?зін-?зі тану саба?ы Адалды? пен ?ділдік презентация
Сабақ мақсаты: : Оқушыларға жалпыадамзаттық қасиеттер туралы түсініктерін кеңейту. Міндеттері:1.Білімділік : Оқушыларға адалдық пен шындықтың адами қарым-қатынастағы маңызын ашу. 2.Дамытушылық: Оқушылардың бойындағы шыншылдық,адалдық,әділдік қасиеттерін дамыту.3.Тәрбиелік: Шындықты жалғаннан ажырата білуге,әділ шешім қабылдауға,cенімділікке, жауапкершілікке тәрбиелеу. Сабақ барысы:І.Ұйымдастыру кезеңi. Тыныштық сәтi. Жағымды күйге келу. «Нұрға бөлену» ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:«Адал бала» корей ертегісі Сұрақтар :1.Ертегі не туралы?2. Неге бала алтын және күміс балтадан бас тартты?3. Неге ата үш балтаны да балаға берді?4. Сендердің өмірлеріңде осыған ұқсас жағдай кездесті ма? ІІІ.Дәйексөз «Шындық шырағы дауыл соқса да өшпейді» Ғ.Мұстафин.Сұрақ: Дәйексөз не туралы? Әділ болуға ұмтылу не үшін қажет? Адалдық кеңпейілділік, ақкөңілділік, шыншылдық ұғымдарымен неліктен қатар жүреді? ІҮ.Мұғалім сыйы.Әңгімелеу «Төгілген қаймақ»Cұрақтар:1.Әңгіме не туралы?2.Досжан дұрыс кеңес берді ма?3.Сендер бір нәрсені бүлдіріп алсаңдар не істер едіңдер? 2.Жаратылыстану мұғалімі: Балалар - Мысалы: мұхит,өзен,жер асты сулары, су булары -жердің гидросфера қабатын құрайды.Құрлықтағы булар ащы болып келеді.Су- түссіз,мөлдір,исі дәмі жоқ,ұдайы ағып жатады.Қорытынды: Олай болса ,балалар су өте мөлдір ,таза тіршілігіміздің сәні.Біздің де әрбір жаған ісіміз ,қылығымыз,мінезіміз осы су сияқты адал,әділ, таза болсын. Ақиқат тобыТалғат телидидардан спорттық бағдарламаны қарап отырған еді.Сол мезетте інісі жүгіріп келіп “сізді досыңыз Самат шақырады” деді. Талғат бағдарламаны үзгісі келмей “мені жоқ дей салшы” деді.Талғаттың әрекеті туралы не айтасыңдар?Талғатқа қандай кеңес берер едіңдер? Ү.Шығармашылық жұмыс. Жағдаят талдау 2.Адалдық тобы» Сенбілікте сынып жетекшісі тазартуға тиісті орындарға 10 оқушыдан бөліп,әр топқа бір оқушыдан жауапты етіп қойды.Апайын директор шақыртып алды.Апайы келсе 2 топ оқушылары қашып кетіпті.Апайы директордан сөгіс алды?Оқушылардың істеген әрекетіне қалай жауап бересіңдер? Жағдаят талдау 3 «Әділдік тобы». -Менің қалтамда апам самса алып жерсің деп берген ақша бар.Кеттік кино көрейік,-деді.Алмагүл:-Үйден сұранып шыққан жоқпыз.Іздеп қалады ғой,-деп,іркіліп қалды.-Ештеңе етпес,мектепте болдық деп айта саламыз.-Ажардың ұсынысына сендер қалай жауап бере едіңдер? жағдаят талдау ҮІ. Топпен ән айту«Ақ көгершін» Сөзі Н.Баймұхамедов Әні А.Жұбанов ҮІІ .Үй тапсырмасы № 24 сабақ 83 беттегі «Ұстаздың шәкірттерін сынауы» аңыз-әнгімені оқу. «Адалдық-адамдақ белгісі» эссе жазу Қорытынды:Адалдық өміріңе керек нәрсе,Ол да гүлдеп, нұрланар көңіл бөлсе.Халыққа өз пайдасын тигізе алмай,Адам боп, өзін-өзі меңгермесе. Д.Әлімжанов YIII. Соңғы тыныштық сәті немесе сергіту сәті «Қара жорға»