқарады.Топ пікірлерін тыңдау (Әр топтан топ басшыларын) . ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП Email:Monny_92@mail.ru VIІ. Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ. (ауызша жауап беру-топ басшылары сөйлейді)) Кейінгі тапсырмалар 20-ж. № 4-9 Кейінгі оқу §43-44. Резистор мен реостат. Электр тізбектері. Өткізгіштерді тізбектей және параллель қосу. ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП Email:Monny_92@mail.ru ФИЗИКА ПӘНІНЕН ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ8 – СЫНЫП